Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 książek polskich autorów, które warto przeczytać wiosną

Przyglądamy się wiosennym premierom literackim i polecamy 5 pozycji z naszego podwórka.
.get_the_title().

Wiosna zapowiada się w tym roku wyjątkowo owocnie. Zakończone niedawno Targi Książki w Gdańsku potwierdziły, że wydawnictwa literackie nie zwalniają tempa. W najbliższych tygodniach możemy się więc spodziewać kilku niezłych premier wydawniczych. Co wybrać? Oto nasze typy.

1. Krzysztof Varga „Sonnenberg”
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 4 kwietnia

fot. Mikołaj Starzyński dla Newsweek Polska

Trzykrotny finalista nagrody Literackiej Nike oraz oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pisarz już za kilka dni powraca z kolejną powieścią. „Sonnenberg” to historia Budapesztu opowiedziana z perspektywy Andrása, który próbuje napisać w stolicy Węgier swoją pracę naukową. W ten sposób poznajemy tamtejszy przemysł porno, gwiazdy sportu czy w końcu zwykłych Węgrów. Budapeszt, jaki przedstawia nam Varga, nie ma jednak nic wspólnego z zatłoczoną, opanowaną przez turystów stolicą. To ciemne knajpy, w których popija się szprycery, niekończące się rozmowy o sytuacji społeczno-politycznej Węgier czy w końcu demonstracje, z których kompletnie nic nie wynika.

2. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 18 kwietnia

fot. Artur Reszko

Olgi Tokarczuk chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Laureatka Paszportu Polityki czy Nagrody Literackiej Nike i tłumaczona na 20 języków autorka tym razem ma dla nas zbiór składający się z 10 krótkich opowiadań. Każde z nich toczy się w zupełnie innej rzeczywistości – Tokarczuk zabiera nas m.in. do czasów potopu szwedzkiego, dalekiej Azji oraz współczesnej Szwajcarii. Pochodzące z języka francuskiego tytułowe słowo „bizarre” oznacza coś jednocześnie dziwnego oraz śmiesznego i niezwykłego. I taka właśnie ma być nowa pozycja Tokarczuk – wymykająca się wszelkim schematom i zadająca pytania o genezę oraz cechy dziwności.

3. Ewa Wanat „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”
Świat Książki
Premiera: 9 maja

Źródło: YouTube.com

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, w przeszłości związana m.in. z radiem Tok.FM oraz RDC. Obecnie obserwuje Polskę z Berlina, w którym – jak podkreśla – czuje się jak u siebie. Stolica Niemiec to również temat najnowszego reportażu Wanat, który z pewnością przypadnie do gustu zafascynowanym Kreuzbergiem czy Neuköllnem czytelnikom. Za tytułowe „Deutsche nasz” odpowiada Mariusz Szczygieł – póki co na temat książki nie znamy więcej szczegółów. Reportaże Wanat publikowane m.in. w Medium Publicznym pozwalają jednak przypuszczać, że autorka nie będzie ograniczać się tylko do zachwytów nad wyluzowanym i wolnym miastem.

4. Ziemowit Szczerek „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 23 maja

fot. Leszek Zych

Dziennikarz badający dziwactwa Europy Środkowej oraz Wschodniej, które możecie przeczytać m.in. na jego facebookowym fanpejdżu, w maju wydaje swoją kolejną książkę. Jego „Siwy Dym” to futurystyczna, nieco narkotyczna wizja Europy w której nie ma już ani Unii Europejskiej, ani jednej Polski (istnieje ich kilka a każda z nich jest zupełnie inna). Nowy układ Europy poznajemy z perspektywy dziennikarza wojennego podróżującego od Bałkanów aż po Rosję. Pozycja obowiązkowa dla fanów Philipa K. Dicka oraz Gombrowicza.

5. Beata Chomątowska „Betonia”
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 23 maja

fot. Adam Tuchliński

Najnowsza pozycja pisarki, dziennikarki oraz założycielki Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, to kolejna już na rynku publikacja, która porusza popularny ostatnio temat blokowisk. Chomątowska opisuje zarówno polskie blokowiska, jak i zagraniczne – berlińskie, londyńskie czy podparyskie, w których zamieszkanie można uznać za uniwersalne doświadczenie. W książce nie znajdziemy jednak ani sentymentu, ani nostalgii. Wręcz przeciwnie – pozycja Chomątowskiej to bowiem analiza idei masowego budownictwa (w tym zarówno slumsów, jak i apartamentowców) oraz wpływu, jaki bloki wywarły na historię współczesnej architektury.

Tekst: AC

TU I TERAZ