Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Finlandia ponownie uznana za najszczęśliwsze państwo świata. Fiński psycholog radzi, jak być zadowolonym z życia

Finlandia od 5 lat okupuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. Co sprawia, że Finowie są tak zadowoleni ze swojego życia? Ekspert z dziedziny psychologii dzieli się radami.
.get_the_title().

World Happiness Report to coroczna publikacja, w ramach której przedstawiciele 156 państw są proszeni o ocenę swojego aktualnego życia w skali od 0 do 10. Badacze przyglądają się również czynnikom, które przyczyniają się do wsparcia społecznego, średniej długości życia, hojności i braku korupcji. Piąty rok z rzędu na pierwszym miejscu World Happiness Report znalazła się Finlandia.

Chcecie być tak zadowoleni z życia jak Finowie? Doktor Frank Martela, filozof, badacz psychologii oraz wykładowca na Uniwersytecie Aalto w Finlandii, ma dla was trzy porady, które to umożliwią.

Według Marteli Finowie nie porównują się do swoich sąsiadów i znajomych, odkładając kwestie materialne na drugi plan.

Martela spotkał jednego z najbogatszych ludzi w Finlandii, gdy ten pchał wózek ze swoim dzieckiem w kierunku przystanku autobusowego. Filozof zwrócił uwagę, że mężczyzna mógł bez problemu przemieszczać się drogim samochodem lub wynająć prywatnego szofera. Zdecydował się jednak na transport publiczny. Martela radzi więc, by skoncentrować się bardziej na tym, co faktycznie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, a mniej na ślepym porównywaniu się do innych.

Kolejnym kluczem do szczęścia jest docenianie otaczającej nas natury. Według badania z 2021 roku przyroda jest ważna dla 87 proc. Finów, ponieważ zapewnia im spokój ducha, energię oraz relaks. Co ciekawe, pracujący w Finlandii mają prawo do czterech tygodni wakacji letnich. Wielu z nich wykorzystuje ten czas, aby wyjechać na wieś, na łono natury.

Natura w Finlandii /Olivier Darny, pexels.com
fot. Olivier Darny/pexels.com

Doktor Martela zaleca, by starać się spędzać jak najwięcej czasu pośród natury, nawet jeśli oznaczałoby to po prostu zakup kilku roślin do domu. Wzmocni to naszą witalność i dobre samopoczucie.

Ostatnią poradą filozofa jest zwiększenie zaufania społecznego. Jak dowiodły badania, Finowie ufają sobie wzajemnie i cenią szczerość.

Jeśli zostawią laptopa w bibliotece lub zgubią telefon w pociągu, są pewni, że je odzyskają. W Finlandii dzieci bez nadzoru rodziców często korzystają z transportu publicznego, jadąc do szkoły.

Podwyższanie poziomu zaufania społecznego może jednak zająć lata. Frank Martela radzi więc, aby skupić się na małych gestach, jak otwieranie drzwi nieznajomym czy ustępowanie miejsca w środkach transportu, które również mają znaczenie.

Zdjęcie główne: Baptiste Valthier/Pexels.com
Tekst: OP

TU I TERAZ