Cytaty z „Małego Księcia” pięknie wpisujące się w obecny czas. Bonusowo: oryginalne akwarele Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Powieść Antoine’a de Saint-Exupéry’ego ukazała się 6 kwietnia 1943 roku. Ta ponadczasowa i uniwersalna książka świetnie przetrwała próbę czasu. Okazuje się, że cytaty z niej opisują także rzeczywistość pandemii.
.get_the_title().

Jeśli skończyły się wam pomysły, jak wykorzystać spędzać czas wolny w domu, to sięgnijcie po „Małego Księcia”. Nawet jeśli już czytaliście tę pozycję, zdziwicie się, ile prawd można tam odkryć na nowo – zwłaszcza teraz. Na dodatek może być to lektura dla całej rodziny, bez względu na wiek.

Na zachętę wybraliśmy dla was kilka cytatów i dorzucamy oryginalne ilustracje Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Pochodzą one z oryginalnego manuskryptu, który od 1968 roku stanowi część zbiorów The Morgan Library w Nowym Jorku. Na rysunkach widać ślady kawy czy – prawdopodobnie – przypalenia papierosem. Jeśli wasz home office nie przypomina instagramowago flat lay’a, Saint-Exupéry pewnie by wam przybił piątkę!

1. „Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.”

Świat dał nam time out. Zatrzymał grę, w którą graliśmy codziennie. Jedni dla wyników, inni dla frajdy, czasem – bo nie było nic innego do roboty, a czymś trzeba wypełnić życie. Na razie nie mamy możliwości zdobywania kolejnych punktów. Możemy za to przyjrzeć się temu, co udało nam się osiągnąć i zgromadzić wokół siebie. Dotyczy to rzeczy, ale przede wszystkim ludzi. Ich nam najbardziej brakuje. I paradoksalnie, mimo że teraz mamy tak bardzo ograniczone możliwości, to chcemy i musimy trzymać się razem.

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” – twierdził Mały Książę.

2. „Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym momencie.”

Dla wielu osób obecna sytuacja od początku nie była „koronaferiami” i czasem poświęconym na pieczenie chleba, uprawianie jogi i nadrabianie seriali. Mogło stać się coś złego: ktoś stracił pracę, ktoś nie radzi sobie z wykładami online, ktoś został zupełnie sam, zamknięty w swoim domu. Pamiętajmy też, że znakiem naszych czasów są choroby i zaburzenia psychiczne. Osoba, która się z nimi zmaga, mogła sobie radzić do tej pory całkiem dobrze, ale teraz sytuacja pandemii i wynikający z niej stres, strach, osamotnienie, są pożywką dla jej demonów.

Sprawdzajcie, co się dzieje u waszych przyjaciół: jak się czują, jak sobie radzą. Bądźmy w tym razem.

3. „Kraina łez jest taka tajemnicza…”

Niezależnie od tego, jak bardzo zmieniła się nasza sytuacja, mamy prawo czuć się źle. Choć czasem o tym zapominamy, porównując się z innymi. Ktoś ma gorzej, a kto inny może tak samo, ale zdaje się, że odnajduje się w obecnych realiach dużo lepiej od nas. Psychologowie przypominają, żeby nie wypierać swoich uczuć. Pozwolić sobie na smutek, złość, a nawet swojego rodzaju żałobę – za życiem, które wiedliśmy do tej pory. Oczywiście niedobrze by było, gdyby te emocje nami zawładnęły całkowicie, ale niewyrażone, skumulują się i uderzą z podwójną siłą.

4. „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

Kwarantanna okazuje się wielkim sprawdzaniem dla związków. Mogłoby się wydawać, że najtrudniej mają ci, których teraz los rozdzielił i nie mogą się ze sobą spotykać, być razem. Tymczasem okazuje się, że długie przebywanie w domu z naszą drugą połówką często rodzi komplikacje. Eksperci prognozują wzrost liczby rozwodów i póki co te przewidywania się sprawdzają. Nagle mamy okazję, żeby przyjrzeć się naszym związkom i zobaczyć wyraźnie, że nie są idealne.

Pamiętajmy jednak, że jest to ciężki, stresujący czas, który może odbijać się na zachowaniu naszych partnerów. Zamiast punktować się na każdym kroku, spróbujmy patrzeć w jednym kierunku i to przetrwać.

5. „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.”

Ci, którzy mają dzieci, które na co dzień chodziły do szkół czy przedszkoli, również muszą mierzyć się z całkowicie niestandardową sytuacją. Nie ułatwia tego fakt, że przybyło im obowiązków. Trzeba uczestniczyć w nauce zdalnej, jednocześnie organizując sensownie czas potomstwu, ale również sobie. I czasem to wszystko się kumuluje, wymyka spod kontroli, zdaje się przytłaczające i niemożliwe do ogarnięcia. A dzieci bywają bardzo absorbujące, zwłaszcza gdy dopadnie je nuda. Łatwo wtedy się wkurzać czy stracić cierpliwość.

Postawmy się jednak na ich miejscu, co jest o tyle łatwiejsze, że sami byliśmy dziećmi. Sami siedzielibyśmy grzecznie i cicho w domu przez cały dzień?

6. „Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej.”

Gdybyśmy teraz mogli być na jakiejś rajskiej plaży w ciepłym kraju… Albo chociaż w wiejskiej chacie gdzieś w Polsce, z nieograniczonym dostępem do przyrody, świeżego powietrza… Marzenia, prawda? Zresztą wielu z nas chciałoby po prostu móc pójść na spacer do parku, do kawiarni albo chociażby wrócić do swojego biura. Nasze cztery ściany nigdy nie wydawały się tak przytłaczające i ograniczające. A przecież to jest właśnie dom, który tworzyliśmy – czasem latami. Zamiast myśleć „jesteśmy zamknięci w domach”, można spróbować pomyśleć, że „jesteśmy bezpieczni w domach”.

7. „Przechodząc przez pustynię, Mały Książę spotkał tylko jeden kwiat… Kwiat o trzech płatkach, nędzny kwiat… (…)
– Gdzie są ludzie? – zapytał grzecznie Mały Książę. Kwiat widział kiedyś przechodzącą karawanę.
– Ludzie? Jak sądzę, istnieje sześciu czy siedmiu ludzi. Widziałem ich przed laty. Lecz nigdy nie wiadomo, gdzie można ich odnaleźć. Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to bardzo im przeszkadza.”

Przywykliśmy do obecności innych ludzi w naszym życiu. Tych najbliższych i tego, że – zwłaszcza w wielkich miastach – żyjemy w tłumie. Ponadto nasze social media dają nam poczucie, że mamy masę znajomych i przyjaciół.

Ile osób jest jednak tak naprawdę wokół nas, jakie mają wartości i czy są nam bliskie – najdobitniej mamy okazję przekonać się teraz.

Czy influencerzy, których śledzimy każdego dnia, mają wpływ na nasze wybory i poglądy, f faktycznie są naszą „bajką”? To dobry czas na porządki w swoim social mediowym świecie tak, by był kompatybilny z tym realnym.

8. „Należy wymagać tego, co można otrzymać. Autorytet opiera się na rozsądku. Jeżeli każesz ludowi rzucić się do morza, lud się zbuntuje. Ja mam prawo żądać posłuszeństwa, ponieważ moje rozkazy się rozsądne.”

Prawdopodobnie niedługo odbędą się wybory. I chyba dawno już nie mieliśmy okazji przekonać się, jak radzą sobie ci, którzy nami rządzą. Wyciągnijmy wnioski.

Grafiki: Antoine de Saint-Exupéry
Źródło użytych w tekście cytatów: „Mały Książę” w tłumaczeniu Jana Szwykowskiego oraz portal LubimyCzytac.pl
Tekst: KD

TU I TERAZ