Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Łodzi

Jeśli majówka kojarzy wam się tylko z tłumami na krakowskim rynku i zatłoczonym sopockim molo, to mamy alternatywę. Łódź Design Festival przygotowało dla nas zestawienie 10 najciekawszych miejsc, które trzeba odwiedzić w Łodzi.
.get_the_title().

1. Piotrkowska, jakiej nie znacie

Pojawia się w każdym przewodniku po Łodzi, ale mało który z nich nadąża z aktualizowaniem tego, co na Piotrkowskiej można robić. OFF Piotrkowska to już kultowe miejsce, my rekomendujemy jeszcze co najmniej: Pasaż Róży, woonerfy, Piotrkowska 217.

Polecamy zadzieranie głowy do góry i podziwianie łódzkich kamienic – tylko w ten sposób można odnaleźć łódzkie smoki.

Pasaż Róży
Woonerf, fot. Urząd Miasta Łodzi
Piotrkowska 217

2. Dętka

Zaproszenie do zwiedzenia kanału brzmi może dziwnie, ale nie będziecie żałować, szczególnie jeśli wybierzecie się tam w upalne lato.

Podziemny labirynt mieści się pod Placem Wolności, czyli na samym początku ul. Piotrkowskiej.

3. Centralne Muzeum Włókiennictwa

CMW wraz z przyległym Skansenem Architektury Drewnianej stanowią kwintesencję dawnej Łodzi włókienniczej. Mieści się w odnowionej Białej Fabryce – wspaniałej, przemysłowej przestrzeni, której budowę ukończono w 1886 roku.

Poza olbrzymią kolekcją tkanin, starych maszyn i narzędzi włókienniczych można tu zwiedzić 8 obiektów typowych dla łódzkiej zabudowy z przełomu XIX i XX w.

fot. Centralne Muzeum Włókiennictwa
fot. Centralne Muzeum Włókiennictwa

4. Ulica Tymienieckiego

Ulica powstała prawie 200 lat temu, wraz z założeniem osady bawełniano-lnianej 'Łódka’ – teraz przeżywa prawdziwy renesans i napływ inwestycji.

Pod tym adresem znajdują się piękne przykłady industrialnych budynków: kompleks Scheiblera, w którego wyremontowanej części mieści się Art_Inkubator (to tu organizowane jest Łódź Design Festival), dalej Bielnik Kopischa, strażnica OSP z XIX w, Muzeum Książki Artystycznej, lofty mieszkalne, Księży Młyn. Warto zboczyć ze szlaku i podejść do Beczek Grohmana, wstąpić do łódzkiej filmówki i pobliskiego Muzeum Kinematografii.

fot. Art_Inkubator
fot. Art_Inkubator
Bielnik Kopischa

5. Muzeum Książki Artystycznej

To jedno z tych muzeów, z którego nie chce się wychodzić.

Zachwyca wszystko: ponad stuletnia, postindustrialna siedziba.

Olbrzymia kolekcja maszyn drukarskich i książek artystycznych, wspaniali gospodarze, którzy osobiście oprowadzają po obiekcie.

Muzeum Książki Artystycznej

6. Spacer szlakiem łódzkich murali

To opcja obowiązkowa dla każdego fana street artu. Ilość łódzkich murali rośnie w tempie wykładniczym, więc najlepiej zarezerwować sobie na tę trasę cały dzień.

Fanom totalnym polecamy poszerzenie wycieczki o szlak starych murali reklamowych.

W zaplanowaniu spaceru pomogę liczne publikacje internetowe oraz regularnie organizowane wycieczki z przewodnikami.

Os Gemeos & Aryz UF wall, Lodz fot. M.Sikora
E.Kobra, Lodz 2014 fot. M.Sikora

7. Łódź czterech kultur: Centrum Dialogu i cmentarz żydowski

Scheda po przedwojennej, wielokulturowej Łodzi.

Centrum Dialogu to instytucja kultury, która koncentruje się głównie na pożydowskiej spuściźnie miasta.

Warto monitorować kalendarz organizowanych przez nich wydarzeń – niemal każdego dnia dzieje się coś ciekawego. Centrum Dialogu znajduje się w Parku Ocalałych, po którym fajnie jest się przespacerować, szczególnie w słoneczny dzień. A jeśli mowa o spacerach, to podczas wizyty w Łodzi, spacer po cmentarzu żydowskim jest obowiązkowy. Oprócz mauzoleum Izraela Poznańskiego, wielkiego fabrykanta (jego dawna fabryka to aktualnie centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura), polecamy przyjrzeć się pięknym macewom.

Centrum Dialogu
Nowy cmentarz żydowski, fot. Jerzy Strzelecki

8. EC1 planetarium

Najnowocześniejsze planetarium w Europie Środkowo-Wschodniej z 14-metrowym ekranem sferycznym.

Jeżeli samo to was nie zachęci, to dodamy jeszcze, że planetarium mieści się w budynku najstarszej łódzkiej elektrowni (stąd nazwa – EC1), która po rewitalizacji jest jednym z ciekawszych budynków miasta.

EC1

fot. Michał Kata, Planetarium EC1


9. Park Zdrowie, ogród botaniczny

Park Zdrowie to prawdziwy gigant. Jego powierzchnia zajmuje aż 188 ha (!) i stanowi miejsce weekendowych spacerów łodzian.

Jedna z miejskich legend głosi, że jeszcze niedawno rezerwat będący częścią parku zamieszkiwała rodzina saren.

Tego jednak nie możemy potwierdzić, natomiast i tak na Zdrowiu czeka na was moc atrakcji, m.in. ogród botaniczny, Aquapark Fala, ZOO, muszla koncertowa, place zabaw, outdoorowe siłownie, stawy, ścieżki rowerowe i do niedawna kultowy, łódzki lunapark. Na szczególną uwagę zasługuje ogród botaniczny, który zachwyca o każdej porze roku. Na stronie ogrodu znajdziecie szczegółowy harmonogram wydarzeń.

fot. wsiodle.lodzkie.pl

10. Łódź Filmowa

O łódzkiej filmówce słyszeli wszyscy. Jeśli jednak chce się poznać szerzej historię filmowej Łodzi, polecamy okoliczne Muzeum Kinematografii. Poza ciekawą wystawą stałą, gdzie prześledzić można poszczególne etapy powstawania filmu, przyjrzeć się sprzętowi używanemu podczas zdjęć i zrobić selfie przy rekwizytach z kultowych polskich produkcji, polecamy także wystawy czasowe. A jeżeli chcecie wniknąć w łódzką historię kinematografii, to nie ma lepszej drogi, jak obejrzenie filmów, w których Łódź stanowiła niepowtarzalne tło.

’Ziemia Obiecana’, 'Kariera Nikodema Dyzmy’, 'Kingsajz’, 'Vabank’ czy oscarowa 'Ida’ to dzieła bardzo silnie związane z miastem.

Muzeum Kinematografii
Pałac Scheiblera – Muzeum kinematografii w Łodzi.

Autor zestawienia: Łódź Design Festival

TU I TERAZ