Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Źle ustawiona klima, a może pogwizdujący pod nosem kolega? Sprawdzono, co nas najbardziej rozprasza w pracy

Powstał ranking największych przeszkadzajek w pracy. Każdy z nas ma pewnie swoją osobistą listę, ale sprawdźmy, jak wygląda oficjalne zestawienie.
.get_the_title().

Oglądaliście musical „Chicago”? W jednej ze scen więźniarki śpiewają o tym, za co odsiadują karę. Okazuje się, że jedna z nich miała chłopaka imieniem Bernie, który lubił żuć gumę. A właściwie nie żuł jej, ale wciąż robił z niej balony. Dziewczynę to wkurzało, o czym poinformowała swojego chłopaka, uprzedzając, że jeśli zrobi to jeszcze raz, finał może nie być zbyt wesoły… Nie bardzo się przejął i zrobił kolejnego balona. Także ona wystrzeliła dwa strzały ostrzegawcze z strzelby. Oba w jego głowę.

via GIPHY

Ta mała opowiastka na początku ma potwierdzić dwie rzeczy.

Po pierwsze – tak, na dłuższą metę do szału mogą nas doprowadzać najdrobniejsze, najbardziej niewinne nawyki innych osób. Po drugie – pod żadnym pozorem nie powinniśmy unicestwiać źródła generującego te wkurzające rozpraszacze.

Nie tylko stracimy pracę, ale i wylądujemy w więzieniu. To o tyle ważny przekaz, że, jak się okazuje, najwyższe miejsca na liście czynników, które najbardziej denerwują nas w pracy, są związane bezpośrednio z naszymi współpracownikami.

via GIPHY

Takie są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiej firmy Poly zajmującej się sprzętem biurowym. Wzięło w nim udział ponad 5 tysięcy osób z całego świata – od Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy, Francję, Australię czy Japonię.

Warunkiem uczestnictwa było pracowanie co najmniej przez 3 dni w tygodniu w biurze, w środowisku korporacyjnym. A takie oznacza najczęściej open space ze stanowiskami pracy znajdującymi się w niewielkiej odległości od siebie.

Ranking czynników, które najbardziej rozpraszają nas w pracy wg badania Poly. Opracowanie grafiki: K. Dembińska

Okazuje się, że aż 76 proc. uczestników badania jako główną przeszkadzajkę w pracy wskazało głośne rozmowy współpracowników przez telefon – tym samym trafiły one na pierwsze miejsce rankingu rozpraszaczy. Rozmowy toczone pomiędzy kolegami z pracy zajęły drugie miejsce i zostały wskazane przez 65 proc. respondentów.

Niechlubny prym w rankingu 15 najbardziej rozpraszających nas czynników w biurze wiodą współpracownicy – rozmawiający, jedzący, robiący kawę, grający w gry – a także ich rodziny, w tym szczególnie dzieci oraz zwierzęta.

Jednak czy to tak naprawdę wina innych osób, czy raczej samego „uroku” open space’ów? W końcu trudno sobie wyobrazić, żeby nagle zakazać wszystkim rozmów przez telefon. Wykonywanie i odbieranie telefonów czy rozmowy z innymi zazwyczaj wiążą się w końcu z wypełnianiem naszych obowiązków służbowych. Plus robi to każdy – więc oprócz tego, że jesteśmy skazani na obecność rozpraszających nas czynników, wcześniej czy później sami jesteśmy źródłem czyjegoś rozproszenia. Potwierdzają to wyniki badania – aż 99 proc. jego uczestników przyznało, że nie może się skupić w swoim biurze ze względu na czynniki przedstawione w rankingu. A więc wszyscy mamy ten sam problem.

via GIPHY

Kiedy zastanowimy się nad tym, jak wiele różnych pełnionych funkcji, stylów pracy czy pokoleń jest zazwyczaj skumulowanych na jednej przestrzeni, przestaje dziwić, że właściwie każdy deklaruje, że w jego miejscu pracy jest wiele czynników rozpraszających – mówi Amy Barzdukas, CMO firmy Poly. – Jasne staje się też to, że odpowiednie zasoby technologiczne i rozplanowanie przestrzeni mogłoby choć trochę poprawić tę sytuację – i tego właśnie domagają się pracownicy.

Fot. Alex Kotliarskyi/Unsplash

Kto wie, może w niedalekiej przyszłości naszymi współpracownikami zostaną roboty, które nie będą musiały jeść i oddychać, a rozmowy telefoniczne odbywać będą przez jakieś bezgłośne wewnętrzne systemy? Choć czy to rzeczywiście brzmi aż tak fajnie? Chyba nie bardzo, więc doceńmy nasze wkurzające biuro i rozpraszających nas nieustannie kolegów i koleżanki z pracy. I ewentualnie dajmy głośniej muzykę w słuchawkach 😉

Zdjęcie główne: „Podziemny krąg” (1999)
Tekst: KD

SURPRISE