Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zabezpieczyć rośliny na czas wakacyjnego wyjazdu?

Lada moment wybieracie się na urlop i martwicie się, jak tę rozłąkę zniosą rośliny? Sprawdźcie nasze wskazówki, dzięki którym pozostaną w zdrowiu, a wy będziecie mogli w pełni cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu.
.get_the_title().

W czasie letnich wakacji wielu miłośników domowej zieleni zastanawia się, jak odpowiednio przygotować rośliny, aby nie uschły w czasie kilkudniowej nieobecności domowników. Niestety latem zapotrzebowanie większości roślin na wodę jest większe niż zimą.

Jeśli nie możecie poprosić bliskiej osoby o doglądanie waszych kwiatów, warto zapoznać się z naszymi poradami i wcielić je w życie przed wyjazdem.

Obiecujemy, że kwiaty odwdzięczą się nowymi pąkami, a wy wyruszycie w podróż z czystym sumieniem!

1. Czas na porządki!

Staranny przegląd roślin jest bardzo istotny, szczególnie przed dłuższym wyjazdem. Warto usunąć martwe liście, które mogą zabierać roślinom energię i pozbyć się rozkładających fragmentów liści, które mogą stać się łakomym kąskiem dla niechcianych gości. Jeśli mieliście w planie przesadzanie roślin, zróbcie to jeszcze przed wyjazdem.

2. Inteligentne nawadnianie

Wasze rośliny potrzebują stale wilgotnego podłoża? Wypróbujcie sprawdzony patent z butelką po wodzie mineralnej. Napełnijcie ją wodą do mniej więcej 3/4 wysokości, zamknijcie, nie dokręcając nakrętki do końca i umieśćcie w ziemi dnem do góry. Dzięki temu zabiegowi woda będzie stopniowo uwalniać się do ziemi. Możecie także skorzystać w kul nawadniających, które w podobny sposób dostarczą wodę do podłoża.

3. Byle z dala od słońca!

Kluczowym elementem jest ograniczenie utraty wody. W tym celu pamiętajcie, aby przestawić rośliny w bardziej zacienione miejsce, a przynajmniej z dala od okna. Zadbajcie o odpowiednią temperaturę i cyrkulację powietrza, ,pozostawiając otwarte drzwi do pomieszczeń, w których są otwory wentylacyjne.

4. A to was nie było?

Pamiętajcie, że niektóre rośliny nawet nie zauważą waszej nieobecności. Zamioculcas, dracena czy aglaonema doskonale poradzą sobie z nawet dwutygodniową rozłąką. Nie warto zaprzątać sobie głowy także sukulentami i kaktusami, bowiem te nie wymagają częstego podlewania.

5. W grupie siła!

Jeśli postawicie swoje rośliny doniczkowe blisko siebie, będą miały okazję stworzyć razem mikroklimat, który przyczyni się do spowolnienia utraty wilgoci. Co więcej, ustawienie kwiatów na tacce wypełnionej kamykami i wodą sprawi, że zwiększy się wilgotność powietrza, co wpłynie bezpośrednio na ich nawodnienie.

Zdjęcie główne: regiodom
Tekst: DS

TU I TERAZ