Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zerwaliście? Życióweczka, ale naukowcy szukają sposobu, żeby ci pomóc

Naukowcy próbują ustalić, jaki jest najlepszy sposób na poradzenie sobie z rozstaniem.
.get_the_title().

Próbujesz zapomnieć o swoim eks, ale ciężko ci idzie? Upijanie się w każdą sobotę nie pomaga, Brigitte Jones płacząca z tobą w poduszkę i pudełko lodów też nie bardzo, nawet koleżanki mówiące, że TEN FACET nie był dla ciebie odpowiedni i dobrze się stało, nie dają rady postawić cię na nogi? Naukowcy szukają najlepszej metody na złamane serce. Przedstawiamy wam wyniki ich ostatnich badań.

vu2h2OVuIf/gWUFyy8OWEpdyZSa3aVCqpVoVvzZZ2VTnn2wU8qzVjDDetO90GSy9mVLqtgYSy231MxrY6I2gGqjrTY0L8fxCxfCBbhWrsYYAAAAAElFTkSuQmCC); display:block; height:44px; margin:0 auto -44px; position:relative; top:-22px; width:44px;”>

Girls Vs. Boys during a breakup w/ @hannahstocking @twan @neelsvisser @londonshaygoheen (tag a friend)

Post udostępniony przez Lele Pons (@lelepons)

Badacze z University of Missouri-St. Louis opublikowali niedawno w czasopiśmie „Journal of Experimental Psychology” wyniki badań dotyczących zerwań pod tytułem „Regulacja miłosnych uczuć po romantycznym rozstaniu: raport własny i dane elektrofizjologiczne”. Badanie prowadziła adiunkt Sandra Langeslag. Wzięło w nim udział 24 uczestników w wieku od 20 do 37 lat – wszyscy byli w długotrwałych związkach od około 2,5 roku i wszyscy cierpieli z powodu niedawnego zerwania. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i otrzymali różne strategie radzenia sobie z ich złamanym sercem. Pierwsza strategia radzenia sobie z tym problemem polegała na tym, że uczestnicy myśleli negatywnie o swoich byłych (szukali wad byłego partnera i właśnie na nich się skupiali). Czyli kreowali w swoich głowach wizerunek najgorszego drania, obwiniając go o wszelkie zło tego świata. Wszyscy chociaż raz tak robiliśmy, prawda? Druga strategia polegała na „ponownym przejawianiu uczuć miłosnych”. Innymi słowy, uczestnicy byli zachęcani do zaakceptowania swoich uczuć do byłych, ale bez żadnego osądu – kocham go i tak musi być, kiedyś mi przejdzie. Trzecia grupa po prostu znajdowała rozproszenie. Nowe hobby, zajęcia z ceramiki, nauka gry na flecie, chodzenie na koncerty, siłownia, rozpoczęcie nowej diety, albo skoncentrowaniem się na pracy. Tak się w coś zaangażować, żeby nie mieć chwili na myślenie o eks. Czwarty zestaw uczestników został umieszczony w grupie kontrolnej i poproszono go, aby nie myśleli o niczym konkretnym. Żyli tak, jak wcześniej.

Następnie wszystkim uczestnikom zostało zaprezentowane zdjęcie ich byłego partnera. W tym czasie badani byli podłączeni do elektroencefalogramu, który badał ich pod kątem aktywności mózgu i reakcji na wizerunek eks. Mierzono emocje, a także zmotywowaną uwagę. Uczestnicy wypełnili także kwestionariusz na temat swoich uczuć.

A teraz wyniki.

Naukowcy odkryli, że wszystkie trzy strategie pomogły w pogodzeniu się z rozstaniem, ale nie bez kilku przeszkód.

Pierwsza strategia, polegająca na negatywnym myśleniu o byłym partnerze, zmniejszyła uczucie, którym kiedyś darzyli partnera, ale sprawiła, że ​​uczestnicy poczuli się gorzej. Druga strategia (akceptacji) nie zmieniła uczuć miłości do byłych, ale sprawiła, że ​​uczestnicy czuli się szczęśliwsi. Rozproszenie myśli nie zmieniło z kolei uczucia, ale sprawiło, że uczestnicy poczuli się lepiej.
Regulacja miłości nie działa jak włącznik/wyłącznik. Aby dokonać trwałej zmiany, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie pracować nad swoimi miłosnymi uczuciami – powiedziała Langeslag.

Wygląda na to, że nauka wciąż nie ma idealnej odpowiedzi na to, jak poradzić sobie z tym, który złamał ci serce. Nutella, Netflix i przyjaciele potrafią zdziałać cuda, dlatego póki mądre głowy pracują, polecamy wam skorzystać z ich pomocy. Damy jednak znać, jeśli naukowcy opracują bezawaryjną metodę rozstawania się.

Tekst: Laura Skroll

SURPRISE