Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Prokrastynacja problemem współczesnych ludzi — jak z nią walczyć?

Prokrastynacja, czyli forma zwlekania z wykonywaniem wszelkiego rodzaju zadań dotyka coraz większej ilości osób. Psychologowie zdążyli odkryć, że nie jest tylko kwestia zarządzania czasem, lecz przybrała ona formę mechanizmu radzenia sobie ze sprawami. Jak więc uporać się z prokrastynacją?
.get_the_title().

Zwlekanie sprawia, że ​​wiele osób staje się całkowicie dysfunkcyjnymi i nie może się zmusić do rozpoczęcia lub ukończenia różnego rodzaju zadań. Przyczyny przewlekłej prokrastynacji są często głęboko zakorzenione i mogą wymagać wsparcia profesjonalisty. W dotychczasowych badaniach sprawdzono powiązania między zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) a zwlekaniem u studentów pierwszego roku studiów. Jak się okazało, niektóre z przyczyn prokrastynacji związanych z ADHD można leczyć naukowo oraz medycznie.

W artykule opublikowanym w 2010 roku w gradPSYCH, magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego Absolwentów przytoczono badanie z 2005 r. opublikowane w The Journal of Social Psychology. Rozróżniono w nim biernych i aktywnych prokrastynatorów. Pierwsi z nich, to osoby, które opóźniają zadania z powodu niezdolności do podjęcia działań w określonym czasie, a drudzy opóźniają wykonanie zadania, ponieważ lepiej funkcjonują pod presją czasu.

Naukowcy sugerują, że coraz większa ilość osób dotknięta zostaje prokrastynacją. Niemal codziennie ludzie oscylują pomiędzy byciem aktywnym a biernym prokrastynatorem, poprzez wyłączanie budzika mimo braku chęci do wstania czy odwlekanie czegoś do ostatecznego terminu wykonania.

Odpowiedzi na pytanie o walkę ze zwlekaniem są dość proste i w miarę uniwersalne. Pierwszym krokiem może być faktyczne zaangażowanie się w wykonywane zadania i ustalenie sobie celu. Trzeba odnaleźć pewną zachętę, która popchnie do działania i osiągnięcia 'tego czegoś’. Mogą to być małe zadania, które jednak wraz z ich wykonaniem przesunął nas o krok bliżej do zdobycia upragnionej pracy czy awansu. Ważne jest także nieprzejmowanie się porażkami i zdaniem innych. Każdy popełnia błędy i każdy się z nich uczy.

Prokrastynacja /Annie Spratt, unsplash.com

Kolejną poradą dotyczącą radzenia sobie z prokrastynacją jest przestrzeganie zasady trzech minut. Polega ona na wykonaniu zadań, które nie zajmują więcej niż trzy minuty, nie zastanawiając się nawet nad nimi. Zasada akcji i reakcji, która pomaga nie rozmyślać nad zadanym poleceniem, tylko sugeruje wykonanie go bez zbędnych ceregieli. Dodatkowym, ważnym aspektem tej reguły jest nagradzanie się po wykonywaniu tych zadań.

Podstawowymi wspomagaczami w walce ze zwlekaniem są także różne aplikacje. Proste wypisywanie swoich obowiązków w apce poleceń albo notatek z zamiarem wykonania ich w danym okresie wpłynie na poprawę zdolności zarządzania czasem. Można również posegregować wypisane zlecenia według priorytetów, co ułatwi sprawę i pokaże w jakiej kolejności czym się zająć. Nie wolno zapomnieć także o odhaczeniu każdego wykonanego zadania.

Ostatnią poradą jest korzystanie z zegara poleceń, dostępnego również poprzez aplikacje mobilne. Ma on za zadanie dzielić dzień pracy na 25-minutowe tury czasu do wykonywania danych zadań, po których występować mają 5-minutowe przerwy. W zależności od potrzeb można zarządzać swoim czasem i ustalać jego podział w zależności od ilości obowiązków.

SURPRISE