Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kamala Harris twarzą zmian w amerykańskiej polityce

Pierwsza kobieta, pierwsza czarna osoba, pierwsza Amerykanka o południowoazjatyckich korzeniach na stanowisku wiceprezydenta USA – Kamala Harris jest twarzą zmian, jakie mają miejsce w amerykańskiej polityce. Tych twarzy jest jednak więcej, bo oprócz nowego prezydenta i jego zastępcy, Ameryka głosowała również w wyborach do Kongresu. Przedstawiamy wam kilka postaci, o których po tegorocznych wyborach w USA pewnie nieraz jeszcze usłyszycie.
.get_the_title().

Kamala Harris

 

Ver esta publicación en Instagram

 

We did it, @JoeBiden.

Una publicación compartida por Kamala Harris (@kamalaharris) el

To nagranie podbija od kilu dni internet. Tak właśnie wygląda radość ze zwycięstwa nowej wiceprezydent USA. Harris, pochodząca z Kalifornii córka imigrantów z Jamajki i Indii, pierwsza kalifornijska senatorka o południowoazjatyckich korzeniach, dała się poznać z ciętego języka i otwartej konfrontacji z Donaldem Trumpem i jego administracją. Wcześniejsze doświadczenie zdobywała, pełniąc funkcje prokurator okręgowej San Francisco oraz prokurator generalnej Kalifornii.

Podczas kampanii wyborczej pokazała, że jest otwartą, stawiająca na komunikację z wyborcami osobą.

Na jej kanałach społecznościowych zobaczyć można zapisy rozmów z Billie Eilish, Miley Cirus czy Jadenem Smithem. Po ogłoszeniu zwycięstwa Demokratów w wyborach prezydenckich napisała na Twitterze: „Mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale nie będę ostatnią, ponieważ każda mała dziewczynka, oglądająca dzisiejszy wieczór wie, że jest to kraj możliwości”. Po erze Donalda Trumpa polityka w wydaniu Kamali Harris zapowiada prawdziwy powiew świeżości.

Sarah McBride

Reprezentująca stan Delaware z ramienia Partii Demokratycznej Sarah McBride została pierwszą w historii USA transpłciową senatorką. Zaangażowana w aktywizm na rzecz praw człowieka McBride pokonała w wyborach swojego republikańskiego konkurenta, zdobywając aż 73 proc. głosów w okręgu wyborczym.

Po ogłoszeniu wyników nowo wybrana senator wyraziła nadzieję, że jej zwycięstwo pomoże wszystkim dzieciom LGBTQ uwierzyć w to, że w amerykańskiej demokracji znajdzie się miejsce dla każdego.

Wyborczy sukces McBride daje również nadzieję na większą widoczność i obecność osób transpłciowych w amerykańskiej polityce.

Ritchie Torres

Ritchie Torres / Zdjęcie: Gabriela Bhaskar / The New York Times

Do Izby Reprezentantów dostał się natomiast Ritchie Torres – pierwszy afro-latynoski gej w historii amerykańskiego Kongresu. Torres, który reprezentował będzie 15. okręg stanu Nowy Jork, zasłynął już jako najmłodszy członek rady miasta Nowego Jorku. Wychowany przez samotną matkę Torres jest lokalnym bohaterem klasy pracującej.

Sharice Davids, Deb Haaland, Yvette Herrell

Deb Haaland i Sharice Davids / Zdjęcie: Indianz.com

Te trzy panie zapiszą się w historii USA – jeszcze nigdy w amerykańskim Kongresie nie było tylu rdzennych kobiet.

Demokratka Deb Haaland należy do plemienia Laguna Pueblo i reprezentować będzie stan Nowy Meksyk. Jej koleżanka z partii, Sharice Davids z plemienia Ho-Chunk Nation będzie natomiast reprezentantką stanu Kansas. Obie polityczki zasiadały już w Kongresie w poprzedniej kadencji. Po ostatnich wyborach dołączy do nich również republikanka Yvette Herrell z plemienia Cherokee, stan Nowy Meksyk. Nowy Meksyk stał się tym samym pierwszym stanem, który ma w Kongresie aż dwie rdzenne kobiety.

Tegoroczne wybory były w ogóle pod tym względem wyjątkowe – startowało w nich osiemnaście rdzennych Amerykanek, co stanowi 2,6 proc. wszystkich kandydujących w wyborach kobiet.

Zdjęcie główne: Getty Images
Tekst: AD

TU I TERAZ