Fotografia wyceniana na 1,5 mln dolarów trafiła do rąk wrocławskiego kolekcjonera

Fotomontaż „Moonlit Dreams” przedstawia chińskie góry i Księżyc.
.get_the_title().

Peter Lik to 60-letni fotograf z Australii. Jego specjalnością są panoramiczne zdjęcia przedstawiające naturę. Ma na swoim koncie wyjątkowy rekord – to właśnie on jest autorem najdroższej fotografii w historii. Zdjęcie „Phantom”, przestawiające Kanion Antylopy w amerykańskim stanie Arizona, 5 lat temu osiągnęło na aukcji zawrotną sumę 6,5 mln dolarów (warto jednak nadmienić, że to, czy transakcja faktycznie została sfinalizowana, budzi w świecie sztuki pewne wątpliwości).

Jedna z prac głośnego fotografa trafiła właśnie do Polski. Mowa o zdjęciu „Moonlit Dreams”, które przedstawia chińskie góry Huang Shan i Księżyc.

Profesjonaliści wyceniają je aż na 1,5 mln dolarów. Odbitka ma 2 metry wysokości i wydrukowana została na papierze z drobinami diamentów. Właśnie trafiła do Wrocławia. Szczęśliwym nabywcą zdjęcia jest biznesmen Filip Majchrowski.

źródło: wroclaw.pl

Historia tej transakcji zaczęła się tak naprawdę, kiedy byłem w górach Huang Shan w Chinach. Zaraz potem pojechałem na Hawaje i tam miałem okazje zapoznać się z fotografiami Petera Lika. Szybko wśród jego zdjęć znalazłem fotografie gór, które niedawno odwiedziłem. Zresztą same góry są bardzo ciekawe, bo to symbol kształtowania charakteru. Każdy z chińskich cesarzy miał w zasadzie obowiązek przebywania w nich, kształtując swój charakter i zdobywając życiową mądrość. Ja też byłem na takim zakręcie życiowym, gdzie było mi to bardzo bliskie, dlatego zainteresowanie zdjęciem jeszcze bardziej wzrosło. Interesuje się oczywiście też sztuką, jest to jeden z segmentów biznesowych firmy FM Capital, którą reprezentuję. Tak pojawił się pomysł jego kupna. Jednak to wcale nie było takie proste – mówi Filip Majchrowski.

Od momentu, kiedy biznesmen wpadł na pomysł zakupu do uroczystego rozpieczętowania przesyłki we Wrocławiu musiało minąć jednak kilka miesięcy.

Specjalnie opakowana przesyłka rozpakowana została w ubiegłym tygodniu podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się we wrocławskim teatrze ATM. Do zdjęcia był dołączony certyfikat potwierdzający jego autentyczność, a także album fotografii Petera Lika i dokumentacja kulisów powstawania „Moonlit Dreams”. Na koniec warto dodać, że „Moonlit Dreams” to fotomontaż. Gdy zdjęcie zostało zaprezentowane po raz pierwszy, na początku ubiegłego roku, pojawiły się głosy, że zostało ono poprawione cyfrowo i w rzeczywistości jest kompozycją kilku obrazów. W końcu potwierdził to także sam fotograf.

źródło: wroclaw.pl

Tekst: NS

TU I TERAZ