Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Facewatch #53 – 10 aktywistek i aktywistów z Łodzi, którzy zmieniają miasto na lepsze

Często pozostają w cieniu, ale to dzięki ich staraniom w regionie zachodzą pozytywne zmiany.
.get_the_title().

Przedstawiamy listę osób, których praca i zaangażowanie sprawia, że Łódź staje się lepszym miejscem do życia.

1. Adam Radoń aka Mamut

Adam Radoń
ADAM RADON
FOT.DARIUSZ KULESZA

Dzięki Mamutowi w Łodzi od 1991 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gier i Komiksu, który z kameralnego spotkania dla grupki entuzjastów rozrósł się w imprezę o międzynarodowej sławie. Adam aktywnie promuje komiks jako sztukę – jest prezesem stowarzyszenia “Contur”. Dzięki niemu w 2013 roku powstało Łódzkie Centrum Komiksu. Sprawił także, że w 2006 roku w Belgii odbyła się wystawa Polskiego Komiksu, a jego wkład w promocję polskich wydawnictw komiksowych został doceniony w niebanalny sposób – Adam “Mamut” Radoń został odznaczony Orderem Leopolda II, czyli jednym z narodowych orderów Królestwa Belgii.

2. Łukasz z Bałut

Łukasz z Bałut

Łukasz z Bałut (Łukasz Cieślak) to artysta-aktywista, którego serce bije rytmem Bałut. Specjalnością Łukasza jest, jak sam to opisuje, folklor undergroundowy, a jego obszary działania obejmują niemal wszystkie dziedziny sztuki i formy ekspresji (muzyka, poezja, sztuki wizualne). Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Kultury Bałuckiej – BAUTATA.

3. Marcin Pryt

Źródło: Punkt dla Łodzi

Poeta, wokalista zespołów 19 Wiosen i TRYP, organizator cyklu spotkań “Kosmopolitania” – unikalnego połączenia panelu dyskusyjnego z imprezami, koncertami i wystawami. Zarówno w swojej twórczości, jak i działaniach pozaartystycznych Pryt często skupia się na zapomnianych i odrzuconych. Między innymi dzięki jego inicjatywie upamiętniono likwidację przez hitlerowców szpitala psychiatrycznego Kochanówka.

4. Sławomir Fijałkowski

Zdjęcie: Krzysztof Szymczak / Dziennik Łódzki

Dzięki niemu w Łodzi od 1992 roku odbywa się Forum Kina Europejskiego “Cinergia”. To prawdziwy strażnik niezależnego i ambitnego kina, o czym najlepiej świadczą przeglądy i repertuar założonego przez niego Kina Charlie.

5. Marcin Polak

Marcin Polak

Autor akcji społecznych i kulturalnych w Łodzi, m.in. „LipowaOdNowa”, „Punkt dla Łodzi”, „Ratujmy Łódzkie Murale”, „Świetlice Artystyczne”, inicjator działań z cyklu „Zawód artysty”, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu MiejMiejsce o tematyce miejskiej i artystyczno-kulturalnej. Razem z Łukaszem Ogórkiem i Tomaszem Załuskim prowadzi „Latającą Galerię Czynną”, czyli organizuje wystawy i akcje artystyczne w łódzkich pustostanach. W 2016 roku został odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

6. Piotr Dabov

Piotr Dabov

Dabov to legenda łódzkiej sceny deskorolkowej. Twórca marki POGO i niezależnego magazynu Dizaster od lat dba, szkoli i pomaga kolejnym pokoleniom łódzkich skejtów. Szkoda, że obok Piotra nie ma już Igora Kowalewskiego, człowieka o wielkim sercu, który był m.in. prezesem Polskiego oddziału fundacji Skateistan.

7. Ewa Pilawska

Ewa Pilawska

Ewa Pilawska to dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Dzięki jej determinacji i działaniom Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od lat trzyma wysoki poziom, a podczas kilku tygodni jego trwania Łódź gości najwybitniejszych twórców Polskiego Teatru (Lupa, Warlikowski, Strzępka, Janda).

8. Marek Janiak

Zdjęcie: Mateusz Trzuskowski / Dziennik Łódzki

Marek Janiak to prawdziwy weteran łódzkich przedsięwzięć artystycznych. Architekt, członek legendarnej grupy Łódź Kaliska, przez lata prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. To między innymi dzięki niemu Piotrkowska stała się tętniącym życiem pasażem.

9. Joanna Podolska

Joanna Podolska

Inicjatorka akcji Kolorowa Tolerancja, współzałożycielka Stowarzyszenia Instytut Tolerancji, a od 2011 roku dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jest strażniczką wielokulturowej spuścizny Łodzi.

10. Antoni Szram

Antoni Szram

Pan Antoni co prawda lata swojej największej aktywności ma za sobą. Nie mogło jednak w tym zestawieniu zabraknąć Pierwszego Anioła Łodzi. Lista jego zasług dla miasta jest imponująca. Jako konserwator uratował niezliczoną ilość łódzkich zabytków przed zniszczeniem, z jego inicjatywy powstały Muzeum Miasta Łodzi i jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, którego był przez lata dyrektorem.

Tekst: Łukasz Wandachowicz

TU I TERAZ