Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 ciekawych miejsc Wrzeszcza na Open House Gdańsk

W ten weekend Trójmiastem zawładnie festiwal Open House Gdańsk. Tym razem uczestnicy przyjrzą się niezwykłej architekturze Wrzeszcza. Wybraliśmy dla was 5 miejsc, które koniecznie musicie zwiedzić podczas tej edycji.
.get_the_title().

20 i 21 października mieszkańcy Trójmiasta będą mieli niepowtarzalną okazję poznać bliżej Wrzeszcz, najbardziej mieszczańską dzielnicę Gdańska i zajrzeć do oryginalnych lokalizacji, o których wcześniej nie mieli pojęcia czy też do prywatnych mieszkań lub pracowni. Festiwal Open House to niesamowite święto architektury i odkrywanie inspirujących miejsc, ale także ciekawe warsztaty, wykłady i wystawy.

Co warto zwiedzić podczas tegorocznej edycji w Gdańsku? Mamy dla was 5 propozycji, których nie możecie przegapić!

1. Konsulat Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Gdańsku

Źródło: ohgdansk.org

Konsulat należy do jednej z najważniejszych dla Polski placówek dyplomatycznych Etiopii, ale warto również zwrócić uwagę na jego historię i otoczenie. Budynek pod koniec XVIII wieku był własnością zamożnych rodów gdańskich. Z kolei w czasie II wojny światowej dwór stał się niemieckim i sowieckim szpitalem polowym. Obecnie po licznych remontach konsulat cechuje prosta dwukondygnacyjna bryła dworku z portykiem zwieńczonym balkonem.

2. Mieszkanie podróżników Małgorzaty i Zygmunta

Źródło: ohgdansk.org

Małgorzata i Zygmunt Friedrich kochają podróże, zwłaszcza te do Azji Południowo-Wschodniej. Ich ulubionym miejscem, a zarazem pasją stała się Indonezja. Oprócz wyjątkowego, oryginalnego mieszkania pełnego afrykańskich masek, ważna dla nich jest ich papuga Georgia, słynna na całą ulicę śpiewaczka.

3. Willa „Leśniczówka”

Źródło: ohgdansk.org

Budynek zachwyca misterną snycerką, a szczególnie ornamentem laubzegowym, czyli wzorami wyciętymi w drewnie nawiązującymi do motywów roślinnych i geometrycznych. Leśniczówka została zbudowana w 1884 roku. Prace zawdzięcza się architektowi Paulowi Puchmüllerowi, który stworzył najbardziej znaczące realizacje Sopotu.

4. Komora bezechowa („w brzuchu pluszowego misia”)

Źródło: ohgdansk.org

Ideą miejsca jest stworzenie przestrzeni całkowicie odizolowanej od środowiska zewnętrznego, gdzie poziom hałasu przenikający z zewnątrz jest bliski zeru. To doskonałe pomieszczenie, aby usłyszeć własne myśli. Tutaj chłonność akustyczna ścian nie pozwala żadnemu dźwiękowi powrócić do swojego źródła.

Co więcej, dłuższe przebywanie w tym pomieszczeniu laboratoryjnym sprawia, że usłyszeć można nawet pracę własnego organizmu.

5. JT Grupa

Źródło: ohgdansk.org

To pracownia tworzona przez dyplomowanych architektów. Tę przestrzeń zalicza się do jednych z najlepszych i najciekawszych biur architektonicznych w Trójmieście. Wnętrze pomieszczenia zachwyca mozaikami na posadzce i sztukateriami zdobiącymi wysokie sufity.

Tekst: Monika Kręgielska

TU I TERAZ