Audioserial „Osiedle RZNiW”, czyli kryminał z blokowiska
Fanom rodzimych kryminałów Remigiusza Mroza z pewnością nie trzeba przedstawiać, a i tym, którzy od kryminałów stronią, z pewnością jego nazwisko obiło się kiedyś o uszy – z ubiegłorocznych badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że Mróz jest najpopularniejszym polskim autorem, a według „Wprost” w 2019 roku zarobił najwięcej ze wszystkich polskich pisarzy. To niewątpliwie najbardziej płodny z polskich autorów – ma na swoim koncie ponad 40 książek! Na podstawie jego cyklu powstał dobrze przyjęty serial „Chyłka”, w którym w rolę tytułowej mecenas wcieliła się Magdalena Cielecka.
Z kolei najnowsza powieść Mroza, „Osiedle RZNiW” od razu została zamieniona w audioserial. Jego pierwszy odcinek ukazuje się w Audiotece dokładnie w tym samym dniu, w którym nowa książka Mroza trafia do księgarni.
Co tym razem przygotował autor dla swoich czytelników i słuchaczy audioserialu? Raczej nie to, do czego nas przyzwyczaił. „Osiedle RZNiW” to wprawdzie kolejna w bibliografii Mroza opowieść na pograniczu thrillera i kryminału, ale tym razem… osadzona na blokowisku w latach dwutysięcznych.
Opowieść zaczyna się jak rasowy kryminał: znika dziewczyna. Przed zniknięciem wysyła SMS-a do chłopaka, którego praktycznie nie zna – 17-letniego Desa, który pali jointy, marzy o karierze raperskiej i w wolnych chwilach pracuje nad swoim pierwszym nielegalem. Deso, w którego rolę w audioserialu wciela się Antoni Królikowski, rozpoczyna więc poszukiwania na własną rękę, zbliżając się do Żaby (w tej roli Julia Wieniawa) – wzorowej uczennicy i najlepszej przyjaciółki dziewczyny, która zaginęła.
Wygląda na to, że nieśmiała kujonka wie o zaginięciu więcej, niż mówi…
Co się stało z dziewczyną? Dlaczego wysłała SMS-a do Desa? Z jakiego powodu chłopak staje przed sądem? To pytania, na które odpowie audioserial, w którym obok Antoniego Królikowskiego i Julii Wieniawy usłyszymy też Janusza Chabiora, Adama Woronowicza, Aleksandrę Popławską, Agnieszkę Żulewską czy Tomasza Włosoka.
Audioserial to zupełnie inna forma rozrywki – coś między Netfliksem a Spotify. Dlatego też, obok wciągającej fabuły, niezwykle istotna jest też warstwa dźwiękowa. „Osiedle RZNiW” ma się tu czym pochwalić. Audioserial perfekcyjnie oddaje klimat blokowiska lat dwutysięcznych. Zatroszczył się o to sam autor, nasycając tekst slangiem i językiem ulicy. Duża w tym także zasługa muzyki, za którą opowiadał Vienio. Współzałożyciel Molesty Ewenement jak mało kto potrafi oddać klimat osiedla z tamtych czasów za pomocą bitów. Chcecie się o tym przekonać?
Audioserial w reżyserii Piotra Jaworskiego składa się z 9 odcinków, które pojawiać się będą w aplikacji Audioteki w każdą środę.
Połączenie intrygującej fabuły autorstwa Remigiusza Mroza, znanych aktorów i muzyki Vienia może sprawić, że z niecierpliwością będziecie wyczekiwać kolejnych części tej historii!