Powracające koszmary nocne? Naukowcy znaleźli na nie sposób!
W najnowszym raporcie Current Biology zespół neurobiologów poprosił 36 pacjentów cierpiących na nawracające koszmary senne o wypróbowanie dwóch technik pomocy. Pierwszą z nich stała się terapia prób obrazowych a drugą IRT, czyli technika stosowana w psychologii poznawczo-behawioralnej. Polega ona na tym, że ludzie przypominają sobie koszmary tylko po to, by nadać im pozytywny obrót.
Dotychczasowo udowodniono, że powtarzanie pozytywnego scenariusza snu w ciągu dnia zmniejsza ilość koszmarów po dwóch lub trzech tygodniach. Technika wykazywała jednak skuteczność tylko w przypadku 30 procent pacjentów.
Dlatego też neurobiolodzy stojący za badaniem zdecydowali pochylić się nad odnalezieniem kolejnego sposobu leczenia. Miałoby to polegać na ukierunkowaniu reaktywacji pamięci, podczas czego osoba skupiałaby się na nauce myśli lub zachowania, słuchając w tym czasie określonego dźwięku, który następnie zostałby odtwarzany jako pomoc podczas snu.
Połowa z 36 pacjentów biorących udział w badaniu została poproszona o powtórzenie swoich koszmarów w ciszy, podczas gdy druga połowa robiła to, równocześnie słuchając krótkiego dźwięku fortepianu, puszczanego co 10 sekund przez pięć minut.
Wyniki pozytywnie zaskoczyły badaczy. Podczas gdy obie grupy pacjentów doświadczyły zmniejszenia się ilości koszmarów sennych, dla tych, którzy testowali kombinację technik pomocy, złe sny prawie całkowicie zniknęły. Ich średnia tygodniowa koszmarów spadła z 3 do 0,2. W przypadku drugiej grupy, która ćwiczyła powtarzanie swoich snów w ciszy, koszmary spadły do 1,5 tygodniowo.
Wdrażając i popularyzując łatwe w użyciu urządzenia domowe w celu trwałego utrwalenia bezpiecznych wspomnień, techniki te mogą z łatwością dotrzeć do dużej części ludzi i doprowadzić do powstania nowych innowacyjnych sposobów promowania dobrego samopoczucia emocjonalnego – podsumowali autorzy badania.
Naukowcy uważają, że nowa technika ma ogromny potencjał w pomaganiu ludziom cierpiącym na lęki senne i nawracające koszmary. Mają także nadzieję, że może ona zadziałać w przypadku osób, które doświadczyły znaczących traumatycznych doświadczeń.