Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Brown noise – czym są 'brązowe’ szumy i jak można się przy nich relaksować?

W dobie rozwoju wielu wspomagaczy do relaksu lub nauki ciężko jest odnaleźć faktycznie pomocne narzędzia. Co więc kryje się pod #brownnoise, które to viralowo podbiło TikToka i zachęciło innych do wypróbowania swoich możliwości relaksacyjnych?
.get_the_title().

’Brąz’ w brązowych szumach nie dotyczy koloru. Nazwa pochodzi od nazwiska botanika Roberta Browna, który w 1827 roku zbadał ruch, który latający pyłek może wykonywać na wodzie. Określony białym szumem oznacza wszystkie słyszalne częstotliwości jednocześnie z podwyższonymi tonami niskich częstotliwości i wyciszonymi tonami wysokich częstotliwości, które należą do mniej przyjemnych. Przeciwdziała to naturalnej tendencji ludzkiego ucha do słyszenia wyższych częstotliwości głośniej. Zbadano, że statyczny dźwięk białego szumu poprawia sen i niektóre zadania poznawcze u dzieci z ADHD. Maszyny korzystające z niego istnieją od lat 60. XX wieku. Jak więc ma się to do wykorzystania brązowego szumu i czym on właściwie jest?

Brązowy szum jest przyjemniejszy w odsłuchu, ponieważ większość wyższych częstotliwości, które mogą być ostre lub rozpraszać słuchacza, jest usuwana – mówi Giles Williams, dyrektor muzyczny serwisu muzycznego Rehegoo.

'Brown noise’ stał się popularny dzięki mocy TikToka. To właśnie na tej aplikacji zaczęły pojawiać się filmiki z #brownnoise zawierające relaksujące dźwięki przypominające szum, rozbijające się fale, cicho chodzący wentylator czy stały, ulewny deszcz. Dzięki społeczności osób z ADHD, które jako pierwsze odkryły i zaczęły korzystać z możliwości brązowego szumu, hashtag podbił TikToka i osiągnął ilość 85,3 mln wyświetleń. Wiele osób korzysta z odgłosów szumów, aby zasnąć oraz w celach relaksacyjnych, dla uspokojenia myśli i wyciszenia.

To, czego ludzie doświadczają, słuchając brązowych szumów, nie zostało jeszcze do końca zbadane. Naukowcy nie sprawdzili, czy efekt uspokojenia poprzez szumy, który opisuje społeczność ADHD z TikToka, faktycznie działa. Według Dana Berlau profesora nauk farmaceutycznych na Uniwersytecie Regis w Kolorado ma to jednak sens.

Brązowe szumy /unsplash.com

Nie sądzę, żeby w brązowym szumie było coś magicznego – mówi dla The Guardian profesor Berlau, który dokonał przeglądu literatury na temat korzyści płynących z białego szumu – Myślę, że wszystkie te dźwięki mogą mieć podobny wpływ na mózg, ale ludziom podoba się to, jak brzmi brązowy szum i ich przyciąga. Wygląda na to, że społeczność ADHD na TikToku zidentyfikowała brązowy szum jako coś, co im pomaga, co jest wspaniałe.

Według Berlau w grę wchodzą prawdopodobnie inne elementy działania. Terapeutyczne efekty szumu o pełnym spektrum, białego, jak i brązowego, zostały pokazane tylko przy wysokich poziomach decybeli. Osoby, których skupienie lub koncentracja poprawia się przy niskim poziomie brązowego szumu, korzystają z tzw. 'maskowania dźwięku’. Dźwięk blokuje inne dźwięki, dzięki czemu mniej się rozpraszasz – mówi profesor.

Efekt białego, jak i brązowego szumu staje się popularniejszy z każdym dniem. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z jego relaksującego działania, dzieląc się przy tym swoimi odczuciami. Czy wraz z rozwojem nauki i technologii, brązowy szum stanie się jedną z najpopularniejszych form relaksu, profesjonalnie wykorzystywanych w różnych branżach? Niestety, na odpowiedź będziemy musieli jeszcze chwile poczekać.

TU I TERAZ