Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mądrzejsze kobiety piją więcej – tak twierdzą naukowcy

Naukowcy z londyńskiej School of Economics odkryli, że u kobiet z wyższym wykształceniem prawdopodobieństwo codziennego i nadmiernego spożycia alkoholu jest większe o 86 proc. w porównaniu z ich rówieśnicami, które edukację zakończyły wcześniej. Zdecydowanie częściej będą też mierzyć się z problemem alkoholowym.
.get_the_title().

W Wielkiej Brytanii zbadano związek pomiędzy nawykami kilku tysięcy kobiet i mężczyzn a ich poziomem edukacji. Okazało się, że wśród kobiet poziom konsumpcji alkoholu i wykształcenie są silnie skorelowane. Mężczyźni, choć piją więcej (o 11,1 proc.), nie wykazują aż tak silnej zależności. Eksperyment obejmował kobiety i mężczyzn urodzonych w tym samym tygodniu. W chwili zakończenia badań wszyscy uczestnicy mieli 39 lat. By osiągnąć miarodajne wyniki, naukowcy porównali poziom ich wykształcenia, przestudiowali szkolne testy, jak również wielokrotnie wypełniane na przestrzeni lat ankiety. W ankietach pytano nie tylko o częstotliwość picia i ilość spożywanych jednostek alkoholu, ale również o emocjonalny stosunek do alkoholu czy przemyślenia na jego temat.

Badani musieli m.in. określić czy kiedykolwiek czuli, że powinni ograniczyć spożycie alkoholu lub czy kiedykolwiek pierwszą rzeczą, jaką zrobili rano by uspokoić nerwy lub pozbyć się kaca, było sięgnięcie po butelkę.

Okazało się, że wśród kobiet z wyższym wykształceniem prawdopodobieństwo, że odpowiedź na powyższe pytania będzie brzmiała 'tak’ jest większe aż o 86 proc. Zależność ta jest wprost proporcjonalna do wykształcenia. Ponadto wyższe wykształcenie u kobiet oznacza, że szansa na problem alkoholowy w przyszłości wynosi 1,7 w stosunku do ich mniej wykształconych koleżanek.

Naukowcy twierdzą, że są w stanie przewidzieć przyszłą skalę konsumpcji alkoholu na podstawie wyników szkolnych testów dziewczynek, nawet tych w wieku 5 lat.

Dziewczynki, które dziś osiągają w tych testach wyniki lepsze niż średnia, z 2,1 raza większym prawdopodobieństwem będą w przyszłości piły codziennie.

Autorki badania, Francesca Borgonovi i Maria Huerta, mają kilka teorii, które tłumaczą to zjawisko. Po pierwsze kobiety z wyższym wykształceniem częściej odkładają macierzyństwa na późniejsze lata i prowadzą bardziej aktywne życie towarzyskie, co często wiąże się z większą konsumpcją alkoholu. Co więcej ich miejsce pracy często jest zdominowane przez mężczyzn i kulturę opartą na piciu, a otoczenie zazwyczaj bardziej akceptuje używanie i nadużywanie alkoholu. Kobiety wykształcone również częściej radzą sobie w ten sposób ze stresem o różnym podłożu.

SURPRISE