Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W 2023 roku spójrz w niebo. Czeka nas aż 11 spektakularnych wydarzeń

Lubisz wpatrywać się w niebo? To koniecznie zanotuj 11 dat, w których planety, gwiazdy i meteoryty zagwarantują nam niezwykłe widowisko.
.get_the_title().

Jak podaje National Geografic 'nocne niebo w 2023 roku może pochwalić się niesamowitym harmonogramem niebiańskich cudów’, z których prawdopodobnie najbardziej oczekiwaną atrakcją będzie październikowe całkowite zaćmienie Słońca, zwane 'pierścieniem ognia’ – niestety tylko dla wybranych, bo widoczne w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej.

23 stycznia Mniej więcej godzinę po zachodzie słońca na południowo-zachodnim niebie pojawi się cienki sierp Księżyca. Poniżej zobaczymy dwie jasne planety: Wenus i Saturn. Korzystając z teleskopu lub lornetki, będziemy mogli przez chwilę obserwować tę niezwykłą parę, w której Wenus będzie o wiele jaśniejsza.

22 lutego Miesiąc później celem obserwacji będzie bliskie spotkanie Księżyca, Jowisza i Wenus. Jak bliskie? Na tyle, że może się wydawać, że planety miną się w odległości zaledwie jednego stopnia.

1 marca Do najbliższego spotkania Wenus i Jowisza dojdzie jednak dopiero pierwszego dnia (a raczej nocy) marca.

11 kwietnia Tego wieczora warto zaczaić się na Wenus i Plejady (znane również jako 'Siedem sióstr’ są najbliższą Ziemi gromadą gwiazd, położoną w odległości ok. 434-446 lat świetlnych).

Około pół godziny po zachodzie słońca pokaz zapewni również Merkury, który osiągnie najwyższy punkt na niebie.

20 kwietnia Tego dnia tylko niewielka grupa ludzi będzie miała okazję obejrzeć hybrydowe zaćmienie Słońca. Dojdzie do niego nad niektórymi częściami Oceanii.

Niewielka liczba osób będzie mogła zobaczyć zaćmienie pełne lub obrączkowe, ale częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne na znacznie większym obszarze, obejmującym całą Indonezję, Australię i Papuę Nową Gwineę, a także kilka innych obszarów na zachodnim Pacyfiku – precyzuje National Geograpfic.

22 i 23 kwietnia Wiosna będzie gratką dla łowców meteorytów. W te dwa dni (22 w nocy i 23 wczesnym rankiem) na niebie szukajcie deszczu Lirydów (roju meteorów związanych z kometą Thatchera). Z dala od świateł miast w ciągu godziny może być widocznych nawet 20 spadających gwiazd.

Lirydy są znane z jasnych i imponująco szybkich smug, bywa, że niespodziewanie 'wybuchają’, dlatego warto zadrzeć głowę do góry.

22 i 23 maja Tuż po zmroku w maju dojdzie natomiast do spotkania Księżyca, Marsa i Wenus. Jeśli przegapisz koniunkcję, kolejna szansa pojawi się miesiąc później – 21 i 22 czerwca.

2 czerwca Tej nocy Mars przesunie się przed piękną gromadą gwiazd Messier 44 (to gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka). Jak uchwycić to wydarzenie? Poczekaj, aż niebo pociemnieje (około godziny po zachodzie słońca), poszukaj Wenus i jej pobliżu dopatrz się ciemniejszej czerwonawej kropki (to będzie Mars).

12 i 13 sierpnia W sierpniu nikogo już raczej nie trzeba zachęcać do spojrzenia w niebo – to najlepszy czas, by obserwować Perseidy.

14 października Zaćmienie Słońca w 'pierścieniu ognia’ to kolejne wydarzenie, które będzie niestety widoczne tylko dla ludzi z określonych części świata (od Oregonu przez Nevadę, Utah, Nowy Meksyk i Teksas, Zatokę Meksykańską, a następnie w części Ameryki Środkowej, Kolumbii i Brazylii).

Reszta świata będzie jednak mogła 14 października 2023 roku obserwować częściowe zaćmienie Słońca.

13 i 14 grudnia Na sam koniec roku czeka nas deszcz Geminidów (rój meteorów powstały w wyniku rozpadu planetoidy Phaethon).

Choć Geminidy nie są tak sławne, jak Perseidy, astronomowie szacują, że w grudniową noc meteory będą lecieć z taką prędkością, że będą jednymi z najaktywniejszych w roku. Księżyc (prawie w nowiu) całkowicie zniknie z nocnego nieba, więc będzie to prawdopodobnie najlepszy deszcz meteorytów w roku – czytamy w artykule National Geographic.

Tekst: AC
Zdjęcie: Ryan Hutton/Unsplash

SURPRISE