Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Psy kłamią, by dostać to, czego chcą

Zdaniem szwajcarskich naukowców psy z łatwością posługują się oszustwem, by dostać to, czego chcą. A zazwyczaj chcą tylko jednego.
.get_the_title().

W eksperymencie przeprowadzonym przez szwajcarskich behawiorystów i kynologów, którego wyniki opublikowano w magazynie „Animal Cognition”, brało udział 27 psów różnych ras i w różnym wieku oraz dwie ludzkie asystentki. Najpierw pozwolono psom dobrze zapoznać się ze zwyczajami kobiet.

Jedna z nich – nazwijmy ją „chętną” – często i z ochotą częstowała psy smakołykami. Druga, „niechętna”, nie dzieliła się smakołykami a w dodatku była złośliwa.

Najpierw pokazywała psu smakołyk, później ostentacyjnie chowała go do kieszeni. W związku z tyn nie cieszyła się zbytnią sympatią wśród badanych.

Następnie psy obserwowały, jak ich ulubione smakołyki – kiełbaski oraz psie ciasteczka umieszczano w dwóch pojemnikach. Później pojemniki ze smakołykami układano na podłodze w towarzystwie trzeciego – identycznego, choć pustego. Podczas pierwszego dnia eksperymentu każdego psa kilkakrotnie poproszono o to, by zaprowadził swoją partnerkę do pojemników z jedzeniem. „Chętna” oddawała psu porcję smakołyków, jeśli wskazany pojemnik nie był pusty. „Niechętna” zatrzymywała zawartość dla siebie. Drugiego dnia procedurę kilkakrotnie powtórzono.

„W oba dni testowe psy zdecydowanie częściej prowadziły 'chętnego’ partnera do pudełka zawierającego preferowane jedzenie. Ten efekt nasilił się drugiego dnia” – napisali autorzy badania.

Ponad połowa psów już pierwszego dnia uznała, że zaprowadzenie „niechętnego” partnera do pojemnika z ich ulubionym jedzeniem nie jest dla nich korzystne.

Bez skrupułów uciekały się do kłamstwa, wskazując na pusty pojemnik. „Wyniki te pokazują, że psy są w stanie dostosować swoje zachowanie do sytuacji i stosować oszustwo taktyczne. Rozumieją, jak ich działania wpływają na zachowanie innych” – piszą badacze.

Wciąż możemy traktować psy jak lojalnych przyjaciół. Jednak badanie pokazuje, że psy, podobnie jak inne zwierzęta, starają się zoptymalizować swój własny zysk. Wydają się wiedzieć, czego chcą, w związku z czym potrafią manipulować ludźmi, aby osiągnąć swój cel – tłumaczy Marianne Heberlein, główna autorka badania. Heberlein zaleca właścicielom uważać i precyzyjnie nagradzać swojego psa, ponieważ może on fałszować zachowanie tylko po to, by otrzymać nagrodę.

Tekst: AvdB

SURPRISE