Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

XIX-wieczny odpowiednik Pantone podpowie wam, gdzie znaleźć najpiękniejsze kolory natury

Nie bez przyczyny mówi się, że natura tworzy najpiękniejszą paletę barw. XIX-wieczna książka, której nie powstydziłby się Instytut Pantone, to dowód na to, że otaczają nas kolory, o których nawet nam się nie śniło.
.get_the_title().

Ręcznie wykonana książka „Nomenclature of Colours” była w XIX wieku kopalnią wiedzy i inspiracji dla artystów, biologów, naukowców i antropologów. Kolory są w niej posegregowane według odcieni, a każdy z nich opisany jest nazwą i tym, co zachwyca najbardziej: poetyckim odniesieniem do tego, gdzie ten kolor możemy odnaleźć w naturze. Dla przykładu kolor nazwany Apple Green można odnaleźć na spodnim skrzydle pewnej odmiany ćmy, a błękit pruski znajduje się na skrzydle kaczki.

Książka została opracowana i wykonana przez badacza mineralogii, Abrahama Gottloba, malarza Patricka Syme’a oraz przyrodnika Roberta Jamesona w 1814 roku.

Co ciekawe, była także wykorzystywana i wnikliwie badana przez samego Charlesa Darwina.

Nic dziwnego, same zdjęcia XIX-wiecznych stron fascynują i skutecznie pobudzają wyobraźnię. Dzisiaj kolory z książki „Nomenclature of Colours” można sprawdzić za pomocą aplikacji Pantone, która poprzez zrobione zdjęcia wyłapuje kolory znajdujące się w kadrze. Czy ktoś już więc sprawdził, czy skrzydło kaczki rzeczywiście mieni się błękitem pruskim?

Tekst: Malwa Wawrzynek
Źródło zdjęć: mymodernmet.com

SURPRISE