Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 filmów i seriali, w których wkrótce wystąpi Lublin

Ostatnie lata to dla Lublina prawdziwy boom filmowy. Kręci się w tym mieście dużo, a w planach pojawiają się co rusz to nowe produkcje. Podpowiadamy, w jakich tegorocznych filmach i serialach "zagra" to miasto.
.get_the_title().

Reżyserowie i producenci coraz chętniej zaglądają do Lublina, by właśnie jego krajobrazami ubarwić swoje produkcje. Miasto i bohaterowie z nim związani od lat inspirowali twórców filmowych, jednak nie zawsze wiązało się to ze zdjęciami w mieście. Doszło nawet do tego, że w filmie „Sztukmistrz z Lublina” z 1979 roku Lublin udawały Berlin i Monachium.

Kilkadziesiąt lat później sytuacja się odwróciła i to Lublin zaczął udawać inne miasta. Był więc Krakowem, Wrocławiem, Lwowem, Berlinem czy bliżej nieokreślonym miastem na kresach wschodnich. Zagrał także Warszawę w serialu „Czarne Chmury” i filmie „Panie Dulskie”, Wilno w „Kronice Wypadków Miłosnych” a nawet….Paryż w filmie „Chopin, pragnienie miłości”.

źródło: lublin.eu

W ostatnich latach jednak równie często gra też siebie. W Kozim Grodzie rozgrywa się bowiem akcja „Carte Blanche”, serialu „Wszystko Przed Nami” czy kilku odcinków „Wojennych Dziewczyn”, gdzie główne bohaterki przeprowadziły się w okupowanej Warszawy do wojennego Lublina. Nie sposób pominąć ostatniego filmu Juliusza Machulskiego, w którym miasto gra jedną z pierwszoplanowych ról. A to dopiero początek, bo nadchodzą kolejne produkcje, w których zobaczymy lubelski Zamek, Stare Miasto i wiele innych charakterystycznych przestrzeni.

1. „1983”

Całkiem niezła gratka szykuje się w tym roku dla fanów platformy VOD – Netflix. Szykuje ona bowiem pierwszy polski serial. Na fotelu reżyserskim zasiądzie Agnieszka Holland wraz ze swoją córką Kasią Adamik. W rolach głównych pojawią się tu m.in. Robert Więckiewicz i Maciej Musiał. Serial ma ukazywać alternatywną wersję świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie opadła. Tło historii połączone zostanie tu z wątkiem szpiegowskim. Zdjęcia do serialu kręcone są we Wrocławiu, Warszawie i właśnie Lublinie.

Centrum Spotkania Kultur, źródło: sztuka-architektury.pl

Tutaj twórców serialu urzekło monumentalne, minimalistyczne wnętrze i bryła Centrum Spotkania Kultur. Choć krążą plotki, że ekipa filmowa rozważa też zdjęci na Placu Litewskim.

2. „Drogi Wolności”

źródło:lublin.eu

Nowa produkcja TVP opowiadać ma historię Polek, które na fali końca pierwszej wojny światowej zakładają w Krakowie pismo „Iskra”. Pierwszy numer tygodnika ukazuje się dokładnie 11 listopada 1918 roku. Ta historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jest punktem wyjścia do dalszych, burzliwych, losów bohaterek serialu – trzech młodych sióstr. W ich role wcielą się: Paulina Gałązka (Marynia), Katarzyna Zawadzka (Alina) i Julia Rosnowska (Lala). Na ekranie pojawi się też m.in. Iza Kuna czy Adam Cywka. Co ciekawe, bazą scenariusza „Dróg Wolności” są autentyczne zapiski z pamiętników. Serial swoją premierę ma mieć we wrześniu tego roku. Tutaj Lublin wystąpi jako Kraków.

3. III. sezon serialu „Wojenne Dziewczyny”

Źródło: Telemagazyn

Produkcja emitowana jest w Telewizji Polskiej od 2009 roku. Pokazywana jest w niej historie trzech bohaterek, granych przez Aleksandrę Pisulę, Vanessę Aleksander i Martę Mazurek. W życie młodych bohaterek z furią i krzykiem wkracza wojna, z która musza się zmierzyć. Historia od początku ilustrowana jest lubelskimi zaułkami. W najnowszej, trzeciej serii Wojennych Dziewczyn Lublin również będzie się często pojawiał. Zagra nawet sam siebie w jednym z odcinków, w którym to panie wyjadą z okupowanej Warszawy do wojennego Lublina. Premiera trzeciej serii zaplanowana jest na marzec. Zdjęcia do serialu kręcone były m.in. na ulicach: Złotej, Podwalu, Dominikańskiej, Jezuickiej, Wyszyńskiego, Misjonarskiej, Kowalskiej, Narutowicza, 3-go Maja, Bernardyńskiej oraz Niecałej.

4. „Legiony”

Źródło: Onet.pl

Dariusz Gajewski postanowił przypomnieć nam historię legionów Józefa Piłsudskiego. Akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 1914 – 1916. Jak podają media, to jedna z najdroższych produkcji w historii polskiego kina. Ma kosztować blisko 28 milionów złotych. Film swoją premierę ma mieć w listopadzie przyszłego roku. Poza znakomitymi aktorami zobaczymy w nim Lublin. W rolę Marszałka wcielić się ma Jan Frycz. U jego boku zobaczymy także Sebastiana Fabijańskiego, Borysa Szyca czy Antoniego Pawlickiego i Mirosława Bakę.

5. „Mediatorzy”

Swoje zdjęcia w Lublinie planuje także Krzysztof Lang. Reżyser znany z takich tytułów jak „Prowokator”, „Miłość na wybiegu” czy „Śniadanie do łóżka” planuje 13 odcinkowy serial „Mediatorzy. Nie znane są jeszcze szczegóły produkcji.

Tekst: JS

TU I TERAZ