Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 debiutów reżyserskich na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, które trzeba zapamiętać

Święto polskiego kina ponownie zawitało do Gdyni - trwa 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Czy po tegorocznej edycji ktoś dołączy do listy reżyserskich sław? Sprawdźcie, jakie nowe twarze pojawią się tym razem na czerwonym dywanie w Gdyni.
.get_the_title().

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to doskonała i niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami, w tym licznymi premierami. W Konkursie Głównym pojawi się aż szesnaście fabularnych filmów pełnometrażowych. Będą one rywalizować między innymi o główne nagrody festiwalu, czyli Złote i Srebrne Lwy. Na tegorocznej edycji FPFF w Konkursie Głównym na ekranach zobaczymy dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie: „Juliusza” Aleksandra Pietrzaka i „Dziurę w głowie” Piotra Subbotko.

1. „Juliusz” reż. Aleksander Pietrzak

Źródło: Magazyn FILM

„Juliusz” jest debiutanckim projektem Aleksandra Pietrzaka, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Ten młody, 25-letni reżyser ma już na swoim koncie doskonale przyjętą przez widzów i krytyków krótkometrażówkę „Ja i mój tata”.

Zapamiętajcie to nazwisko, bo Pietrzak na pewno jeszcze nieźle namiesza w polskim kinie.

Nominowany „Juliusz” to historia opowiadająca o skomplikowanej relacji między ojcem a synem. W tej świeżej i pełnej humoru komedii tytułowego bohatera zagrał charyzmatyczny Wojciech Mecwaldowski. Co więcej, przy scenariuszu współpracowali popularni stand-uperzy Abelard Giza i Kacper Ruciński.

Źródło: Cineuropa

2. „Dziura w głowie” reż. Piotr Subbotko

Źródło: polish shorts

„Dziura w głowie”, pełnometrażowy debiut reżysera Piotra Subbotko, również opowiada o trudnych relacjach rodzinnych.

W rolę główną w tym obrazie wcielił się Bartłomiej Topa.

Subbotko jest także scenarzystą, który ukończył wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2010 roku nakręcił krótkometrażowy dramat „Glasgow”.

Kadr z filmu „Dziura w głowie”

3. „53 wojny” reż. Ewa Bukowska

Źródło: Onet Kultura

W Konkursie Inne Spojrzenie znalazło się osiem filmów, w tym sześć debiutów.

Wśród nich krótkometrażowy film fabularny „Powrót” Ewy Bukowskiej, absolwentki PWST w Krakowie. Bukowska znana jest również jako aktorka telewizyjna i reklamowa. W Gdyni zobaczymy „53 wojny” wedle jej debiutanckiego scenariusza, który powstał na podstawie autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej.

Kadr z filmu „53 wojny”

4. „Moja polska dziewczyna” reż. Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek

Źródło: cooltura24

„Moja polska dziewczyna” to historia bogatej Amerykanki Katie, która postanawia nakręcić dokument o polskiej aktorce mieszkającej w Londynie. Ten obraz jest debiutem Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka. Ich znajomość zaczęła się w PWSFTviT w Łodzi, a ich filmy studenckie były pokazywane na festiwalach w Cannes, Telluride i Karlowych Warach oraz Krakowie i Gdyni. Debiutujący reżyserzy to także założyciele firmy producenckiej Warsaw Pact Films, która wyprodukowała krótkometrażowy film „Beasts”, pokazywany na Londyńskim Festiwalu Filmowym i Clermont Ferrand.

Kadr z filmu „Moja polska dziewczyna”

5. „Nina” reż. Olga Chajdas

Źródło: Przekrój

„Nina” to historia o nieoczekiwanej miłoścei i skomplikowanych wyborach. Debiut filmowy młodej reżyserki Olgi Chajdas. Tytułowa Nina jest nauczycielką, która nie może mieć dzieci i w związku z tym postanawia poszukać surogatki.
Chajda debiutowała już jako reżyserka spektaklem Tuvii Tenenboma „Ostatni Żyd w Europie” w Teatrze Na Woli. Zrealizowała także film krótkometrażowy „3xMiłość” oraz „Kobieta budzi się rano”. Olga Chajda ma również na swoim koncie współpracę z Agnieszką Holland przy filmie „W ciemności”, gdzie pracowała jako II reżyserka.

Kadr z filmu „Nina”

Tekst: MK
Źródło zdjęcia głównego: Radio Gdańsk

TU I TERAZ