20 najlepszych zdjęć 2018 roku według magazynu Dazed

Fotografia jako narzędzie służące do obnażania prawdy o sytuacji politycznej, społecznej, ekonomicznej i kulturowej dookoła świata – to hasło przyświecało redaktorom kultowego magazynu Dazed, kiedy tworzyli zestawienie 20 najlepszych zdjęć 2018 roku.
Zdjęcia te, często w brutalny, surowy i szokujący sposób, ukazują procesy, o których zachodzeniu nie mieliśmy nawet pojęcia.
Od buntowniczej, niedawno rozbudzonej kobiecości Chinek, poprzez skomplikowane kwestie wynikające z całkowitego zakazu aborcji w El Salvadorze, aż do społeczności LGBT na Wyspach Zielonego Przylądka – tematyka zdjęć jest niezwykle różnorodna i dotyka delikatnych, nieczęsto poruszanych kwestii. To właśnie sprawia, że wyselekcjonowane fotografie charakteryzuje moc, siła i niesamowita energia. Zobaczcie fotografie wybrane przez Dazed:
Fotograf: Luo Yang
Projekt „Girls” prezentuje kobiety, które przeciwstawiają się panującym we współczesnych Chinach konwenansom dotyczącym kobiecości.

Fotograf: Juan Jose Barbaroza-Gubo i Andrrew Mroczek
Seria „Virgenes de la Puerta” pokazuje peruwiańskich transseksualistów na tle symboli religijnych, podkreślając kontrast między bogobojnością społeczeństwa Peru a uciskiem i potępieniem, z którym na co dzień spotykają się osoby po zmianie płci.

Fotograf: Nick Gravilov
Zdjęcia w ramach projektu „Клуб” przedstawia kulturę rave’u w obliczu próby całkowitej jej eliminacji przez rosyjskie władze.

Fotograf: Rosie Matheson
Seria fotografii „Boys” ukazują zmieniające się współcześnie oblicze męskości.

Fotograf: Nadia Shira Cohen
Projekt „El Salvador” dotyka poruszającej kwestii konsekwencji, z jakimi zmagają się młode kobiety w państwie, w którym aborcja jest całkowicie zakazana i surowo karana.

Fotograf: Chloe Sheppard
Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który ma na celu stworzenie dla puszystych kobiet przestrzeni do samoekspresji i samoakceptacji. W delikatny i subtelny sposób tworzy przykuwający obraz, na który w dobie perfekcjonizmu z Instagrama nie ma miejsca.

Fotograf: kolektyw Activesills
Zdjęcie w ramach projektu „Palestinian Youth”, który ma ukazywać prawdziwe oblicze palestyńskiej młodzieży.

FOTOGRAF: ALEXANDRA LEESE
Seria „Boys in Hong Kong”, z której pochodzi ta fotografia, ma pokazać różnorodność, piękno i niekonwencjonalną męskość Azjatów.

Fotograf: Pauliana Valente Pimentel
Projekt „Quel Pedra” ilustruje społeczność LGBT afrykańskich Wysp Zielonego Przylądka w sposób, który silnie kontrastuje ze stereotypowym postrzeganiem tej grupy społecznej w Afryce.

Fotograf: Giles Duley
Zdjęcie wykonane w ramach serii „The Face of War” pokazuje, że nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach radość życia zwycięża. Ta fotografia wykonana została w Sudanie Południowym.

Fotograf: Marie Tomanova
Seria „Young American” to hołd oddany kulturze młodości zmagającej się w Stanach Zjednoczonych z politycznymi realiami prezydentury Donalda Trumpa.

Fotograf: Rhea Dillon
Projekt „Sistahs” oddaje hołd przyjaźni czarnoskórych kobiet.

Fotograf: Spyros Rennt
Zdjęcie wykonane w ramach serii „Another Excess” pokazuje, jak daleko zaszła grecka społeczność LGBT w walce o równouprawnienie.

Fotograf: Kia Labeija
Symboliczne zdjęcie oddające hołd osobom zmagającym się z HIV/AIDS i zwalczające piętno, z jakim na co dzień muszą się zmagać.

Fotograf: Matthew Morrocco
Zdjęcie z serii „Complicit” rzuca światło na marginalizację starszych osób homoseksualnych.

Fotograf: Chloe Jafe
Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który skupia się na kobietach yakuzy, czyli japońskiej mafii.

Fotograf: Rafael Martinez
Fotografia z serii portretów, które mają nadać ludzkie oblicze imigracyjnej debacie toczącej się w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciu 19-letni Guillermo z Meksyku.

Fotograf: Saraj Bahbah
Zdjęcie z serii fotografii przygotowanych specjalnie na Instagrama, których bezpośredni, często wulgarny i dosadny ton przemawia do naszej generacji.

Fotograf: Jordan Baumgarten
Zdjęcie z serii „Good Sick” w realistyczny, pozbawiony artyzmu sposób przedstawia problem uzależnienia od opioidów.

Fotograf: kolektyw Dazed Labs
Autoportrety osób biorących udział w projekcie Dazed+Labs, w ramach którego młodzi ludzie z marginalizowanych środowisk uczą się podstaw fotografii.

Tekst: AO