Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy sprawdzili, jaki zapach najbardziej podoba się ludziom na całym świecie

Wynik raczej was nie zdziwi.
.get_the_title().

Naukowcy postanowili poznać odpowiedź na pytanie, jaki zapach najbardziej podoba się wszystkim ludziom na świecie, niezależnie od kultury, z której się wywodzą. Aby się tego dowiedzieć, poprosili osoby z 10 całkowicie odrębnych grup kulturowych – wśród których byli przedstawiciele rdzennych ludów łowiecko-zbierackich czy tradycyjnych społeczności rolniczych, ale i mieszkańcy wielkich miast – o powąchanie 10 zapachów i uszeregowanie ich od najprzyjemniejszego. – Chcieliśmy zbadać, czy ludzie na całym świecie mają taką samą percepcję zapachów i lubią te same rodzaje woni, czy też może jest to coś, czego wyuczono kulturowo. Tradycyjnie było to postrzegane jako kulturowe, ale my możemy udowodnić, że kultura ma z tym niewiele wspólnego – mówi neurobiolog Artin Arshamian z Karolinska Institute w Szwecji. Wyniki badań opublikowane zostały ostatnio w magazynie 'Current Biology’.

fot. Jocelyn Morales / źródło: unsplash

Wśród przebadanych grup znalazł się lud Semaq Beri z Półwyspu Malajskiego w Tajlandii, Chachi z Ekwadoru czy mieszkańcy Nowego Jorku, którzy reprezentowali zróżnicowane rasowo i etnicznie środowisko tej metropolii. Łącznie w badaniu wzięło udział 280 osób.

Zapachem, który gremialnie został uznany za najprzyjemniejszy, okazała się wanilina, czyli główny składnik ekstraktu waniliowego.

Na drugim miejscu wylądował maślan etylu, który pachnie ananasem, a na trzecim przypominający olejek bergamotowy lub lawendowy linalol. Na ostatnim miejscu uplasował się natomiast kwas izowalerianowy. I nic dziwnego, bo jego zapach przywodzi na myśl… stare skarpetki, ser i bób.

Istniała znaczna globalna spójność – mówią o odpowiedziach ankietowanych naukowcy. – Okazuje się więc, że ludzką percepcją węchową do pewnego stopnia kierują uniwersalne zasady. Badacze są zdania, że teraz należy sprawdzić, co dzieje się w naszym mózgu, gdy czujemy konkretny zapach.

Zdjęcie główne: Elly Johnson/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE