Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Książki na Dzień Kobiet: o kobietach i dla kobiet

Książka jest zawsze dobrym pomysłem na prezent.
.get_the_title().

Czytanie książek ma wiele zalet – poszerza słownictwo, poprawia naszą koncentrację, stymuluje mózg i poprawia pamięć, a nawet redukuje stres. Naukowcy dowodzą, że dzięki niemu stajemy się także… milsi.

Dlatego na Dzień Kobiet polecamy książki zamiast goździków. Te o kobietach i dla kobiet, napisane przez kobiety.

Pozostajemy w siostrzanym kręgu, no może poza ostatnią pozycją. Zresztą sami sprawdźcie. Wskazówki, jak stać się mistrzynią wystąpień publicznych; kompendium wiedzy o śmieciach; poradnik dla remontujących kobiet; inspirująca historia neurolożki, która pokonała raka mózgu; biografie żon i kochanek nazistów. Na marzec 2020 roku Wydawnictwo Agora przygotowało sporo kobiecych premier.

1. Dorota Warakomska „Śmiało. Mów własnym głosem”

Dorota Warakomska to znana dziennikarka, działaczka na rzecz kobiet i trenerka wystąpień publicznych. Swoją najnowszą książkę kieruje do kobiet potrzebujących wskazówek w obszarze wystąpień publicznych. „Śmiało. Mów własnym głosem” to poradnik pełen praktycznych rad dla kobiet, które wygłaszają wykłady, mają prezentację na konferencjach, biorą udział w panelach, dla tych, które chcą się lepiej prezentować podczas spotkań z klientami, ale też dla tych, którym brak odwagi, by zabierać głosu podczas zebrań w szkole czy narad w pracy.

Warakomska, która słynie z działalności społecznej, nie ukrywa, że chce tą książką wzmocnić kobiety. Nie tylko występujące publicznie.

2. Dr. Beata Wróbel i Aneta Borowiec “Sztuka kobiecości”

O pożądaniu, czułości i orgazmach, czyli dlaczego kobiety mają inaczej. O miesiączce i szalejących hormonach. O wychowywaniu dzieci, dojrzewaniu, budowaniu dobrych związków i o stresie, który jest wrogiem miłości.

O wszystkim, co składa się na bycie kobietą, bez zadęcia i z empatią opowiada doświadczona lekarka ginekolog i seksuolog.

3. Olga Kora Sipowicz “Miłość zaczyna się od miłości”

Dla Kory piosenka była celem życia, dlatego ona sama tak bardzo walczyła o słowa. Słowa piękne, które potrafiły wyrazić to, co niewyrażalne.

Książka „Miłość zaczyna się od miłości” to nigdy wcześniej niepublikowane zapiski jednej z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka.

„W kilku pięknych zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. Ponad rok po śmierci Kory zdecydowałem się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem. Prezentujemy ją czytelnikowi razem z oryginalnymi skreśleniami. Pokazujemy jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego utworu” – pisze we wstępie do książki Kamil Sipowicz.

4. Katarzyna Surmiak-Domańska  “Kieślowski. Zbliżenie” 

Katarzyna Surmiak-Domańska otrzymała dwa miesiące temu Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepsza Książka za reporterską biografię „Kieślowski. Zbliżenie”. To więcej niż biografia reżysera, twórcy „Dekalogu” i „Trzech kolorów”.

To pełen niuansów reporterski portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu, zmagał się z widmem niespełnienia.

„Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i jego legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”. Fascynująca opowieść Katarzyny Surmiak-Domańskiej pozwala zrozumieć reakcję Kieślowskiego na sukces, jaki stał się jego udziałem pod koniec życia” – pisał o książce na łamach “Newsweeka” Piotr Bratkowski. – To była fascynująca przygoda. Praca trwała trzy lata, ale kiedy kończyłam, żałowałam, że to już koniec. – mówiła, odbierając nagrodę Katarzyna Surmiak-Domańska.

5. Michelle Obama „Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos”

Dziennik zawiera wstęp w postaci intymnego listu Michelle Obamy oraz ponad 150 przygotowanych przez nią inspirujących pytań i cytatów, które współgrają z kluczowymi tematami wspomnień Obamy. Michelle chce w ten sposób pomóc czytelniczkom zastanowić się nad ich osobistą i rodzinną historią, ich celami, wyzwaniami i marzeniami, zrozumieć, co je porusza, przynosi nadzieję oraz jaką przyszłość wyobrażają sobie dla siebie i swojej społeczności.

Fajne, budujące, inspirujące.

Garść nowości od Agory…na które warto czekać.

6. Barbara Janisch, Joanna Kubiakowska „Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik”

Awaria spłuczki, odpadający kafelek, dziura w ścianie? Napraw to sama! „Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik” to książka, dzięki której kupisz sobie zestaw narzędzi i pokochasz majsterkowanie! Autorki poradnika zachęcają wszystkie kobiety do tego, żeby sięgnęły po wiertarkę, wkrętarkę czy młotek. Przekonują, że same możemy zawiesić lampę, skręcić regał, zagipsować i pomalować ścianę, wytapetować pokój i przykleić płytki w łazience… a na dodatek czerpać radość z samodzielnego remontowania i majsterkowania! Książka trafi do księgarń 25 marca.

7. Barbara K. Lipska, Elaine McArdle „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” 

Wybitna neurolożka, specjalistka chorób psychicznych, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Polka, Barbara Lipska dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się błyskawicznie. Objawy przypominają demencję i schizofrenię. Wydaje się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która nagle zupełnie traci kontakt z rzeczywistością. Jednak zdarza się cud. Terapia odnosi skutek, kobieta wraca do zdrowia. Wtedy okazuje się, że zdarzył się drugi cud: neurolożka nie tylko doszła do siebie, ale też zapamiętała wszystko, co wyprawiał jej mózg w okresie choroby.

Badaczka mózgu nie tylko sama doświadczyła szaleństwa, ale też zarejestrowała, na czym ono dokładnie polegało.

„Neurolożka. Piękny umysł, który się zagubił” to poruszająca opowieść o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i pamięć, oraz o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie ma szans dotknąć. Książkę można nabyć w księgarniach od 11 marca.

 James Wyllie „Żony nazistów” 

Na koniec książka, która nie jest o sile kobiet i nie gloryfikuje kobiecości, ale nie odwraca wzroku od kobiet, których życie naznaczone było krzywdą innych ludzi. Gdy świat cierpiał głód, one żyły w przepychu, wśród kradzionych obrazów, niewolniczej służby, przedmiotów wyprodukowanych w obozach koncentracyjnych. Kochały, kłóciły się, walczyły o pozycję w oczach wielbionego Hitlera. Stały u boku mężów i kochanków, hitlerowskich zbrodniarzy, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię. Kim naprawdę były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? Jaki miały na nich wpływ? Ile wiedziały? James Wyllie udowadnia, że nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów bliskich im mężczyzn.

W przypadku każdej z tych kobiet życie u boku potwora było wyborem.

Książka „Kobiety nazistów” przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii. W księgarniach od 25 marca.

Miłego czytania!

TU I TERAZ