Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemieccy naukowcy organizują koncert, by zbadać, w jaki sposób ludzie zarażają się koronawirusem

Spokojnie, koronawirus nie będzie obecny na wydarzeniu.
.get_the_title().

22 sierpnia na stadionie w Lipsku wystąpi popularny niemiecki piosenkarz Tim Bendzko. Zagra koncert dla 4,2 tys. osób. Gdyby chodziło o ubiegły rok, nie byłoby w tym nic wyjątkowego. W dobie koronawirusa tego typu wydarzenie może jednak budzić uzasadnione obawy. Więc uspokajamy: za organizację sierpniowego koncertu odpowiada grupa niemieckich naukowców. Badacze chcą sprawdzić, w jaki sposób na tak wielkim wydarzeniu roznoszone są zarazki.

W evencie uczestniczyć będą tylko zdrowe osoby – na dwa dni przed koncertem wszyscy ochotnicy będą musieli przejść test na obecność koronawirusa.

Chcemy sprawdzić, czy może istnieć pośrednia droga pomiędzy „starą” a „nową” normalnością, która pozwoliłaby organizatorom pomieścić większą liczbę osób w sali koncertowej, by nie ponosili tak wielkich strat – komentuje stojący na czele badań Stefan Moritz z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle.

fot. Jordon Conner / unsplash

Eksperyment nosi nazwę RESTRAT-19 i mogą wziąć w nim udział osoby w wieku od 18 do 50 lat. Badacze w dalszym ciągu zbierają chętnych. Póki co na stronie RESTART-19 zarejestrowało się nieco powyżej tysiąca osób.

Jak będzie wyglądać symulowany koncert? Każdy z uczestników otrzyma maskę ochronną, a także urządzenie, które śledzi jego ruchy.

Przed wejściem na stadion będzie musiał skorzystać z fluorescencyjnego środka dezynfekującego – dzięki temu naukowcy będą mogli ustalić, które powierzchnie są dotykane najczęściej. Badani wezmą udział w trzech koncertach: pierwszy odbędzie się bez zachowania zasad dystansowania społecznego, drugi z ograniczonym zachowaniem tych zasad (dezynfekcja rąk, kilka różnych wejść na wydarzenie), a trzeci z pełnym ich zachowaniem (czyli uczestnicy będą siedzieć odpowiednio daleko od siebie). W ten sposób naukowcy prześledzą rozprzestrzenianie się wirusa w różnych scenariuszach. RESTART-19 łącznie będzie kosztować około 990 tys. euro. Wnioski płynące z eksperymentu poznamy na początku października.

Zdjęcie główne: Aditya Chinchure/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE