Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zachwycasz się swoim ogródkiem? Rosyjscy genetycy właśnie stworzyli rośliny emitujące bioświatło

Rosyjscy naukowcy zhakowali geny tytoniu i innych roślin w taki sposób, by emitowały światło przez cały swój cykl życiowy, bez zakłóceń dla ich naturalnych funkcji. Czy w przyszłości będziemy uprawiać nocne ogrody?
.get_the_title().

Badaczom nie chodzi o estetyczne doznania ogrodników ani o świąteczną choinkę przyszłości, ale o możliwość obserwacji zmian metabolicznych zachodzących we wnętrzu rośliny w reakcji na zmiany zewnętrzne. Wcześniej naukowcy osiągali jedynie tymczasowy efekt świecenia roślin przy użyciu technik nanobioniki, ostrzykując rośliny związkami chemicznymi emitującymi światło. Rosjanie poszli jednak o krok dalej, modyfikując genom tytoniu w taki sposób, aby roślina sama wytwarzała lucyferynę — związek, który generuje bioluminescencję.

Lucyferyna jest częścią grzybowego system bioluminescencji, czyli naturalnej zdolności organizmów do produkcji i emitowania fotonów światła. Stosunkowo niedawno okazało się, że świecące grzyby syntetyzują lucyferynę ze związku zwanego kwasem kawowym, a ten występuje we wszystkich roślinach. Cztery geny grzybowe wszczepione każdej, nieświecącej roślinie powodują, że zaczyna jarzyć się ona wewnętrznym światłem — od sadzonki aż po dojrzałość, bez żadnych widocznych uszczerbków na zdrowiu.

Czy nocne ogrody będą możliwe? Wygląda na to, że nie ma żadnych przeszkód.

„Efekt świecenia nie zakłócał naturalnych funkcji rośliny, w tym ogólnego fenotypu, zawartości chlorofilu i karotenoidów, czasu kwitnienia i kiełkowania nasion” — napisali autorzy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Biotechnology”.

Fot. Nature.com

Naukowcy zhakowali również inne popularne rośliny, w tym te kwitnące — petunie i róże. W rzeczywistości również u zwierząt można włączyć autonomiczną luminescencję. „Chociaż kwas kawowy nie jest rodzimy dla zwierząt, teoretycznie autonomiczna luminescencja może również u nich jest możliwa” — podsumowali naukowcy.

Zdjęcie główne: Glowing Plant Project
Tekst: AvdB

SURPRISE