Białoruska i meksykańska wolność dziennikarska? Znajdziesz ją w Minecrafcie
Przyznacie, że nowa funkcja tej popularnej gry jest dość zaskakująca. Niegdyś jedynie przestrzeń do układania cyfrowego LEGO, dziś stała się mechanizmem wspierającym wolne media. Podczas gdy opresyjne rządy uniemożliwiają swoim obywatelom krytykowanie ich działań, a międzynarodowe serwisy informacyjne nagle stają się niedostępne, Minecraft pozostaje nietknięty. Przecież to tylko gra, prawda?
Stało się jednak coś, czego nikt się chyba nie spodziewał. Organizacja Reporterzy bez Granic wraz agencją reklamową DDB utworzyły The Uncensored Library – wirtualną bibliotekę w grze Minecraft. Zawiera ona mnóstwo artykułów, które zostały ocenzurowane w krajach ich pochodzenia. Można je przeczytać w języku oryginalnym lub angielskim. To ambitne przedsięwzięcie na miarę Minecrafta składa się 12,5 mln bloków, które stworzyło 24 budujących z 16 różnych krajów.
Umieszczona w świecie Minecrafta wirtualna biblioteka działa na zasadach blockchaina, dzięki czemu jest lepiej chroniona, a rządy nie mogą przejąć kontroli nad jej zawareością.
Pobrane książki mogą być ponownie czytane przez każdego, kto ma zainstalowanego Minecrafta na swoim komputerze. Łatwość użytkowania, dostępność, a także popularność gry wśród młodych ludzi były ważnymi czynnikami w rozwoju biblioteki.
– W państwach opresyjnych, które coraz bardziej ograniczają prawa swoich obywateli, młodzi ludzie szczególnie często uciekają do takich gier jak Minecraft, które wciąż zapewniają wolność w wirtualnych światach. Celem było dotarcie do graczy w wieku od 15 do 30 lat – zwłaszcza z krajów, w których funkcjonuje cenzura online – aby zaangażować ich w niezależne dziennikarstwo – mówi starszy dyrektor artystyczny w DDB Germany, Sandro Heireli.
Artykuły umieszczone w wirtualnej bibliotece zostały wybrane na podstawie wielu kryteriów.
Państwa, w których wolność słowa została ograniczona, zestawiono z tymi, gdzie Minecraft jest najbardziej popularny. Następnie wybrano te treści, które przemówiłyby do największego grona odbiorców. Twórcy biblioteki umieścili też wtyczkę, która pozwala użytkownikom automatycznie konwertować książki na pliki z rozszerzeniem Worda.
Biblioteka została uruchomiona w marcu 2020 roku. Wówczas miała ona specjalne pomieszczenie, w którym zostały umieszczone zakazane artykuły z takich państw jak Egipt, Rosja, Arabia Saudyjska, Meksyk czy Wietnam. W tym roku dołączyły do nich teksty z Białorusi i Brazylii. Twórcy zadbali również o ochronę użytkowników oraz dziennikarzy, których prace znajdują się w bibliotece.
Zdjęcie główne: Minecraft
Tekst: Marta Zinkiewicz