Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Generacja Z jest najbardziej zestresowaną grupą społeczną

Według raportu przeprowadzonego przez American Psychological Association młodzi ludzie znajdujący się w przedziale wiekowym 18-23 lata są grupą o najwyższym poziomie stresu ze wszystkich pokoleń w Stanach Zjednoczonych.
.get_the_title().

Przedstawiciele generacji Z, czyli osoby urodzone na przełomie XX i XXI wieku, średnio oceniały swój poziom stresu na 6,1 na 10 punktów. Dla kontrastu, millenialsi (wiek 24-41) uzyskali średnią punktów 5,6, a generacja X (wiek 42-55) uzyskała średnią 5,0. Średni wynik wśród wszystkich dorosłych wynosił 5,0.

Co więcej, ponad 7 na 10 ankietowanych z generacji Z doświadczyło w ciągu ostatniego miesiąca powszechnych symptomów depresji: uczucia bardzo silnego zmęczenia prowadzącego do bezczynności, problemów z koncentracją, poczucia nieszczęścia, beznadziei i samotności.

Skąd w młodych ludziach tyle niepokoju? Źródłem stresu jest fatalna sytuacja pandemiczna na całym świecie. Chociaż koronawirus nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzi w wieku od 18 do 23 lat, to wywrócił do góry nogami świat w czasie, kiedy generacja Z wchodzi w dorosłość. 67 proc. osób w tym przedziale wiekowym powiedziało, że pandemia uniemożliwiła im zaplanowanie przyszłości. Wydarzenia takie jak ukończenie szkół, poszukiwanie pracy i nauka niezależnego życia zostały dodatkowo utrudnione poprzez masowy lockdown czy rosnące bezrobocie. Podczas gdy starsze generacje posiadają więcej życiowego doświadczenia czy nabytej wytrzymałości psychicznej, dorastającym osobom ciężko jest sobie poradzić z tak niepewną i niepokojącą sytuacją.

Źródło zdjęcia: Quartz

Ponadto, jak czytamy w raporcie, istotnym stresującym czynnikiem dla Generacji Z jest sytuacja polityczna.

Prawie 8 na 10 młodych dorosłych przyznaje, że przyszłość Stanów Zjednoczonych jest znaczącym źródłem stresu w ich życiu, a 67% odczuwa stres powodowany nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

Chociaż badania dotyczą wyłącznie obywateli Stanów Zjednoczonych, bardzo prawdopodobne, że podobnie wyglądałby wyniki raportów przeprowadzonych w innych miejscach świata. Dyrektor generalny American Psychological Association, Arthur C. Evans Jr. przestrzega, że narastający stres będzie miał poważne konsekwencje zdrowotne oraz społeczne, jeśli nie podejmiemy teraz działań w celu jego zmniejszenia. W dziale raportu zatytułowanym “Jak wesprzeć Gen-Z?” podkreślona została m.in. konieczność dbania o więzi z rodziną, społecznością i kulturą. Zaleca się także, aby ułatwić dostęp do usług zdrowia psychicznego w trakcie i po pandemii.

Zdjęcie główne: The New York Times
Tekst: Kasia Wardzyńska

TU I TERAZ