Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

To urządzenie słyszy myśli użytkownika. Pomoże osobom, które mają problemy z komunikacją

Stworzone zostało z myślą o osobach mających problem z komunikacją werbalną. Może współpracować z asystentem głosowym lub tłumaczyć z jednego języka na drugi.
.get_the_title().

Arnav Kapur, 24-letni doktorant na MIT, stworzył urządzenie, które wie, o czym myślisz. Urządzenie, które brzmi jak wynalazek z filmów science-fiction nosi nazwę AlterEgo. W słuchawkę, którą zakłada się na głowę wmontowany jest system czułych sensorów. Wyłapują one sygnały, które podczas mówienia do siebie mózg wysyła do wewnętrznych ośrodków mowy – mózgu i krtani. Jak podkreśla 24-letni wynalazca, AlterEgo nie potrafi czytać w myślach – wyłapuje tylko te myśli, które są przez użytkownika wewnętrznie wokalizowane. Aktywuje się więc na przykład wtedy, gdy użytkownik zadaje sobie w głowie konkretne pytania lub rozmawia ze sobą.

Wówczas wewnętrzny ośrodek mowy podejmuje wysiłek zwerbalizowania komunikatu, a AlterEgo wyłapuje tworzące się wówczas wibracje wewnętrzne i przesyła je do wbudowanej w urządzenie sztucznej inteligencji.

Ta tłumaczy komunikat na język.

Kapur otrzymał za swój wynalazek nagrodę Lemelson-MIT, która wyniosła 15 tys. dolarów. AterEgo nie jest jeszcze dostępne na rynku, ale zastrzyk gotówki z pewnością pomoże młodemu wynalazcy w udoskonaleniu tego urządzenia. A ma ono naprawdę wielki potencjał – jak mówi Kapur, za pomocą AlterEgo można na przykład dyktować SMS-y lub wydawać polecenia asystentom głosowym. Korzystające ze sztucznej inteligencji urządzenie może rozwiązywać równania matematyczne, a także tłumaczyć proste komunikaty na inny język. Potencjalnie może także przechowywać krótkie notatki, jak na przykład listy zakupów, do których użytkownik będzie miał wgląd w dowolnym momencie. Brzmi imponująco? Na tym nie kończą się możliwości tego urządzenia.

Kapur ma nadzieję, że w przyszłości będzie ono wykorzystywane przez osoby zmagające się z różnego rodzaju patologiami mowy i chorobami neurodegeneracyjnymi.

Widzi w AlterEgo szansę dla osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne, chorobę Alzheimera, raka jamy ustnej lub po wylewie. Kapur testował już swoje urządzenie z mężczyzną chorującym na ALS, który komunikował się ze światem, wybierając ruchem głowy odpowiednie litery na planszy – okazało się, że dzięki AlterEgo może on wyrażać swe myśli nieporównywalnie szybciej. Wygląda więc na to, że to futurystyczne urządzenie będzie mogło pomóc wielu osobom mającym problem z komunikacją werbalną.

Zdjęcie główne: MIT News
Tekst: NS

SURPRISE