Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Browary Warszawskie przywracają piwowarską tradycję i ruszają z Festiwalem Piwa im. Haberbuscha i Schielego

Browary Warszawskie ruszają 23 września z własnym Festiwalem Piwa im. Haberbuscha i Schielego, świętując kilkusetletnią tradycję rzemieślniczego piwa w stolicy. W programie The Best of Show, piwny street-food, historyczne spacery po 200-letnich browarach i koncerty.

Browary Warszawskie mieszczą się w miejscu, które od stuleci słynie z produkcji rzemieślniczego piwa i w którym stał najsłynniejszy XIX-wieczny browar Haberbuscha i Schielego. Od roku na terenie działa rzemieślniczy Browar Warszawski, który z sukcesem kontynuuje to historyczne dziedzictwo. Z szacunku do historii i piwowarskich tradycji Browary Warszawskie startują z własnym Festiwalem Piwa im. Haberbuscha i Schielego, który odbędzie się już 23-25 września.

Szczegółowy harmonogram Festiwalu oraz towarzyszących mu atrakcji można znaleźć na kanałach społecznościowych Browarów Warszawskich oraz na stronie Festiwalu.

W XIX wieku przy samej ulicy Grzybowskiej w Warszawie mieściło się aż 18 rzemieślniczych zakładów piwowarskich. Najsłynniejszy z nich – browar Haberbuscha i Schielego był znany na cały świat. 23 września rusza Festiwal Piwa ich imienia.

Łyk historii

Piwo w Warszawie warzy się od ponad 500 lat i już wówczas na mapie miasta istniała ulica Piwna. Piwowarskim zagłębiem stolicy była warszawska Wola i to właśnie tu otwierały się kolejne rzemieślnicze zakłady piwowarskie. Najsłynniejszy z nich – browar Haberbuscha i Schielego był znany na cały świat.

To właśnie Haberbuschowi i Schielemu Warszawa zawdzięcza pojawienie się na mieście ogródków piwnych.

Ostatnią beczkę piwa uwarzono w Warszawie w 2004 roku. Dziś historię i tradycje Woli wskrzesza Browar Warszawski, który w lipcu 2021 roku uruchomił własną warzelnię i rozlewa do beczek 18 gatunków autorskiego piwa.

Banner Image
Festiwal Piwa im. Haberbuscha i Schielego jest także okazją do zgłębienia tajników produkcji i historii - Browary Warszawskie szykują spacery historyczne po odrestaurowanym 200-letnim browarze.

Spacery historyczne

Udział w pierwszej edycji Festiwalu, którego data zbiega się w czasie z pierwszą rocznicą powrotu produkcji rzemieślniczego piwa na warszawską Wolę, potwierdziło aż 20 najlepszych rzemieślniczych browarów.

Podczas The Best of Show, profesjonalne jury wybierze najlepsze festiwalowe piwo w poszczególnych kategoriach. Najlepsze piwa będą wybierać również goście Festiwalu w osobnym plebiscycie.

Browary otwierają się na ciekawskich. Możecie wziąć udział w warsztatach rzemiosła browarniczego oraz wybrać się na spacery historyczne po najstarszych zakamarkach odrestaurowanego 200-letniego browaru i po zupełnie nowym, XXI-wiecznym Browarze Warszawskim. Będzie można poznać cały proces warzenia piwa.

W programie również Gadki PoWarszawsku z Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim w roli głównej, koncert Cello Brothers, Resort Komedii i wiele więcej piwnych atrakcji na terenie całych Browarów Warszawskich.

Banner Image
Na placach Browarów Warszawskich staną stoiska z piwnym street-foodem, a restauracje przygotują menu z piwnym pairingiem.

Czym się różni IPA od APA? Dlaczego porter jest ciemny, ale smakuje zupełnie inaczej niż ALE, które bywa ciemne, ale i jasne? Czym się różni piwo klasztorne od kraftowego? Dowiecie się podczas Festiwalu.

Zaproszone na wydarzenie Browary rozstawią stoiska, gdzie zaprezentują swoje najlepsze piwa i poczęstują gości wydarzenia. Na liście Festiwalu znalazło się 20 najlepszych browarów rzemieślniczych, a wśród nich m.in. Ale Browar, Pinta, Artezan, Palatum, Hopito, Browar Bałtów, Browar Kazimierz i oczywiście Browar Warszawski.

Na placach Browarów pojawią się stoiska z piwnym street-foodem. Nine’s, Bombaj Masala, Port Royal MINI, Sobremesa, Boston Burger, Gastronomji i obowiązkowo Browar Warszawski będą serwować dania oraz przekąski perfekcyjnie komponujące się z piwem.

Większość restauracji w swoich wnętrzach zaproponuje dania, które pasować będą do piwa. Browary w czasie Festiwalu odwiedzą również śledzie z Bornholmu, a w wybranych restauracjach przygotowane będą kolacje towarzyszące ze specjalnie na ten wieczór przygotowanym menu z piwnym pairingiem.

Banner Image

TU I TERAZ