Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Lublinie

Przed nami kolejny długi weekend. Z tej okazji Joanna Hołda, dyrektor Lubelskiego Instytutu Designu, przygotowała dla nas zestawienie 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Lublinie.
.get_the_title().

1. Centrum Spotkania Kultur (CSK)

Najnowsza i największa instytucja kultury w Lubinie mieści się przy Placu Teatralnym. Monumentalne dzieło Bolesława Stelmacha i duma Lublina. CSK to dawny 'Teatr w Budowie’, który przez trzy dekady stał i niszczał.

CSK dysponuje kilkoma salami, z których największa sala operowa na blisko tysiąc osób sprawdziła się zarówno podczas koncertu Aleksandry Kurzak, Davida Langa, jak i Cocorosie.

W zamyśle dyrekcji to również miejsce partycypacyjne – swoją działalność będą tu prowadzić także np. lubelskie NGO – Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych czy Brain Damage Gallery.

2. Muzeum Lubelskie w Lublinie

To największe i najstarsze muzeum w regionie ulokowano na wzgórzu zamkowym. Znajduje się tu unikatowy na skalę europejską gotycki Kościół im. Trójcy Świętej (uhonorowany Znakiem Dziedzictwa Europejskiego), zwany Kaplicą Zamkową.

Ze względu na bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie wykonane w 1418 roku pod kierunkiem mistrza Andrzeja, Kaplica jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie.

To miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu. Na Zamku działa także kino, organizowane są koncerty muzyki poważnej, jest także bogata oferta dla dzieci. Od niedawna można zwiedzać też przyziemie – Lapidarium.

3. Centrum Kultury w Lublinie (CK)

Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków to najpopularniejsze tego typu miejsce w mieście. Zorganizowane w dawnym klasztorze przyciąga niezwykle bogatą ofertą kulturalną: od warsztatów tworzenia porcelanowej lalki i scenografii teatralnej (Latające Warsztaty Rękodzieła), poprzez Galerię Białą Anny Nawrot i Jana Gryki oraz Lubelski Teatr Tańca, po twórczość reżyserów – Janusza Opryńskiego, Pawła Passiniego czy Łukasza Witt-Michałowskiego.

W wirydarzu CK działa też rewelacyjna kawiarnio-księgarnia Szklarnia.

W Szklarni przyciągają zarówno znakomite książki, jak i ciekawy wystrój, uwagę zwracają też zegary pokazujące godzinę w różnych dzielnicach Lublina.

4. Galeria Labirynt

Labirynt – galeria sztuki współczesnej, zlokalizowana w dawnych warsztatach samochodowych na ul. Popiełuszki, jest dziś jedną z ważniejszych instytucji tego typu w Polsce.

W Galerii Labirynt odbywają się wystawy czołowych współczesnych artystów, pokazy sztuki performance, seanse filmowe, w programie są także zajęcia dla dzieci.

Galeria Labirynt zabiera głos w ważnych, aktualnych sprawach – to właśnie tu odbyło się w maju wydarzenie DE-MO-KRA-CJA – wystawa i debaty, które zgromadziły czołówkę polskich artystów i intelektualistów. W galerii działa niewielka księgarenka, gdzie można kupić m.in. bardzo atrakcyjne książki dla dzieci.

5. Lubelski Park Naukowo – Technologiczny

Park oddalony od centrum miasta (mieści się w sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie, przy ul. Dobrzańskiego) jest miejscem współpracy nauki i biznesu, miejscem wsparcia dla start-upów. Od roku działa w nim również Lubelski Instytut Designu.

Budynek, w którym mieści się LPNT to projekt architekta Bolesława Stelmacha.

Znalazł się na polskiej liście najlepszej architektury nominowanej w ostatniej edycji europejskiego konkursu im Miesa van der Rohe.

6. Antykarnia

Sklep z antykami w centrum Lublina przy ul. Zielonej prowadzony przez polsko-holenderskie małżeństwo Ewę i Fransa van der Veer. Można tu znaleźć meble, lampy, grafiki, obrazy, rzeźbę, biżuterię, ubrania i akcesoria, porcelanę, bibeloty i wiele innych.

Unikatowe przedmioty właściciele Antykarni wyszukują w całej Europie.

To jedno z najciekawszych miejsc z antykami w Lublinie, chętnie odwiedzane przez pasjonatów antyków i vintage.

7. Lublov

Bardzo nowe miejsce, najnowszy projekt znanych w mieście Anny Bakiery i Czarka Hunkiewicza (Brain Damage Gallery), który zrodził miłości do Lublina. Mieszczący się przy ul. Królewskiej Lublov to sklep ze sztuką, designem, książkami i przede wszystkim lubelskimi gadżetami – wykorzystującymi m.in. symbole znane każdemu mieszkańcowi miasta (np. plakat ze słynną 'rakietą’ – zjeżdżalnią z LSM).

Właściciele zaprosili do współpracy wybitych artystów plakacistów, m.in. Pawła Ryżko, Jacka Rudzkiego i Małgorzatę Rybicką.

Michała Lewkowicza czy Michała Bednarskiego. Wkrótce w Lublov zacznie działać kawiarnia.

8. Perła Browar

Ten browar to najbardziej znany producent piwa z Lubelszczyzny. W jego siedzibie na ul. Bernardyńskiej w Lublinie odbywają się imprezy kulturalne, w sezonie letnim działa Kino w Browarze. To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta i niewątpliwie jedna z najpiękniejszych pijalni piwa w Polsce.

Pijalnia Perłowa znana jest z niezwykłego designu – całą przestrzeń wypełnia bar, a nad głowami klientów, na suficie zainstalowano lustra.

Lokal zaprojektowała pracownia Projekt Praga. W Perłowej oprócz niezłego piwa można również dobrze zjeść, można także zatrzymać się w Apartamentach Browaru Perła.

9. Manifest Wino

Manifest Wino na ul. Przechodniej to nie tylko sklep, ale też winiarnia, w której można na miejscu wypić wyśmienite wino.

'Manifest’ powstał z miłości do wina i jest prowadzony przez trzech braci – Adama, Krzysztofa i Michała Czaję.

W swoich poszukiwaniach panowie jeżdżą po Europie, głównie po małych i bardzo małych rodzinnych winnicach. W lokalu odbywają się spotkania, a czasem nawet kameralne koncerty. W Manifeście serwowana jest również przepyszna kawa.

10. Cafe Mari

Cafe Mari na rogu ulic Skłodowskiej i Grottgera działa zaledwie od kilku miesięcy, a już jest jednym z ulubionych miejsc lublinian. To zasługa zaprojektowanego z wielką dbałością wnętrza i bardzo dobrego jedzenia bazującego na produktach regionalnych i lokalnych.

Cafe Mari jest lokalem 'dziennym’, warto tu wpaść na śniadanie albo na jeden z wielu deserów.

Pyszną kawę przygotowują bardzo dobrzy bariści. Cafe Mari otrzymało w tym roku specjalne wyróżnienie w miejskim programie Miejsce Inspiracji – tytuł przyznawany najlepszym hotelom i restauracjom.

TU I TERAZ