Facewatch #58 – 11 najlepszych polskich scenografek i scenografów [KONKURS]
Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie najlepszych scenografów w Polsce (kolejność przypadkowa). Obok uznanych nazwisk znalazły się także wschodzące postaci reprezentujące tę dziedzinę sztuki – ich nazwiska znalazły się na końcu tego Facewatcha.
1. Nicolas Grospierre i Olga Mokrzycka-Grospierre
Duet odpowiedzialny za scenografię do najnowszej produkcji Teatru Studio, czyli głośnych „Biesów” Natalii Korczakowskiej. Artyści są również twórcami intrygującej „Izolatki”, wystawionej w Studio. Jest to gotowa scenografia, traktowana jako autonomiczne dzieło sztuki wystawione w przestrzeni Teatru. Punktem wyjścia dla pracujących w niej reżyserów jest interpretacja zastanej przestrzeni. W „Izolatce” w 2017 r. odbyły się premiery „Pocałunku kobiety pająka” w reżyserii Rafała Dziemidoka i „Dziewczynek” w reżyserii Małgorzaty Wdowik.
2. Mirosław Kaczmarek
Solidna marka, na którą pracuje się latami. Kaczmarek to scenograf, który po latach pracy u boku wielu reżyserów już niedługo (w marcu) będzie debiutował, samodzielnie reżyserując „Mausa” Arta Spiegelmana – sceniczną wersję jednego z najsłynniejszych komiksów świata. W 2012 roku nominowany był do Paszportu „Polityki” za „uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych”, co jak się zdaje robi nieprzerwanie do dziś.
Jego scenografie, jak np. przestrzeń zbudowana z czaszek z „Do Damaszku” Jana Klaty czy do „Wojny i pokoju” z Teatru Powszechnego, są naprawdę mocne.
3. Katarzyna Borkowska
Artystka totalna, często odpowiedzialna nie tylko za scenografię, ale również za kostiumy i światło. Jej wizje są transowe, wszechogarniające, czasami bardzo mroczne. Jej spektakularne osiągnięcia to np. wielkoformatowe elementy w „Śmierci i dziewczynie”, zapierające dech kostiumy z „Portretu Damy” w Teatrze Wybrzeże czy hipnotyzujące, trzyczęściowe „Księgi Jakubowe” w warszawskim Powszechnym w reżyserii Eweliny Marciniak. Rozmach inscenizacyjny – to znak rozpoznawczy tego duetu.
4. Aleksandra Wasilkowska
Scenografka, która równocześnie jest architektką i urbanistką. Autorka nie tylko scenografii, ale również różnego rodzaju obiektów i instalacji. Stale współpracuje z Krzysztofem Garbaczewskim. Buduje całe światy, które uruchamiają inspirującą przestrzeń do zamieszkania przez aktorów. Jej znakiem rozpoznawczym może być niezwykły obiekt zaprojektowany do spektaklu „Burza” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Czarna, ruchoma bryła organizuje całą przestrzeń, oddycha i żyje zawieszona nisko nad ziemią. „Żywy” obiekt generuje inspirujący, niepokojący mrok. Scenografię Wasilkowskiej można zobaczyć również w bardzo udanym „Wyzwoleniu” Garbaczewskiego zrealizowanym w Teatrze Studio.
5. Dorota Nawrot
Scenografka i kostiumografka w przeddzień niezwykłego wyzwania – jest w trakcie przygotowań do inscenizacji „Żab” opartych na greckich komediach Arystofanesa w reżyserii Michała Borczucha w Teatrze Studio. W projekcie będzie odpowiadała zarówno za scenografię, jak i za kostiumy. Autorka scenografii do spektaklu „Wszystko o mojej matce” z Teatru Łaźnia Nowa, który zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest również autorką scenografii dla Opery Narodowej – „Requiem dla ikony” i „Voyager” (2015). Lubi dużą skalę.
6. Agata Skwarczyńska
Scenografka pisze na swojej stronie internetowej, że jest najbardziej zainteresowana symbolicznymi znaczeniami, które wytwarzają się w relacji aktora z wykreowaną przestrzenią. Głównym obiektem jej artystycznych przetworzeń scenograficznych jest człowiek i wszystko co dotyczy ludzkiej natury. Jest autorką niesamowitych, wielokrotnie nagradzanych scenografii. Na zdjęciach „Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i „Walentyna” z Teatru Studio, oba w reżyserii Wojciecha Farugi.
7. Agata Duda-Gracz
Znana i nagradzana w ostatnich sezonach reżyserka jest również autorką scenografi i kostiumów swoich spektakli. Córka znanego malarza i historyczka sztuki projektuje scenografie w niezwykle plastyczny i wizyjny sposób. Często wybiera jeden wiodący kolor (np. niebieski w „Śmierć przyjeżdża w środę” z opolskiego Teatru Dramatycznego czy biały w „Ja, Piotr Rivierre…” z wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol), który nadaje ton i klimat całej opowieści. Olbrzymia, w całości zlana krwią, ruchoma platforma wykorzystana w „Makbecie” to jeden z jej najnowszych pomysłów scenograficznych.
8. Anna Met
Absolwentka wydziału scenografii na ASP w Warszawie. Stale współpracuje z Natalią Korczakowską, dyrektorką artystyczną Teatru Studio. W tym artystycznym duecie powstała między innymi powalająca siłą scenografii „Halka” w Operze Narodowej oraz zupełnie inny, pojechany, transowy i odważny „Berlin Alexanderplatz” w Teatrze Studio. Scenografka z wielkim powodzeniem współpracowała również z Anną Smolar, między innymi nad spektaklami „Aktorzy żydowscy” w Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz „Dybuk” w Teatrze Dramatycznym w Bydgoszczy.
MŁODZI GNIEWNI
Przy okazji tego facewatcha warto wspomnieć również o kilku młodych, dopiero wschodzących gwiazdach, które już jakiś czas temu z rozmachem rozpoczęły swoją przygodę w świecie profesjonalnej scenografii. Prawdopodobnie niedługo będzie o nich bardzo głośno.
9. Paula Grocholska
Autorka świetnej scenografii i kostiumów w buntowniczym i progresywnym poznańskim „Kordianie” Jakuba Skrzywanka.
10. Anna Haudek
Autorka perfekcyjnie odjechanej wizji podwodnego świata we wrocławskim spektaklu „Yemaya. Królowa mórz” Martyny Majewskiej.
11. Aleksandr Prowaliński
Zaprojektował scenografię do spektaklu „Piłkarze” Małgorzaty Wdowik, który wygrał tegoroczne Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Odpowiedzialny również za światło w najnowszych „Biesach” Natalii Korczakowskiej.
!!!KONKURS!!!
Mamy do rozdania jedno podwójne zaproszenie na „Biesy” (20 marca 2018, z angielskimi napisami) oraz podwójne bilety na „Matkę Makrynę” (to monodram Ireny Jun na podstawie poematu Juliusza Słowackiego „Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską” i książki Jacka Dehnela „Matka Makryna”) na spektakle: 16., 17. i 18. lutego 2018. Obie sztuki wystawiane są w stołecznym Teatrze Studio. Aby otrzymać podwójne wejściówki, napiszcie poniżej w komentarzach (tutaj, nie na Facebooku), jakie nazwisko dopisalibyście jeszcze do tej listy. Zwycięzców wyłonimy w piątek (16. lutego) o godz. 13.00. Powodzenia!