Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Karnawał dla klimatu – dziś pierwszy protest Strajku dla Ziemi w Warszawie

W piątek 15 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem odbędzie się pierwszy protest zorganizowany przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike) w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do udziału w happeningu, w czasie którego będą informować o swoich postulatach związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
.get_the_title().

W piątek 15 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem odbędzie się pierwszy protest zorganizowany przez Strajk dla Ziemi (Earth Strike) w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do udziału w happeningu, w czasie którego będą informować o swoich postulatach związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Będzie można przebrać się za zwierzęta, podziwiać ręcznie szyte transparenty oraz wysłuchać krótkich przemówień o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu i wezwań do podjęcia zdecydowanych działań zapobiegawczych.

Naukowcy alarmują, że mamy najwyżej 12 lat, by zapobiec przekroczeniu wzrostu globalnej średniej temperatury Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza. Inaczej skutki będą katastrofalne.

„Chcemy zjednoczyć się dla Ziemi, by pokazać, że mamy mnóstwo energii do walki o klimat! Pragniemy dzielić się wiedzą i razem działać na rzecz naszej planety. Przebierzemy się za zwierzęta i będziemy rozdawać zwierzęce maski, ale nie jest to gest rozrywkowy. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że życie na Ziemi jest zagrożone. Zmiany klimatu są niebezpieczne dla ludzi, ale również dla innych gatunków zwierząt” – mówią organizatorzy.

Czym jest Strajk dla Ziemi (Earth Strike)?
Strajk dla Ziemi to międzynarodowy, oddolny ruch protestu, który powstał po opublikowaniu Specjalnego Raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w 2018 roku. Rozpoczął się od pojedynczego głosu zamieszczonego w serwisie Reddit w Stanach Zjednoczonych. Wezwanie do zapobiegania zmianom klimatu zostało szybko podchwycone przez społeczność internetową i rozpowszechnione na całym świecie. Zaproponowano ramowy program zorganizowania czterech wydarzeń w 2019 roku. Pierwsze trzy protesty (15 stycznia lub 15 lutego, 27 kwietnia, okolice 1 sierpnia) mają charakter informacyjny i zmierzają do zmobilizowania jak największej liczby osób. Kulminacyjne wydarzenie odbędzie się 27 września. Będzie to właściwy Strajk dla Ziemi, w ramach którego, oprócz protestów, będziemy namawiać ludzi do powstrzymania się od pracy w tym dniu, na wzór strajku generalnego.

Komórki Strajku dla Ziemi (Earth Strike) powstały w 22 krajach na świecie, a w Polsce są obecne w 16 miastach.

Pierwsze strajki miały miejsce w zeszłym miesiącu, natomiast w dniu 15 lutego nasze protesty poza Warszawą odbędą się również w Białymstoku, Krakowie, Lublinie i Łodzi.

W tym samym czasie młodzież i studenci na całym świecie wyjdą na ulice w ramach działań proklimatycznych (International Youth Strike & Student Walkout for Climate Change). Strajk dla Ziemi współpracuje z Obozem dla Klimatu, Extinction Rebellion oraz Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. W ciągu kilku miesięcy organizacje proklimatyczne zmobilizowały setki tysięcy osób na całym świecie i rozwijają się bardzo dynamicznie.

Postulaty Strajku dla Ziemi
– Pilne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z wytycznymi raportu IPCC oraz praca nad dalszą redukcją emisji. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 roku i zero emisji netto do 2050 roku.
– Jak najszybsze przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii.
– Sprawiedliwa społecznie transformacja energetyczna.
– Zaprzestanie niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody oraz rekultywacja środowiska naturalnego zniszczonego przez człowieka.
– Przygotowanie rolnictwa do zmian klimatu i ograniczenia hodowli przemysłowej zwierząt.
– Zawarcie międzynarodowych umów mających na celu rozliczenie korporacji z wytwarzania gazów cieplarnianych.

Postulaty są skierowane do rządów i korporacji, ponieważ to one są najbardziej odpowiedzialne za kryzys klimatyczny i mają narzędzia, by wprowadzić zmiany systemowe.

Bieżące informacje o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku „Karnawał dla klimatu – pierwszy protest EarthStrike PL, Warszawa”.

TU I TERAZ