Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak mieszkania komunalne mogą ocalić miasta XXI wieku?

Opowiemy o tym na przykładzie Austrii, gdzie 25 proc. nieruchomości jest własnością publiczną. W Wiedniu z kolei prawie połowa mieszkańców żyje w wynajmowanych mieszkaniach.
.get_the_title().

Dziś wiedeński samorząd miejski jest największym właścicielem mieszkań w Austrii. W efekcie rynek najmu w stolicy jest jednym z najtańszych w Europie – tak wynika z rocznego indeksu mieszkań Deloitte. 8,66 euro za metr kwadratowy stanowi dramatyczny kontrast w stosunku do cen najmu mieszkań w miastach takich jak Paryż, Londyn, Barcelona czy Monachium, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić niemal dwukrotnie więcej.

W Wiedniu znajduje się ok. 220 tys. mieszkań komunalnych i 200 tys. mieszkań wybudowanych przez spółdzielnie, które otrzymały dotacje.

Czynsz za mieszkanie w centrum stolicy to ok. 450 euro miesięcznie. Na cenę nie wpłynęła też znacząco inflacja, która w Austrii wyniosła ok. 8,5 proc. Aby zamieszkać w jednym z mieszkań komunalnych, należy przejść proces formalny, który może trwać do dwóch lat. Ogólnie samo podpisanie umowy nie jest łatwe.

Unsplash.com

W przeciwieństwie do wielu innych europejskich stolic Wiedeń zawsze sprzeciwiał się prywatyzacji mieszkań komunalnych. Rada Miejska nigdy nie uległa presji, która była szczególnie silna na przełomie lat 80. i 90., aby przekształcić najemców we właścicieli. Być może wynikało to ze świadomości, że po zakończeniu transakcji gmina utraci możliwość regulowania czynszów. Wielka Brytania utrzymuje prawie 18 proc. swoich zasobów mieszkaniowych jako publiczne, Francja zbliża się do 17 proc., a prowadzi Holandia z wynikiem na poziomie 30 proc. Tuż za nią znajduje się Austria, gdzie co czwarte mieszkanie jest własnością publiczną.

Ponadto mieszkania socjalne w Wiedniu są rozmieszczone we wszystkich dzielnicach.

W Hiszpanii mieszkania socjalne stanowią zaledwie 2,5 proc. nieruchomości. To wynik znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 9 proc. W ostatnich miesiącach rząd premiera Pedro Sáncheza zapowiedział budowę 183 tys. nowych mieszkań socjalnych, co określił mianem ‘silnego zaangażowania w budowę systemu mieszkalnictwa publicznego na wzór rozwiniętych krajów europejskich’. W Hiszpanii w latach 2016–2021 czynsze wzrosły średnio o około 20 proc.

Tekst: MZ

TU I TERAZ