Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy udowadniają, że za dużo snu szkodzi tak samo jak za mało

Nie wysypiacie się w ciągu tygodnia, a w weekend śpicie po 10 godzin? I jedno, i drugie może mieć zły wpływ na wasze zdrowie.
.get_the_title().

’Odeśpię w weekend’ – myślicie, kiedy 3 raz w ciągu tygodnia wstajecie po przespaniu ledwie 5 godzin. Jak dowodzą naukowcy, zarówno za mało, jak i za dużo snu może ma zły wpływ na nasze zdrowie i może doprowadzić do podwyższonego ciśnienia i cholesterolu czy otyłości. Wyniki badań grupy specjalistów z Seoul National University College of Medicine zostały opublikowane w czasopiśmie 'BMC Public Health’.

Naukowcy zgromadzili dane 133 608 mieszkańców Korei w wieku od 40 do 69 lat – 44 930 mężczyzn i 88 678 kobiet.

Następnie podzielili ich na 4 grupy: śpiących mniej niż 6 godzin, śpiących od 6 do 8 godzin, od 8 do 10 i powyżej 10. – To największe z dotychczas przeprowadzonych badań ustalających zależność między dawką snu a ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego oddzielnie wśród mężczyzn i wśród kobiet – mówi Claire E. Kim, główna autorka badania. Zespół metaboliczny to zaburzenia zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Okazało się, że mężczyźni śpiący mniej niż 6 godzin mają większe szanse rozwinięcia zespołu metabolicznego niż ci, którzy śpią 8 godzin. Do tego wśród osób śpiących mniej niż 6 godzin – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – naukowcy odnotowali zwiększony obwód w talii.

Również wśród badanych śpiących powyżej 10 godzin prawdopodobieństwo rozwinięcia zespołu metabolicznego było wyższe, a kobiety z tej grupy były bardziej narażone na nadmiar tłuszczu w okolicach talii.

Zaobserwowaliśmy potencjalną różnicę płci między czasem snu a zespołem metabolicznym, z powiązaniem między zespołem metabolicznym i długim snem u kobiet i zespołem metabolicznym a krótkim snem u mężczyzn – mówi Claire E. Kim. Autorzy badania podkreślają jednak, że ich ustalenia mają jedynie charakter obserwacyjny, nie wiadomo więc, jakie mechanizmy leżą u podłoża zaobserwowanego zjawiska.

SURPRISE