Naukowcy sprawdzili, jaki zapach najbardziej podoba się ludziom na całym świecie

Wynik raczej was nie zdziwi.
.get_the_title().

Naukowcy postanowili poznać odpowiedź na pytanie, jaki zapach najbardziej podoba się wszystkim ludziom na świecie, niezależnie od kultury, z której się wywodzą. Aby się tego dowiedzieć, poprosili osoby z 10 całkowicie odrębnych grup kulturowych – wśród których byli przedstawiciele rdzennych ludów łowiecko-zbierackich czy tradycyjnych społeczności rolniczych, ale i mieszkańcy wielkich miast – o powąchanie 10 zapachów i uszeregowanie ich od najprzyjemniejszego. – Chcieliśmy zbadać, czy ludzie na całym świecie mają taką samą percepcję zapachów i lubią te same rodzaje woni, czy też może jest to coś, czego wyuczono kulturowo. Tradycyjnie było to postrzegane jako kulturowe, ale my możemy udowodnić, że kultura ma z tym niewiele wspólnego – mówi neurobiolog Artin Arshamian z Karolinska Institute w Szwecji. Wyniki badań opublikowane zostały ostatnio w magazynie ‘Current Biology’.

fot. Jocelyn Morales / źródło: unsplash

Wśród przebadanych grup znalazł się lud Semaq Beri z Półwyspu Malajskiego w Tajlandii, Chachi z Ekwadoru czy mieszkańcy Nowego Jorku, którzy reprezentowali zróżnicowane rasowo i etnicznie środowisko tej metropolii. Łącznie w badaniu wzięło udział 280 osób.

Zapachem, który gremialnie został uznany za najprzyjemniejszy, okazała się wanilina, czyli główny składnik ekstraktu waniliowego.

Na drugim miejscu wylądował maślan etylu, który pachnie ananasem, a na trzecim przypominający olejek bergamotowy lub lawendowy linalol. Na ostatnim miejscu uplasował się natomiast kwas izowalerianowy. I nic dziwnego, bo jego zapach przywodzi na myśl… stare skarpetki, ser i bób.

Istniała znaczna globalna spójność – mówią o odpowiedziach ankietowanych naukowcy. – Okazuje się więc, że ludzką percepcją węchową do pewnego stopnia kierują uniwersalne zasady. Badacze są zdania, że teraz należy sprawdzić, co dzieje się w naszym mózgu, gdy czujemy konkretny zapach.

Zdjęcie główne: Elly Johnson/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE