Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcom z SETI udało się porozmawiać z wielorybem

O czym rozmawiali?
.get_the_title().

SETI, czyli Search for Extraterrestrial Intelligence, to wieloletni, rozbudowany projekt, który ma na celu skontaktowanie się z pozaziemskimi cywilizacjami, a oprócz tego zajmuje się zagadnieniami komunikacji międzygatunkowej. Zespół naukowców poinformował ostatnio, że udało im się porozumieć z wielorybem – a konkretnie z humbakiem. Do rozmowy doszło na Alasce.

Naukowcy sądzą, że wiedza, którą dzięki temu zdobyli, będzie im mogła pomóc w komunikacji z kosmitami – oczywiście jak już przyjdzie im z nimi rozmawiać.

Wieloryby są rodzajem pośredników między nami a kosmitami. To inteligentne stworzenia posługujące się obcym dla nas językiem – mówi Josie Hubbard, badaczka z SETI i behawiorystka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Rozmowa z humbakiem nie należy do prostych. – Ich język jest złożony. Wydają okrzyki, jęki i piski. Ich wokalizacje są fascynujące. Próbujemy dowiedzieć się, co one oznaczają – kontynuuje Hubbard. W grudniu ubiegłego roku zespół naukowców puścił nagrania grupy humbaków innym humbakom. Większość z nich je ignorowała, ale samica o imieniu Twain wyraźnie się nimi zainteresowała i zaczęła okrążać łódź, z której nadawane były dźwięki. – Wieloryby nawołują się nawzajem, wydając okrzyki i jęki, i wierzymy, że w ten sposób ustalają wzajemne położenie – wyjaśnia Hubbard. Tak prawdopodobnie było i w tym przypadku.

Naukowcy w ciągu 20 minut wyemitowali swoje nagranie 36 razy, zachowując różnej długości odstępy. Twain nie tylko odpowiedziała za każdym razem, ale i zachowała ten sam odstęp.

A więc jeśli naukowcy puścili nagranie po 10 sekundach, Twain też czekała z odpowiedzią 10 sekund. – Wierzymy, że jest to pierwsza tak komunikacyjna wymiana zdań między ludźmi a humbakami w 'języku’ humbaków – mówi Brenda McCowan, behawiorystka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i główna autorka artykułu szczegółowo opisującego tę wymianę zdań opublikowanego w czasopiśmie Peer J. Eksperyment można więc także potraktować jako niezwykle udaną próbę komunikacji z inteligentnym gatunkiem, który zamieszkuje tę samą planetę, na której żyjemy my.

Tekst: NS

SURPRISE