Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 cytatów z książek Jerzego Pilcha, które warto znać

Autor „Pod Mocnym Aniołem” zmarł w piątek. Przygotowaliśmy dla was 10 cytatów z książek Jerzego Pilcha, dzięki którym lepiej poznacie tego autora.
.get_the_title().

W piątek w wieku 68 lat zmarł Jerzy Pilch – autor takich książek jak „Pod Mocnym Aniołem” (zekranizowane przez Wojciecha Smarzowskiego), „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” czy „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, wieloletni felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody „Nike” i Paszportu „Polityki”.

Był jednym z najważniejszych polskich pisarzy – premiera każdej kolejnej jego książki była niemałym wydarzeniem.

Słynny autor od 2012 roku cierpiał na chorobę Parkinsona. Zmarł w swoim domu w Kielcach.

1. Życie w ogólności to jest dożywocie.

„Pod Mocnym Aniołem”

2. Wyobraźnia to jest umiejętność widzenia suchej buły jako buły z masłem.

„Bezpowrotnie utracona leworęczność”

3. Zawsze wiedziałem, że trzeba być krok od samego siebie. Ale teraz jestem, stoję tysiąc, a może parę tysięcy kroków od samego siebie. Patrzę z dystansu. Z rosnącego dystansu. Dar dystansu, a może przekleństwo dystansu. Dziwi mnie, kurwa, wszystko. Stwór pewnego dnia przebudził się, pojął, że się przebudził, i dawaj udoskonalać własne przebudzenie. I w ten sposób doszedł do wynalazku ołówka, klamki, grzebienia, wełnianej czapki, guzika i dziurki, witaminy C, patelni, kremu przeciwzmarszczkowego – co ma do tego Bóg? Ci, co wiedzą, że Go nie ma, niczego nie udowodnią tym, co wiedzą, że On jest. I na odwrót. Dusza z prochu powstała i w proch się obróci. Dusza! O ciele szkoda gadać.

„Marsz Polonia”

4. Są ludzie, co mówią wieloma językami obcymi i w żadnym z tych języków nie mają nic do powiedzenia. I tak samo są ludzie, co potrafią czytać w myślach, ale ani w ząb żadnej z tych myśli nie pojmą.

„Miasto utrapienia”

5. Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem.

„Bezpowrotnie utracona leworęczność”

6. Wytłumaczalnych słabości nie ma, jak są wytłumaczalne, nie są słabościami.

„Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013”

7. Moim skromnym, zapijaczonym zdaniem, dopóki nie znajdzie się taki komputer, co potrafi wypić więcej od człowieka, ludzkość nie powinna czuć się w swych pryncypiach zagrożona.

„Pod Mocnym Aniołem”

8. Czwarte pudełko pełne było przepalonych żarówek. Nie żałosna i nie komiczna, ale patetyczna i miłosna kolekcja. Któraś z was tak kochała? Którakolwiek kobieta na świecie wpadła na pomysł, żeby zachować żarówki, co świeciły za życia ukochanego? Na pamiątkę tamtego światła nad głowami, na pamiątkę tych chwil, gdy łagodnie gasły nad posłaniem?

„Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści”

9. Potrzeba doznania natychmiastowej ulgi – to jest sedno mechaniki wszelkiego uzależnienia.

„Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym”

10. A czego się spodziewaliście moi złoci? Wyważonych analiz? Wolności rozumianej jako dar namysłu? W naszych stronach wolność nie sposobi do myślenia, że o pojednaniu czy jakimś wybaczaniu nie wspomnę. W naszych stronach wolność sposobi do gromienia pokonanych, do polowań z nagonką na do cna zaszczutą i ledwo dychającą zwierzynę. W ogóle wszelkie prezentacje taniej odwagi i darmowego męstwa są popularne i w wysokiej cenie. Dlaczego sprzedaje się raczej nic niż coś? Oto fundamentalne pytanie naszych czasów.”

„Dziennik”

Tekst: NS

TU I TERAZ