Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ptak dodo powróci? Ta firma chce go wskrzesić

Trzymajcie kciuki za to, żeby tym razem nikt ich nie zjadł.
.get_the_title().

Historia ptaków dodo jest niezwykle smutna. Przez miliony lat żyły one na Mauritiusie. Duże ptaki o niewielkich skrzydłach były nielotami, na wyspie nie było drapieżników, których powinny się bać, a więc były także niezwykle ufne. I to je zgubiło – przyjezdni uznali pierś i żołądek ptaka za przysmak, a dodatkowo sprowadzone przez marynarzy szczury niszczyły ich gniazda.

Efekt? Gatunek wymarł całkowicie, szacuje się, że było to w okolicach 1662-1693 roku.

Tragiczna historia dodo sprawiła, że ptaki stały się symbolem wymierania, ale i krzywdy, którą człowiek wyrządza faunie i florze. Wygląda jednak na to, że być może już wkrótce dodo powróci. Firma Colossal Laboratories & Biosciences zapowiedziała, że zamierza wskrzesić gatunek. Jest to możliwe dzięki odczytaniu genomu ptaka, do którego doszło w ubiegłym roku na Uniwersytecie Kalifornijskim pod kierownictwem prof. Bena Shapiro. Z zachowanych szczątków dodo udało się wyodrębnić materiał genetyczny i przeprowadzić jego szczegółową analizę.

Oczywiście przywrócenie wymarłego gatunku nie jest prostym zadaniem. Naukowcy z Colossal Laboratories & Biosciences przeanalizowali gatunki ptaków, dochodząc do wniosku, że najbliższym żyjącym krewnym dodo jest gołąb nikobarski Caloenas nicobarica.

Następnie będą porównywać ich geny, by przekonać się, które części wyróżniają dodo, a później za pomocą metody CRISPR-Cas9 będą modyfikować genom gołębia w kierunku dodo.

W efekcie nie powstanie jednak takie dodo, jak kilka wieków temu biegało po Mauritiusie – będzie to raczej rodzaj współczesnej hybrydy. Firma Colossal Laboratories & Biosciences już w przeszłości zapowiadała, że odtworzy wymarłe gatunki, wśród nich mamuta włochatego i wilka workowatego. Po raz pierwszy jednak zabrała się za ptaka, a to zmienia reguły gry. Będzie to wymagało wyhodowania odpowiednich zarodków, a następnie wszczepienia ich ptakom, które złożą jaja. Pozostaje tylko pytanie, czy odtworzony gatunek ma szanse zaadaptować się do środowiska, które podlega ciągłym zmianom.

Tekst: NS

SURPRISE