Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem? Dowiedzcie się podczas webinaru Uniwersytetu SWPS
Mniejsze i większe zgromadzenia publiczne zostały odwołane. Uniwersytet SWPS postanowił jednak dalej szerzyć cenną widzę i organizuje webinar, czyli internetowe seminarium pozwalające na obustronną komunikację z uczestnikami.
Humanistycznospołeczny Uniwersytet SWPS od momentu powstania dzieli się widzą z zakresu psychologii, w tym kontrolowania emocji, i to nie tylko w ramach zajęć dla studentów. Co jakiś czas w jego placówkach w całej Polsce organizowane są wykłady i seminaria, zazwyczaj otwarte dla wszystkich, którzy chcą w nich uczestniczyć. Ponadto na YouTubie prężnie działa kanał uniwersytetu „Strefa Psyche”, gdzie można obejrzeć nagrania z tych i innych wydarzeń.
Mimo zawieszenia zajęć i wykładów, uczelnia postanowiła nadal pełnić swoją misję. Już 19 marca odbędzie się webinar pt. „Jak radzić sobie z lękiem przed koronowirusem?”.
Wszyscy skupiamy się obecnie na minimalizowaniu ryzyka zakażenia koronawirusem. Próbujemy również odnaleźć się w nowej, bezprecedensowej sytuacji, która zmusza nas do niewychodzenia z domu i reorganizacji swojego życia. Monitorujemy swoje zdrowie, pozostając wyczulonymi na wszelkie niepokojące objawy fizyczne – swoje i bliskich nam osób.
Tymczasem nasze zdrowie psychiczne również może mocno ucierpieć, nawet jeśli jesteśmy zdrowi i nie popadamy w panikę.
Zaniepokojenie, stres, przerażenie – każdy ten czas przychodzi trochę inaczej, ciężko jednak zachować kompletny spokój. Sytuacji nie sprzyja też fakt, że czujemy się zdezorientowani – nie wiemy, czy nie przesadzamy. A może za mało się przejmujemy?
Psycholog Joanna Gutral w rozmowie z psychologiem klinicznym i psychoteraputką dr Ewą Pragłowską ze Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące właśnie naszego stanu emocjonalnego. Skupią się na takich zagadnieniach jak: „Dlaczego koronawirus generuje w nas tak duży lęk? Czy jest on uzasadniony i współmierny do zagrożenia? Co możemy zrobić, aby go obniżyć? Jakie konsekwencje dla zdrowia i relacji z bliskimi osobami ma przedłużający się strach związany z epidemią? Jak możemy zadbać o zdrowie psychiczne – swoje i swoich bliskich w tym trudnym okresie?”.
Jeśli sami nie odczuwacie na co dzień lęku, to warto wziąć udział w webinarze, żeby lepiej zrozumieć innych. Papier toaletowy i mydło stają się towarami deficytowymi, ale najważniejsze, żeby nie zabrakło nam empatii i szacunku dla innych. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, gdzie choroby i zaburzenia psychiczne zbierają ogromne żniwo. W związku z obecną sytuacją wiele osób, które są w nie najlepszym stanie emocjonalny, ma ograniczony dostęp do pomocy psychologicznej – może to mieć związek z obawą przed opuszczeniem domu i pójściem na sesję terapeutyczną lub z brakiem środków finansowych w związku z anulowanymi zleceniami w pracy.
Stosujmy się do zaleceń władz, lekarzy i ekspertów epidemiologicznych, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania.
Nie zapominajmy jednak też o zdrowiu psychicznym i korzystajmy z dostępnych opcji, by podnieść świadomość tego, jak o nie dbać.