Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Historyczny spektakl obłoków srebrzystych nad Europą

Obecności świecących obłoków, które byłyby tak widoczne, nie odnotowano jeszcze nigdy dotąd.
.get_the_title().

Nocą 21 czerwca na niebie w wielu rejonach Europy odbył się fenomenalny spektakl – to właśnie wtedy było można obserwować obłoki srebrzyste, czyli rzadko występujące świecące chmury. Zazwyczaj pojawiają się one w okresie przesilenia letniego, kiedy noce są krótkie i jasne, a słońce po zachodzie jest około 18 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwuje się je w pasie pomiędzy 50° i 70° północnej i południowej szerokości geograficznej – w tym roku jednak zaobserwowano je także w Kalifornii, na szerokości 33°, co świadczy o niezwykłej intensywności zjawiska tego lata.

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi – występują na wysokości 75-85 kilometrów nad jej powierzchnią, w mezosferze.

Mają różnorodne barwy, od niebieskiej do srebrzystej, zdarzają się też te w kolorze pomarańczowym i czerwonym.

Źródło: EarthSky
Źródło: Science | HowStuffWorks

W ostatnich latach, z uwagi na intensyfikację występowania obłoków srebrzystych, naukowcy pogłębili wiedzę na temat tego zjawiska.

Poczynili postępy w badaniach i odkryli, że świecące chmury to w rzeczywistości pozostałości po meteoroidach, które wpadają do atmosfery ziemskiej i ulegają dalszemu rozpadowi.

Na wysokości 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, w temperaturze -128 stopni Celsjusza krystalizują się i odbijają promienie znajdującego się płytko pod horyzontem Słońca. Zaczynają świecić i dla nas widoczne są pod postacią obłoków srebrzystych. Największe szanse na zaobserwowanie obłoków srebrzystych mamy od 22:00 do 23:30 i od 1:30 do 3:00 w nocy.

Źródło: https://expressbydgoski.pl, zdjęcie: sier
Źródło: EarthSky
Źródło: EarthSky
Źródło: AstroNET
Źródło: Martin Koitmäe
Źródło: Severe Weather Europe

Tekst: AO

TU I TERAZ