5 najważniejszych spotkań na pierwszych Gdańskich Targach Książki
Program Gdańskich Targów Książki jest bardzo bogaty. W sumie odbędzie się ponad 30 spotkań z autorami, warsztaty dla dzieci, trzy wystawy i koncert. Nie zabraknie znakomitych gości oraz wielu książkowych premier. Z bogatego programu wybraliśmy dla was 5 spotkań, których nie można przegapić.
1. Szczygieł rozmawia z reporterkami
Mariusz Szczygieł to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich reporterów. W ramach targów będzie czytał fragmenty swojej książki do muzyki zespołu Res Factum oraz poprowadzi spotkanie z młodymi reporterkami. Urszula Jabłońska wydała niedawno książkę „Wszystko na sprzedaż”, w której opisuje życie w Tajlandii – dzielnice biedy i prostytucji, porty rybackie czy schroniska dla uchodźców – i rysuje obraz kraju, o którym pracownicy biur podróży niechętnie opowiadają. Karolina Sulej to z kolei dziennikarka związana z „Wysokimi Obcasami”, która w wydanej w lutym roku książce „Wszyscy jesteśmy dziwni” opisuje Coney Island – dzielnicę Nowego Jorku, która niegdyś była stolicą rozrywki.
Jak sama pisze, Coney Island to wszystko to, co wulgarne, kiczowate i podniecające, i zapewnia, że normalność nie istnieje.
Była Azja, były Stany a Aleksandra Lipczak, trzecia z reporterek, przenosi wszystkich do Europy. A dokładnie – do Hiszpanii, która jednym kojarzy się z palącym słońcem, plażami i wakacjami, a dla innych jest krajem na rozdrożu z nierozwiązanymi do tej pory konfliktami.
Sobota, 17 marca, godz. 11:00, Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1
2. Magdalena Grzebałkowska opowiada o Komedzie
Reporterka z Trójmiasta w maju powróci ze swoją najnowszą książką, nad którą pracowała od kilku lat. Magdalena Grzebałkowska na swoim koncie ma już biografię księdza Jana Twardowskiego, książkę o Tomaszu i Zdzisławie Beksińskich oraz o roku 1945. Tym razem wzięła na warsztat życie Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to biografia jednego z najważniejszych jazzmanów nie tylko kraju, ale i świata.
Ekscentryczny, kontrowersyjny, pożądany i tragicznie zmarły polski pianista, który otworzył polskiej muzyce jazzowej drogę do Europy. Jaki był przyjaciel Marka Hłaski i Romana Polańskiego, jaka była jego historia?
Oficjalna premiera wydawnictwa przewidziana jest na początek maja, jednak Grzebałkowska spotka się z czytelnikami przedpremierowo i po raz pierwszy opowie o Komedzie i pracy nad książką.
Sobota, 17 marca, godz. 16:00, Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35
3. Pyzik mówi: „Biedni, ale sexi”
Agata Pyzik w 2014 roku wydała książkę „Poor but Sexy: Culture Clashes in Europe East and West”. Przyjrzała się w niej bliżej kulturze i sztuce Europy Wschodniej końcówki XX wieku, poczynając od czasów późnego socjalizmu do transformacji roku 1989. Trudno uwierzyć, że książka, którą zachwycali się krytycy „The Guardian” i „The Quietus”, długo nie ujrzała światła dziennego w Polsce. Ten stan rzeczy zmieni gdańskie wydawnictwo W Podwórku, nakładem którego ukaże się tłumaczenie „Biedni, ale sexy”. Spotkanie premierowe zaplanowane jest właśnie na Gdańskie Targi Książki, a z Agatą Pyzik, która pisze dla takich tytułów jak „The Guardian”, „The Wire” czy „New Humanist”, porozmawia laureatka Paszportu „Polityki” Natalia Fiedorczuk-Cieślak.
Niedziela, 18 marca, godz. 16:00, Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35
4. Cezary Łazarewicz i międzywojenne morderstwo
Cezary Łazarewicz za głośny reportaż o śmierci Grzegorza Przemyka, „Żeby nie było śladów”, został uhonorowany nagrodą literacką NIKE w 2017 roku. Jego najnowsza książka również dotyczy głośnej sprawy kryminalnej. Tym razem są to czasy II RP, kraj podnoszący się po wyniszczającej wojnie, kraj który ponownie wrócił na mapy Europy, i sprawa kryminalna która wstrząsnęła nim w posadach. W nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku doszło do brutalnego morderstwa. Od ciosu tępym narzędziem w tył głowy zmarła Elżbieta „Lusia” Zarembianka, córka lwowskiego architekta Henryka Zaremby.
O jej morderstwo oskarżono, a później skazano, Ritę Gorgonową, guwernantkę, która nigdy nie przyznała się do czynu.
Gorgonowa odbywając swój wyrok, urodziła w więzieniu córkę Ewę, która w 2014 roku zapowiedziała próbę wznowienia procesu i rewizji wyroku (Gorgonowa została skazana na 8 lat więzienia jednak opuściła je w 1939 roku z powodu rozpoczęcia II wojny światowej). Łazarewicz w swojej książce przypomina nie tylko sprawę, którą żyła międzywojenna Rzeczpospolita, ale również próbuje ustalić czy Gorgonowa rzeczywiście mogła być winna i co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia.
Sobota, 17 marca, godz. 14:00, Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1
5. Marcin Świetlicki o „Polsce”
„Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)” Marcina Świetlickiego to sposób poety na 100-lecie niepodległości. Świetlicki nigdy nie przebierał w słowach, zawsze uderzał bezpośrednio, mówił, co myśli i szedł wytyczoną przez siebie drogą. Tak jest i tym razem. Jak piszą wydawcy „poeta udowadnia, że Polska to nie tylko słowo zawłaszczone przez polityków, ale także żywa i bolesna tkanka wiersza”. Na 100 stronach „Polski” znalazły się teksty Świetlickiego z lat 1980-2017 – zarówno utwory dziś już historyczne, jak również te jeszcze niepublikowane. Doskonałym dopełnieniem warstwy słownej są ilustracje młodej artystki wizualnej Alicji Białej.
Niedziela, 18 marca, godz. 13:00, Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1
Gdańskie Targi Książki odbędą się między 16 a 18 marca w Gdańsku w Filharmonii Bałtyckiej. Pełen program spotkań dostępny na stronie internetowej.
Tekst: MM