Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skowronek czy sowa? Naukowcy są zdania, że istnieje więcej możliwości

Ciągle chce ci się spać? Nie wyobrażasz sobie dnia bez drzemki? Twój chronotyp także ma swą nazwę.
.get_the_title().

Zawsze byliście zdania, że nie obejmuje was prosty podział na ranne ptaszki i sowy? Wygląda na to, że mogliście mieć rację. Grupa naukowców pod wodzą specjalisty od snu Arcady’ego Putilova opublikowała właśnie w magazynie „Personality and Inividual Differences” wyniki swych badań, z których wynika, że istnieje, aż kilka różnych chronotypów, czyli zegarów biologicznych. Badacze doszli do takiego wniosku po przepytaniu 1305 osób o ich zwyczaje związane ze snem i o to, kiedy w ciągu dnia czują, że mają najwięcej energii.

Jak zapewne podejrzewaliście, okazało się, że nie każdy musi być skowronkiem albo sową – oprócz nich zdaniem naukowców istnieją jeszcze cztery chronotypy.

To „popołudniowiec”, „drzemacz”, „słonka” i „jerzyk”.

Popołudniowiec jest oczywiście osobą, która najwięcej energii ma nie rano ani nie wieczorem, tylko po południu, około godziny 14:00, z kolei drzemacz dobrze radzi sobie z wykonywaniem zadań rano i wieczorem, natomiast po południu odczuwa senność, więc może mieć wówczas problem z produktywnością. Słonka i jerzyk to na pozór tajemniczo brzmiące chronotypy, których nazwy – podobnie jak w przypadku sów i skowronków – odsyłają do ptaków.

Stale jesteś zmęczony i przez cały dzień chce ci się spać? To może znaczyć, że twój chronotyp to słonka. Jeśli z kolei niezależnie od pory dnia tryskasz energią? Pewnie jesteś jerzykiem.

Naukowcy nie przesądzają o tym, czy któryś z chronotypów jest lepszy od reszty, a w temacie snu wciąż istnieje wiele pytań, na które badacze nie znają jeszcze odpowiedzi. Niewątpliwie warto jest jednak znać swój sposób działania i wiedzieć, kiedy ma się najwięcej energii – dzięki temu realizacja nawet najbardziej zadań może stać się odrobinę prostsza.

Tekst: NS

SURPRISE