20 najlepszych zdjęć 2018 roku według magazynu Dazed

Fotografie ujawniające ogromne, ale rzadko komentowane, zmiany, jakie zaszły na świecie w mijającym roku.
.get_the_title().

Fotografia jako narzędzie służące do obnażania prawdy o sytuacji politycznej, społecznej, ekonomicznej i kulturowej dookoła świata – to hasło przyświecało redaktorom kultowego magazynu Dazed, kiedy tworzyli zestawienie 20 najlepszych zdjęć 2018 roku.

Zdjęcia te, często w brutalny, surowy i szokujący sposób, ukazują procesy, o których zachodzeniu nie mieliśmy nawet pojęcia.

Od buntowniczej, niedawno rozbudzonej kobiecości Chinek, poprzez skomplikowane kwestie wynikające z całkowitego zakazu aborcji w El Salvadorze, aż do społeczności LGBT na Wyspach Zielonego Przylądka – tematyka zdjęć jest niezwykle różnorodna i dotyka delikatnych, nieczęsto poruszanych kwestii. To właśnie sprawia, że wyselekcjonowane fotografie charakteryzuje moc, siła i niesamowita energia. Zobaczcie fotografie wybrane przez Dazed:

Fotograf: Luo Yang

Projekt “Girls” prezentuje kobiety, które przeciwstawiają się panującym we współczesnych Chinach konwenansom dotyczącym kobiecości.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Juan Jose Barbaroza-Gubo i Andrrew Mroczek

Seria “Virgenes de la Puerta” pokazuje peruwiańskich transseksualistów na tle symboli religijnych, podkreślając kontrast między bogobojnością społeczeństwa Peru a uciskiem i potępieniem, z którym na co dzień spotykają się osoby po zmianie płci.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Nick Gravilov

Zdjęcia w ramach projektu “Клуб” przedstawia kulturę rave’u w obliczu próby całkowitej jej eliminacji przez rosyjskie władze.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rosie Matheson

Seria fotografii “Boys” ukazują zmieniające się współcześnie oblicze męskości.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Nadia Shira Cohen

Projekt “El Salvador” dotyka poruszającej kwestii konsekwencji, z jakimi zmagają się młode kobiety w państwie, w którym aborcja jest całkowicie zakazana i surowo karana.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Chloe Sheppard

Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który ma na celu stworzenie dla puszystych kobiet przestrzeni do samoekspresji i samoakceptacji. W delikatny i subtelny sposób tworzy przykuwający obraz, na który w dobie perfekcjonizmu z Instagrama nie ma miejsca.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: kolektyw Activesills

Zdjęcie w ramach projektu “Palestinian Youth”, który ma ukazywać prawdziwe oblicze palestyńskiej młodzieży.

Źródło: Dazed Digital

FOTOGRAF: ALEXANDRA LEESE

Seria “Boys in Hong Kong”, z której pochodzi ta fotografia, ma pokazać różnorodność, piękno i niekonwencjonalną męskość Azjatów.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Pauliana Valente Pimentel

Projekt “Quel Pedra” ilustruje społeczność LGBT afrykańskich Wysp Zielonego Przylądka w sposób, który silnie kontrastuje ze stereotypowym postrzeganiem tej grupy społecznej w Afryce.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Giles Duley

Zdjęcie wykonane w ramach serii “The Face of War” pokazuje, że nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach radość życia zwycięża. Ta fotografia wykonana została w Sudanie Południowym.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Marie Tomanova

Seria “Young American” to hołd oddany kulturze młodości zmagającej się w Stanach Zjednoczonych z politycznymi realiami prezydentury Donalda Trumpa.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rhea Dillon

Projekt “Sistahs” oddaje hołd przyjaźni czarnoskórych kobiet.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Spyros Rennt

Zdjęcie wykonane w ramach serii “Another Excess” pokazuje, jak daleko zaszła grecka społeczność LGBT w walce o równouprawnienie.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Kia Labeija

Symboliczne zdjęcie oddające hołd osobom zmagającym się z HIV/AIDS i zwalczające piętno, z jakim na co dzień muszą się zmagać.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Matthew Morrocco

Zdjęcie z serii “Complicit” rzuca światło na marginalizację starszych osób homoseksualnych.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Chloe Jafe

Zdjęcie wykonane w ramach projektu, który skupia się na kobietach yakuzy, czyli japońskiej mafii.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Rafael Martinez

Fotografia z serii portretów, które mają nadać ludzkie oblicze imigracyjnej debacie toczącej się w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciu 19-letni Guillermo z Meksyku.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Saraj Bahbah

Zdjęcie z serii fotografii przygotowanych specjalnie na Instagrama, których bezpośredni, często wulgarny i dosadny ton przemawia do naszej generacji.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: Jordan Baumgarten

Zdjęcie z serii “Good Sick” w realistyczny, pozbawiony artyzmu sposób przedstawia problem uzależnienia od opioidów.

Źródło: Dazed Digital

Fotograf: kolektyw Dazed Labs

Autoportrety osób biorących udział w projekcie Dazed+Labs, w ramach którego młodzi ludzie z marginalizowanych środowisk uczą się podstaw fotografii.

Źródło: Dazed Digital

Tekst: AO

TU I TERAZ