Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 listopadowych premier filmów i seriali, których nie możecie ominąć

Jesień to czas świetnych premier, dlatego jest to najlepsza pora dla filmowych i serialowych maniaków. Aby ułatwić ciężką przeprawę przez wszystkie nowe tytuły (bądź kontynuacje starych), przygotowaliśmy dziesiątkę propozycji, które najbardziej przykuły naszą uwagę.
.get_the_title().

FILMY

1. „Król”, 1.11 (Netflix)

Film jest adaptacją sztuki Szekspira pt. „Henryk V”, opowiadającej o burzliwej drodze młodego księcia, w którego rolę wcielił się Timothée Chalamet, na angielski tron oraz jego relacji z ojcem. Dzielące ich różnice poglądowe były powodem licznych sporów.

Za sprawą jednego z nich Henryk V w 1411 roku spróbował zmusić swojego ojca do abdykacji.

Niedługo później odziedziczył tron po jego śmierci. Oprócz Chalameta na ekranie zobaczymy Roberta Pattinsona („Zmierzch”), Joela Edgertona („Wielki Gatsby”), Bena Mendelsohna („Kapitan Marvel”), Seana Harrisa („Mission Impossible”) oraz Lily-Rose Depp („Planetarium”).

2. „Pożar w raju”, 1.11 (Netflix)

Ze znajdującego się w północnej Kalifornii miasteczka Paradise został tylko popiół.

W 2008 roku wybuchł tam jeden z największych pożarów w historii USA. Zginęło wówczas 85 osób. W rozprzestrzenianiu się ognia pomógł wiatr, który osiągał prędkość do 113 km/h. Film opowiada historię walki z żywiołem. Przedstawia obraz sparaliżowanego miasta i jego mieszkańców zmuszonych do walki o przetrwanie. Zawiera także wywiady z osobami, które przeżyły katastrofę oraz ze służbami ratowniczymi, próbującymi opanować masakrę. 40-minutowy dokument wyreżyserowali Zackary Canepari oraz Drea Cooper.

3. „Amazing Grace: Aretha Franklin”, 15.11

Amerykańska królowa soulu i autorka tekstów, Aretha Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. „Amazing Grace”. Śpiewa głównie do afroamerykańskiej publiczności, wznosząc się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Stanów tamtych lat.

Ta diva, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do czerwoności, wyciska łzy i pozostawia trwały ślad w duszy.

Takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Podczas drugiej nocnej sesji na widowni zagościli m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones.

4. „Doktor Sen” 15.11

Reżyserem kontynuacji „Lśnienia” jest Mike Flanagan, który na swoim koncie ma już ekranizację jednego z dzieł Kinga – „Grę Geralda”.

„Doktor Sen” przedstawia historię dorosłego Danny’ego Torrance’a, który w produkcji z 1980 roku był synem głównego bohatera granego przez Jacka Nicholsona.

W dorosłym życiu Danny, podobnie jak jego ojciec, zmaga się z problemem alkoholowym i… duchami. Na swojej drodze spotyka dziewczynkę, Abre Stone (w tej roli Kyliegh Curran), która przejawia podobne do niego zdolności, przez co bohater decyduje się chronić ją przed kultem zwanym „Prawdziwym Węzłem”. Jego członkowie polują na dzieci obdarzone wyjątkowymi mocami, aby wykorzystać je do osiągnięcia nieśmiertelności. Bohaterowie w końcu trafiają do znanego dobrze fanom „Lśnienia” górskiego hotelu.

5. „Irlandczyk”, 22.11 (wybrane kina), 27.11 (Netflix)

„Irlandczyk” to najdroższy obraz w karierze Scorsese, którego filmy, takie jak „Taksówkarz”,czy „Chłopcy z ferajny”, stały się kamieniami milowymi w rozwoju światowej kinematografii. Oparty jest na prawdziwej historii, opisanej w książce Charlesa Brandta, „Słyszałem, że malujesz domy…”. Tytułowy bohater opowiada w niej o swojej mrocznej przeszłości i gangsterskich dokonaniach. Wykonując zlecenia mafii, zamordował ponad 25 ludzi. Twierdził również, że dostarczył broń użytą do zamordowania prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Jednym z wątków, na których skupi się film, będzie jedna z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemnicze zaginięcie legendarnego przywódcy związków zawodowych, Jimmy’ego Hoffy.

W obsadzie znaleźli się prawdziwi wetereani Hollywoodu – Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci.

6. „The Lighthouse”, 29.11

„The Lighthouse” to psychologiczny, czarno-biały horror, w którym atmosfera jest gęsta jak w filmach Hitchcocka.

Nakręcono go na taśmie 35 mm, przy użyciu sprzętu z lat 20. i 40. ubiegłego wieku.

Akcja filmu wyreżyserowanego przez Roberta Eggersa rozgrywa się w roku 1890 na wyspie New England. Dwaj bohaterowie, grani przez Roberta Pattisona („Zmierzch”) i Willema Daffoe („Ostatnie kuszenie Chrystusa”), mają spędzić razem cztery tygodnie w jednej z morskich latarni, otoczonej tylko przez wiatry i deszcze. Muszą zmierzyć się ze swoimi najgorszymi lękami, które potęguje dodatkowo uczucie samotności. Film był pokazywany na festiwalu w Cannes, gdzie spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, a w serwisie Rotten Tomatoes ma 93 proc. pozytywnych recenzji. Produkcja początkowo miała nie pojawiać się w Polsce, ale jego dystrybutor (United International Pictures) ostatecznie zmienił zdanie.

SERIALE

7. „Szukając Alaski”, 1.11 (HBO)

Telewizyjna adaptacja bestsellerowej powieści Johna Greena o tym samym tytule błyskawicznie skradła serca widzów i krytyków.

Jej fabuła skupia się na nastoletnim Milesie „Pudge” Halterze (Charlie Plummer), który wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie stara się lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Na miejscu chłopak zakochuje się w Alasce Young (Kristine Froseth) i znajduje grupę lojalnych przyjaciół. Po niespodziewanej tragedii chłopak i jego najbliżsi próbują zrozumieć, dlaczego sprawy potoczyły się w taki, a nie inny sposób. To nostalgiczna i melancholijna opowieść, która w mądry i wnikliwy sposób porusza ważne kwestie.

Każdy, zarówno młodszy, jak i starszy znajdzie w niej coś dla siebie.

8. „Mroczne Materie”, 5.11 (HBO)

„Mroczne materie” to trylogia napisana w latach 90. przez znanego brytyjskiego autora fantasy, Philipa Pullmana. Jej filmowa wersja okazała się klapą, a nowej, serialowej realizacji podjęły się stacje BBC i HBO. Fabuła skupia się na pozornie zwyczajnej, ale niezwykle odważnej dziewczynie o imieniu Lyra, w której rolę wcieliła się Dafne Keen („Logan: Wolverine”). Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, Lyra decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Dziewczyna podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem.

9. „The End of The F***ing World”, sezon 2, 5.11 (Netfliks)

Pojawienie się zwiastuna drugiej części serialu The End Of The F***ing World nie rozwiało żadnego z pytań, które wywołało cliffhangerowe zakończenie. Czy oznaczało ono m. in. koniec wspólnych przygód buntowniczej Alyssy, w której rolę wciela się Jessica Barden („Lobster”) i Jamesa, granego przez Alexa Lawthera („Gra Tajemenic”)? Taki obraz przedstawia najnowszy zwiastun, w którym samozwańczy psychopata jawi się już tylko jako wspomnienie nastolatki. Trailer zdradza również, że Alyssa po „nowym starcie” pracuje jako kelnerka. Pojawia się w nim też fragment, w którym przymierza suknię ślubną. Na

The End of the F***ing World Season 2 premieres November 5 — KEY ART: pic.twitter.com/gZ0MPCNTYV

— See What's Next (@seewhatsnext) 8 października 2019

„>oficjalnym plakacie wystąpiła, siedząc w niej naprzeciwko urny, która mogłaby oznaczać, że James jednak nie przeżył strzelaniny.

Do serialu wkracza także nowa, tajemnicza postać Bonnie, w którą wciela się Naomi Ackie („Lady M”).

10. „The Crown”, sezon 3, 17.11 (Netfliks)

Serial odniósł gigantyczny sukces – zdobył 2 Złote Globy, a w tym roku 13. nominacji do nagród Emmy.

Fabuła „The Crown” jest oparta na sztuce „The Audience” Petera Morgana i ukazuje nie tylko burzliwe losy królowej Elżbiety II, lecz także całe tło historyczne epoki. Fanom produkcji przyszło czekać niemal dwa lata na jej kontynuację, a ich ekscytację zwiększyła tylko informacja o całkowitej wymianie aktorów, którą reżyser uargumentował zwiększeniem wiarygodności bohaterów. W rolę królowej Elżbiety II tym razem nie wcieliła się Claire Foy, a Olivia Coleman. U jej boku zobaczymy Tobiasa Menziesa jako Filipa, a także Helenę Bonham Carter w roli księżniczki Małgorzaty.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z filmu „Irlandczyk”

TU I TERAZ