Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pięć udanych związków Ameryki ze Szkocją. Poznajcie szósty!

Amerykę i Szkocję łączy niejedna wyjątkowa historia. Silne powiązania między tymi krajami można znaleźć w polityce, muzyce jak również wśród znanych ikon i sceny kulinarnej. Koniecznie sprawdźcie też szósty, a zarazem najnowszy udany mariaż tych dwóch kultur.
.get_the_title().

1. Szkockie korzenie prezydentów USA



źródło: unsplash

Aż 34 spośród 45 prezydentów Stanów Zjednoczonych miało szkockie korzenie. Należeli do nich m.in. George Washington, Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson, Gerald Ford, Ronald Reagan czy Bill Clinton.

Rola, jaką odegrali Amerykanie szkockiego pochodzenia w tworzeniu współczesnej Ameryki, jest niezaprzeczalna, co odzwierciedla nawet kalendarz: 6 kwietnia w USA obchodzony jest Narodowy Dzień Tartanu, czyli szkockiego dziedzictwa.

2. Najwięksi przedsiębiorcy Ameryki

Wielu  Szkotów zdobyło sławę i fortunę w USA wpływając przy tym na gospodarkę światową. Wynalazca telefonu Alexander Graham Bell urodził się w Edynburgu, ale to w USA opatentował swój wynalazek, który na zawsze zmienił świat. Był też współzałożycielem American Telephone and Telegraph Company w 1885 roku. David Dunbar Buick był szkockim wynalazcą, który przeniósł się do Detroit by tam dać podwaliny pod boom motoryzacyjny. W 1899 roku założył Buick Motor Company, która ostatecznie stała się kamieniem węgielnym imperium General Motors. John Paul Jones – „ojciec amerykańskiej marynarki wojennej” – był z kolei synem ogrodnika z Kirkbean, Kirkcudbrightshire w Szkocji. Magazynu Forbes nie trzeba nikomu przedstawiać, jego założycielem także był Szkot – Bertie Charles Forbes, który opuścił Szkocję na rzecz Nowego Jorku w 1904 roku. Jednym z najbogatszych Amerykanów w historii tego kraju był Szkot Andrew Carnegie. Przemysłowiec, który wzbogacił się na stali stał się także największym filantropem nie tylko swoich czasów.

Przekazał 65 mld dolarów na cele charytatywne, fundacje, uniwersytety – czyli prawie 90 proc. swojej fortuny.

3. Szkocka krata a grunge

źródło: pinterest

Grunge jako podgatunek rocka alternatywnego pojawił się w połowie lat 80. XX wieku w amerykańskim stanie Waszyngton. Jednak dopiero w latach 90. osiągnął szczyt popularności. Wszystko za sprawą zespołów z tzw. „Wielkiej czwórki z Seattle”, do których zalicza się Nirvanę, Pearl Jam, Alice in Chains i Soundgarden.

Grunge zdobył niebywałą popularność, która silnie wpłynęła również na modę. Postacią, która stała się ikoną tego stylu był Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana. Jego luźny styl, z koszulami w typową dla Szkocji kratę, naśladowali ludzie na całym świecie.

Flanelowe, kraciaste koszule nosiły dzieciaki z Seattle, stawiając się otaczającej ich rzeczywistości. Taki styl miał komunikować środowisku ich własne poglądy i podejście do świata.

4. Gordon Ramsay

Szkocki kucharz, restaurator i autor wielu książek kulinarnych. Mimo że swoją przygodę z kuchnią zaczynał w Wielkiej Brytanii, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych i wpływowych szefów kuchni, to w Stanach Zjednoczonych też kulinarnie namieszał. Po sukcesie brytyjskich programów „Hell’s Kitchen” i „Kuchenne Koszmary”, w których był prowadzącym, został także twarzą ich amerykańskich wersji, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Ramsay ma silną osobowość i jest znany ze swojej szczerości, a także ognistego temperamentu i surowej postawy.

Jego talent kulinarny nie raz wyróżniono za oceanem, a Ramsay otworzył w Stanach Zjednoczonych aż 10 restauracji firmowanych swoim nazwiskiem.

5. Śladami Harry’ego Pottera

Seria filmów o Harrym Potterze stworzona przez amerykańską wytwórnię Warner Bros. odniosła niebywały sukces na całym świecie. Powstała na podstawie powieści J.K. Rowling, brytyjskiej pisarki o szkockich korzeniach, która od wielu lat mieszka w Edynburgu.

Mityczne góry, urzekające jeziora i magiczny Hogwart. To właśnie w Szkocji kręcono sceny do filmu.

W sieci można znaleźć całe mnóstwo przewodników po filmowych lokalizacjach, które każdy fan sagi powinien odwiedzić. Wycieczkę śladami Harry’ego możemy zacząć wypijając kawę w słynnej the Elephant House Café w Edynburgu, która nazywana jest „miejscem narodzin Harry’ego Pottera”. To tutaj pisarka spędzała długie godziny pisząc swój bestseller. Greyfriars Kirkyard to z kolei piękny cmentarz w Edynburgu, który był miejscem wielkiej inspiracji dla J. K. Rowling. Znajdziemy tu groby Thomasa Riddella Esquire, a także miejsca spoczynku Williama McGonagall (profesor McGonagall) i Elizabeth Moodie (Mad-Eye Moody), które stały się inspiracją dla imion postaci kultowej sagi. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o wejściu na pokład pociągu Hogwarts Express, możesz przeżyć magiczne chwile w prawdziwym Jacobite Steam Train. To jedna z najwspanialszych tras kolejowych na świecie, która zabierze Cię w 135-kilometrową podróż przez wspaniały 21-łukowy wiadukt Glenfinnan. Most zagrał w kultowej scenie w Komnacie Tajemnic, gdzie Ron i Harry latali magicznym samochodem Weasleyów. Prawdziwą ulicę Pokątną można znaleźć na Victoria Street, z uroczą mieszanką kolorowych sklepów wijących się wzdłuż zakrzywionej ulicy. Można wypatrzeć tabliczkę „ulicy Pokątnej” przy Candlemaker’s Row.

6. Szkocka whisky i amerykański bourbon

źródło: ballantine’s

Okazuje się, że połączenie smaków Szkocji i USA powiodło się również w przypadku whisky. Nowy trunek Ballantine’s 7YO Bourbon Finish to wynik leżakowania tradycyjnej szkockiej whisky w beczkach wcześniej wypełnionych amerykańskim bourbonem. Dzięki temu siedmioletnia odsłona szkockiej z nutą Ameryki ma wyrazisty smak soczystych, czerwonych jabłek i miodu, wzbogacona wyjątkowym dymnym aromatem wanilii, karmelu i toffi w amerykańskim stylu.

Ballantine’s 7YO Bourbon Finish będzie świetnie smakować na lodzie, ale równie dobrze zagra w drinku typu old fashioned. Koniecznie sprawdźcie to szkocko-amerykańskie połączenie!

źródło: ballantine’s
źródło: ballantine’s
źródło: ballantine’s

Tekst: Marta Mankiewicz

SURPRISE

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy jesteś pełnoletni/a?