Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Urodziły się myszy, które nie mają matki, ale za to mają dwóch biologicznych ojców

W przyszłości podobne rozwiązanie może pomóc parom jednopłciowym.
.get_the_title().

Czy pary jednopłciowe już wkrótce będą mogły mieć biologiczne dzieci? Być może. Badania, na czele których stał profesor Katsuhiko Hayashi z Uniwersytetu w Osace, pokazują, że to może być możliwe. Póki co udało się z myszami.

Grupa genetyków i embriologów wyhodowała komórki jajowe z komórek samców myszy.

W tym celu przekształciła męskie komórki macierzyste z chromosomami XY w żeńskie, czyli te z chromosomami XX. Należało więc usunąć chromosom Y i podwoić X. Tak powstała żeńska komórka, która została zapłodniona nasieniem samców myszy. W efekcie urodziło się siedem zdrowych myszy, które – technicznie rzecz ujmując – nie mają matki, tylko dwóch ojców. Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań podczas Trzeciego Międzynarodowego Szczytu Edycji Ludzkiego Genomu, który odbywa się w londyńskim Instytucie Francisa Cricka.

fot. skynews

Naukowcy są zdania, że podobne rozwiązania zadziałają także u ludzi, bo często jest tak z metodami sprawdzanymi na myszach. W ten sposób dwóch mężczyzn będzie mogło mieć biologiczne dziecko.

Rozwiązanie to pomoże także w przypadku choroby Turnera, która występuje u kobiet i polega na tym, że brakuje jednego chromosomu X.

Profesor Katsuhiko Hayashi studzi jednak zapał. – Pod względem technologicznym będzie to możliwe nawet za 10 lat. To nie jest tylko kwestia programu naukowego, ale także społeczeństwa – mówi.

Warto dodać, że naukowcom z Chińskiej Akademii Nauk udało się sprowadzić na świat myszy mające dwóch ojców już 5 lat temu. W tamtym przypadku młode żyły jednak zaledwie kilka dni.

Tekst: NS

SURPRISE