5 najlepszych miejscówek w Katowicach, które zyskały drugie życie dzięki projektowi Lokal na Kulturę

Lokal na Kulturę to projekt, dzięki któremu organizacje zajmujące się szeroko pojętą działalnością kulturalną mogą wynająć od miasta lokal na preferencyjnych warunkach. Katowice zawdzięczają mu wiele interesujących miejsc i inicjatyw. Oto przegląd najciekawszych.
.get_the_title().

Lokal na Kulturę to projekt, dzięki któremu organizacje zajmujące się szeroko pojętą działalnością kulturalną mogą wynająć od miasta lokal na preferencyjnych warunkach.

A wszystko dzięki uporowi i naciskom lokalnego środowiska oraz pracy paru radnych, którym chciało się ten projekt stworzyć.

Choć nie działa idealnie i parę rzeczy mu można zarzucić, to dał szansę na zaistnienie niezależnej kultury w przestrzeni miejskiej Katowic. Dzięki niemu powstało wiele interesujących miejsc i inicjatyw. Oto przegląd najciekawszych z nich:

1. Galeria Szara


szara

To był kulturalny transfer roku.

Słynna cieszyńska galeria przenosi się do Katowic i dostaje ponad 200m2 lokalu na Koszutce.

W tej chwili to najprężniej działająca niezależna galeria w Katowicach. Dużo wystaw na wysokim poziomie, działania edukacyjno-społeczne i debaty o polityce kulturalnej Katowic. Galeria jest aktywna i zaangażowana w sprawy miasta, nie ogranicza się tylko do działalności wystawienniczej.

2. Fundacja Kultury Obrazu

Fundacja zajmująca się w głównej mierze fotografią. Prowadzi działalność galeryjną, wydawniczą i edukacyjną. Współpracuje z lokalnymi artystami i instytucjami.

Tworzy bardzo ciekawe projekty na styku fotografii profesjonalnej i amatorskiej, wykorzystując archiwa czy albumy rodzinne.

Wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach stworzyła świetną wystawę ‘Sploty. Fotografie polskich strojów ludowych’. Do ich siedziby można wpaść również na slajdowiska czy debaty.

3. Upstore

Mówią o sobie, że są pierwszym w Polsce showroomem upcyklingowym. Podobno to prawda.

W każdym razie można u nich dostać meble, dodatki czy gadżety od lokalnych projektantów.

Wszystko w duchu upcyklingu – w uproszczeniu chodzi tu o przemianę odpadów w designerskie przedmioty.

4. Hackerspace Silesia

Miejsce dla technologicznych freaków.

Lekcje programowania, hackathony, warsztaty z lutowania, rozmowy o bitcoinach czy imprezy Koduj dla Polski.

Nic wam to nie mówi? Nie przejmujcie się i zapiszcie się na kolejne wydarzenia odbywające się w ich siedzibie na katowickim Załężu.

5. Fabryka Małych Form

Kolejne miejsce w dzielnicy Załęże.

Skromny sklep z ceramiką i miejsce, w którym odbywają się warsztaty dla dzieciaków.

Na pochwałę zasługuje też ciekawy projekt wnętrza siedziby. Dobrze, że takie miejsca powstają również poza ścisłym centrum.

Tekst: Michał Kubieniec

TU I TERAZ