Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najciekawszych polskich festiwali DIY

Wzięliśmy pod uwagę line-up, lokalizację festiwalu, dobór imprez towarzyszących, warsztatów i oferty artystycznej. Zobaczcie, jakie festiwale dal was wybraliśmy.
.get_the_title().

Oto zestawienie najciekawszych naszym zdaniem festiwali muzycznych tego lata. Skupiliśmy się na wydarzeniach typu DIY, które opierają na zajawce i pasji organizatorów, a nie na sponsorach. Wzięliśmy pod uwagę line-up, lokalizację festiwalu, dobór imprez towarzyszących, warsztatów i oferty artystycznej. Interesował nas także aspekt wizualny, uszanowanie środowiska i dostosowanie terenu dla rodzin z dziećmi.

1. Garbicz Festiwal
2 – 5 sierpnia Garbicz

Garbicz położony jest dokładnie w połowie drogi między Poznaniem a Berlinem. To miejscowość w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, położona nad rzeką Ilanką i jeziorem Ilno. W całej miejscowości – zupełnie niezależnie od organizatorów Garbicz Festival – powstały małe lokalne stragany, które oferują jedzenie i picie dla gości imprezy.
Garbicz Festiwal powołał Eko Team, który ma budować świadomość ekologiczną gości festiwalu. Zabezpieczono mrowiska, a na drzewach zamontowano domki dla ptaków. Na terenie festiwalu prowadzona jest zbiórka śmierci do recyklingu. Plastikowe odpady są przerabiana przez artystów na funkcjonalne i piękne rzeczy.

Festiwal
Ciekawy wybór artystów pochodzących z 60 państw z całego świata – z okolicznych krajów, jak Niemcy, Czechy, Szwajcaria i Holandia, ale także z tych dalszych, Australii, Chin, Japonii, USA, państw Ameryki Łacińskiej, Szwecji i Norwegii. Opisywany przez zagraniczną prasę jako jeden z najlepszych festiwali na świecie. Publiczność też jest mocno międzynarodowa i dość wyluzowana, większość osób jest przebrana, dużo ludzi chodzi boso. Impreza trwa non-stop.
Na drzewach zamontowane są małe głośniczki do eksperymentowania z dźwiękiem. Można obserwować dźwięk wibrujący na wodzie w sadzawce. Są także specjalne głośniki, z których wydobywają się dźwięki końca świata. Można też obejrzeć pokaz burleski czy wziąć udział w degustacji win bio.

Muzyka
Garbicz to festiwal techno organizowany przez właściciela klubu muzycznego w Berlinie. Podczas ostatnich edycji było około kilka scen m.in.: waldbühne, scena mini-disco, gdzie wszystko jest miniaturowe, buk corner zwany polish floorem.

2. Tribalanga
17 – 19 sierpnia Goniądz

Lokalizacja
Lokalizacja na skraju malowniczego Biebrzańskiego Parku Narodowego pozwoli na stworzenie komfortowej osady, umiejscowionej z dala od cywilizacji – wszystko po to, aby poczuć etnicznego ducha Podlasia i zrelaksować się na łonie natury. Jedną z głównych idei jest promowanie spędzania wolnego czasu w zgodzie z naturą i poszanowanie jej. Dlatego też nie znajdziecie na Tribalandze typowych dla festiwali metalowych bramek czy komercyjnych namiotów festiwalowych.

Festiwal
Tribalanga jest wydarzeniem przenoszącym wzorce etniczne do współczesności I kładącym ogromny nacisk na sztukę przejawiającą się pod postacią muzyki, wizualizacji, instalacji, malarstwa oraz rękodzieła. Ciekawie zapowiadają się warsztaty „zioła i rośliny lecznicze w medycynie oraz w kuchni”. Będziecie mogli wziąć udział w zajęciach jogi tantrycznej oraz w kursie masażu tajskiego. W programie także warsztaty gry na didgeridoo, warsztaty gry na grzechotce oraz makijaż fluorescencyjny.

Muzyka
W czasie Tribalangi usłyszycie różne gatunki muzyki: psytrance, dub, downtempo, reggae, bass, jungle, drum & bass, chillout oraz koncerty z muzyką na żywo. Zapowiedzianych jest ponad 40 artystów z całego świata. Organizatorzy obiecują niespodziankę w postaci kilku występów eksperymentalnych.

3. Dharma Festival
5 – 6 lipca Mierzeja Wiślana

Miejsce
Mierzeję z jednej strony otaczają wody Zalewu Wiślanego, z drugiej zaś Morze Bałtyckie. Festiwal organizowany jest w lesie, który wchodzi w skład Parku Krajobrazowego, a plaże w Piaskach uważane są za jedne z najpiękniejszych i najmniej zaludnionyh na polskim wybrzeżu. Główna scena ulokowana będzie na plaży, a Chill out Area na terenie ośrodka wypoczynkowego. W kopule geodezyjnej powstanie scena alternatywna. Oswojone dziki i stary klimatyczny ośrodek tworzą wyjątkową i bajeczną atmosferę.

Festiwal
Do dyspozycji festiwalowiczów będzie strefa warsztatów z szeroką gamą zajęć oraz wykładów. Na terenie festiwalu napotkacie również stoiska z rękodziełem, galerie oraz miejsca sprzyjające podjęcia dialogu z innymi uczestnikami festiwalu. Będzie również wyznaczona Kids Space, czyli przestrzeń, gdzie najmłodsi uczestnicy mogą się swobodnie bawić i uczyć pod czujnym okiem opiekunów. Dla dzieci do 12 roku życia wstęp jest darmowy.

Muzyka
Wystąpi 50 artystów, m.in. z Argentyny, Macedonii, Niemiec, Ukrainy, Litwy, Anglii, Izraela oraz Polski. To festiwal dla fanów takich gatunków jak goa, psy, prog, forest, IDM, glitch, downtempo, ambient.

4. Goadupa Festival
19 – 22 lipca Natura Park Bieszczady

Miejsce
Kilkusethektarowe gospodarstwo rolne położone między małą a dużą pętlą bieszczadzką. Gospodarstwo obejmuje swoim obszarem teren dwóch nieistniejących już wsi – Tyskowa i Radziejowa. W skład „Natura Park” wchodzi mała wioska domków wypoczynkowych położonych pod szczytem góry Lipowiec.

Festiwal
Oprócz muzyki czekają też na was warsztaty duchowe, kursy rozwoju osobistego, zajęcia jogi, żonglerki czy masaże. Powodzeniem cieszy się psychotropikalna farbiarska oaza z kursem malowania mandali na tkaninach.
Rodziny mogą skorzystać z wydzielonej specjalnie dla nich strefy. Na polu namiotowym będzie duży namiot, który zbuduje zacienioną część wspólną dla rodzin. Będziecie można tam zjeść posiłek, pobawić się, posiedzieć, spotkać z innymi dziećmi i rodzicami. Będą prysznice i toalety z pierwszeństwem dla rodzin oraz strefa Kids Area, gdzie dyplomowane przedszkolanki będą organizować kreatywne zajęcia, dostosowane do aktualnie przebywającej w strefie grupy dzieci.

Muzyka
Main stage z psychodelic trance, ale znajdzie się też coś dla poszukiwaczy dubowych, etnicznych i bardziej chillujących klimatów. Strefa Zen Canyon z dojrzałą elektroniką oraz niespodzianka dla wszystkich fanów wydarzenia – Life Stage, na której usłyszycie psychodeliczne odsłony space rocka, jazzu, stonera czy hip-hopu.

5. Sanatorium Dźwięku
17 – 19 sierpnia Sokołowsko

Miejsce
Sokołowsko to malownicze miasteczko położone w Górach Suchych. Ukryte w kotlince, przez którą przepływa wartki strumyczek i otoczone starym, przepięknym lasem, który skrywa wiele ścieżek pieszych i rowerowych prowadzących do takich miejsc jak ruiny zamku Radosno, schronisko Andrzejówka czy sudeckie szczyty po stronie czeskiej. W XIX wieku w Sokołowsku zostało założone pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium przeciwgruźlicze. Uzdrowisko to było niezwykle prestiżowe i znane w całej Europie.

Festiwal
Sanatorium Dźwięku to festiwal poświęcony eksperymentalnej muzyce współczesnej oraz szeroko rozumianej sztuce dźwięku. Festiwal to nie tylko koncerty, ale również szereg realizacji z pogranicza sztuki dźwięku, performansu oraz projekty tworzone i dedykowane specjalnie temu wydarzeniu. Wydarzenie tworzone jest przez wybitnych muzyków, kompozytorów, oraz twórców interdyscyplinarnych.

Muzyka
Sanatorium przedstawia twórczość niezwykłych artystów z Europy oraz Azji. Będziecie mogli posłuchać muzyki współczesnej oraz wziąć udział w wydarzeniach, w ramach szeroko pojętego sound artu. Kuratorem muzycznym jest Michał Libera.

W tym roku Festiwal Sanatorium Dźwięku nie otrzymał niestety dofinansowania, ale możecie go wesprzeć na portalu wspieramkulture.pl.

Tekst: Dorota Linke

TU I TERAZ