Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koronaferie czy czas refleksji? Polscy reżyserowie pokazują, jak spędziliśmy lockdown

Jak wyglądał czas lockdownu według Małgorzaty Szumowskiej, Xawerego Żuławskiego czy Jerzego Skolimowskiego. Antologia HBO „W domu” pokazuje różne oblicza czasu, który spędziliśmy w czterech ścianach.
.get_the_title().

Czy wam też wydaje się, że lockdown to bardzo odległe czasy? Teraz, kiedy nie musimy już nosić wszędzie maseczek, w końcu zobaczyliśmy przyjaciół, za którymi tak bardzo tęskniliśmy, a nasze ulubione lokale na powrót się otworzyły, trudno wrócić pamięcią do marca i kwietnia. A tymczasem nie da się przecież zaprzeczyć temu, że nie tak dawno znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu.

Świat w jednej chwili zamienił się w dystopijny film science-fiction: ulice nagle zupełnie opustoszały, a z głośników radiowozów popłynęły komunikaty ostrzegające przed opuszczaniem domów.

Niemal wszyscy schroniliśmy się w czterech ścianach i przeszliśmy na home office. Znaczna część z nas dostała też to, czego nam wcześniej tak bardzo brakowało: czas. Wydawało się więc, że okres lockdownu spędzimy, nadrabiając zaległości książkowe, ucząc się nowego języka i zdobywając umiejętności, które zawsze chcieliśmy posiąść. I w niektórych wypadkach z pewnością tak się stało. Nieoczekiwanie okazało się również, że część naszych potrzeb jest zaskakująco podobna – z pewnością znacie co najmniej kilka osób, które w czasie lockdownu nauczyły się piec chleb, robić kiszonki czy zakwas buraczany.

Miesiące spędzone w domach były też czasem introspekcji, obserwowania swojego najbliższego środowiska i zmieniającego się świata – zarówno wyludnionych ulic, jak i powoli budzącej się do życia wiosny. Nie tylko pod tym względem byliśmy do siebie podobni. Męczył was natłok informacji? Tęskniliście za swoimi bliskimi? A może brakowało wam imprez?

Oglądając czternastoodcinkową antologię „W domu”, która 16 lipca trafi na HBO i HBO GO, przekonacie się, że nie byliście z tymi emocjami sami.

HBO w czasie pandemii poprosiło znanych polskich reżyserów o to, by nakręcili krótkie filmy o bieżącej sytuacji. Postawiło kilka warunków: filmy musiały trwać od 5 do 10 minut, powstać w ciągu czterech tygodni i z zachowaniem wszystkich obowiązujących restrykcji. Poza tym reżyserowie mieli pełną dowolność, jeśli chodzi o formę i fabułę ich filmu. – Poprosiliśmy o próbę takiego zapisu „tu i teraz” wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my – odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia. Kiedy ludzkość tkwi w zamknięciu, sztuka nie zna granic i ograniczeń – mówi o projekcie Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska. Efektem projektu jest kipiący kreatywnością reżyserski wielogłos.

Wśród 16 twórców zaproszonych do udziału w projekcie znaleźli się Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka i Sung Rae Cho, a także Xawery Żuławski.

Co ich łączy? Wszyscy ci twórcy wyróżniają się własnym, charakterystycznym stylem, nie da się im odmówić kreatywności oraz wielkiej wyobraźni.

Dlatego też te 14 filmów, które składają się na antologię „W domu”, wyraźnie się od siebie różni, choć przecież wszystkie krótkie metraże podejmują ten sam temat. Jak twórcy podeszli do tematu domowej kwarantanny? Paweł Łoziński w swoim filmie przepytuje z balkonu przechodniów, Jacek Borcuch spędza samotnie 50 urodziny, Krzysztof Garbaczewski uprawia ogródek (choć, co typowe dla tego twórcy, nie obeszło się bez szczypty VR-u), a Renata Gąsiorowska tworzy animację o tym, że jesteśmy wpatrzeni w swoje smartfony. Wśród 14 filmów są i wideodzienniki, i krótkie fabuły, i wypowiedzi filmowe, które wymykają się klasyfikacjom gatunkowym. Polscy twórcy pokazują, że nawet w tak trudnym i pełnym emocji momencie nie opuszcza ich kreatywność.

Antologia filmów „W domu” jest dostępna w HBO i HBO GO.

TU I TERAZ