Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy Polska powinna przyjąć euro? 65 proc. Polaków jest przeciwko

A co, gdybyśmy byli za? I tak nie spełniamy kryteriów.
.get_the_title().

W ostatnim czasie złotówka znacząco traci na wartości w stosunku do takich walut jak dolar czy euro. Czy w związku z tym Polacy chcieliby, aby Polska przyjęła euro? Raczej nie – taki wniosek płynie z sondażu, który na zlecenie 'Super Expressu’ wykonał Instytut Badań Pollster.

Przeciwko było aż 65 proc. respondentów, a za – zaledwie 35 proc.

Badanie przeprowadzone zostało 21 i 22 czerwca, a wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1011 dorosłych osób.

Skąd taki wynik? Pytany przez 'Super Express’ ekonomista Marek Zuber sądzi, że jest to efekt postawy części polityków wobec euro i Unii Europejskiej – w rezultacie Polacy nie wiedzą, czego się spodziewać po takiej zmianie oraz czy wynikłyby z nie jakiekolwiek korzyści. Politolog Kazimierz Kik podkreśla także, że boimy się zmian i ryzyka, a także zwyczajnie nie wierzymy w swoje siły.

Gdybyśmy jednak chcieli euro, to i tak nie spełniamy czterech gospodarczych kryteriów konwergencji, które są wymagane.

Wśród nich znajdują się stabilne ceny, czyli inflacja, która maksymalnie o 1,5 punktu procentowego przekracza inflację w trójce najstabilniejszych pod tym względem państw UE, długotrwała równowaga finansów publicznych, stabilny kurs walutowy, a także stabilne długoterminowe stopy procentowe. ’W świetle oceny zgodności przepisów prawnych oraz spełnienia kryteriów konwergencji, a także uwzględniając dodatkowe istotne czynniki, Komisja jest zdania, że Polska nie spełnia warunków przyjęcia euro’ – czytamy w sporządzonym niedawno przez Komisję Europejską raporcie 'Convergence Report 2022′.

Tekst: NS

TU I TERAZ