Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Anish Kapoor przeciwko wykorzystaniu jego rzeźby w reklamie broni

Anish Kapoor, jeden z najbardziej znanych brytyjskich artystów, pozywa Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki za wykorzystanie jego słynnej rzeźby w spocie promującym posiadanie broni.
.get_the_title().

Brytyjski rzeźbiarz domaga się odszkodowania od Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki (NRA) za naruszenie praw autorskich w związku z nieuprawnionym wykorzystaniem jego pracy – znajdującej się w Parku Milenijnym rzeźby „Cloud Gate”.

Słynna „fasolka” jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i jednym z najbardziej znanych symboli Chicago.

Reklama NRA, zatytułowana „The Clenched Fist of Truth” (Zaciśnięta pięść prawdy) lub „The Violence of Lies” (Przemoc kłamstw), potępiła amerykańskie media i ich „liberalny program”. Celem spotu była rekrutacja nowych członków stowarzyszenia i pozyskanie darowizn. „Cloud Gate” pojawiło się w nim wraz z kilkoma innymi pomnikami, zabytkami i dziełami sztuki.

W marcu Anish Kapoor, we współpracy z organizacją non profit Everytown for Gun Safety, wypowiedział się w otwartym liście przeciwko reklamie. Żądał usunięcia z niej „Cloud Gate”. Jego życzenie nie zostało jednak spełnione. W związku z tym we wtorek 19 czerwca, złożył skargę w Sądzie Rejonowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Stanu Illinois.

Domaga się odszkodowania w wysokości 150 tys. dolarów, zwrotu kosztów za adwokata, zakazu emisji spotu oraz części zysków, które NRA uzyskało z darowizn i od nowych członków zrekrutowanych dzięki emisji tej reklamy.

W swoim oświadczeniu brytyjski rzeźbiarz stwierdził, że to solidarność i poparcie społeczeństwa zachęciły go do podjęcia działań przeciwko NRA. Zdaniem Kapoora reklama stara się wzbudzić strach i nienawiść, odnosi się do paranoi, konfliktów oraz przemocy. Artysta jest oburzony, że jego instalacja została wykorzystana do promowania tak negatywnego i podłego przesłania.

Źródło: news.artnet.com
Tekst: AB

TU I TERAZ